Czas, kiedy tradycyjnie wymieniamy opony zimowe na opony letnie, to dla wielu osób jednocześnie chwila zakupu nowego ogumienia. W dzisiejszych realiach taki wybór wcale nie jest łatwy, a właściciel samochodu musi odpowiedzieć sobie na szereg pytań prowadzących go do zakupu. Określony właściwy rozmiar opony to dopiero pierwszy krok na tej drodze. W tym przypadku nie warto oszczędzać ani iść na skróty – opony samochodowe to kluczowy element wpływający na bezpieczeństwo. Podpowiadamy zatem, jak wybrać najlepsze.
Kiedy trzeba wymienić opony? Tradycyjnie opony letnie powinny pojawić się w naszych samochodach wraz ze zmianą pory roku: albo gdy temperatura trwale wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza, albo też gdy dotychczasowe letnie opony są już zużyte – czyli głębokość bieżnika wynosi poniżej 4 mm.
Opony letnie a bezpieczeństwo
Jedną z najważniejszych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając opony samochodowe jest bezpieczeństwo. Bardzo miarodajne kryterium stanowią tutaj wyniki testów, na przykład testu ADAC wykonywanego przez niemiecki automobilklub. Warto sięgnąć również po opinie innych klientów, który mieli sposobność przetestowania konkretnego modelu w akcji i mają swoje spostrzeżenia na temat komfortu jazdy czy zachowania na drodze w trudniejszych warunkach atmosferycznych.
Rodzaj bieżnika
Ważną przesłanką może tu być także rodzaj bieżnika, wpływający na wygodę prowadzenia oraz na przyczepność na mokrej powierzchni. Wyróżniamy:
- opony symetryczne – w których obie połowy są identyczne, dlatego opony można montować w dowolnym kierunku; korzystanie z tego typu ogumienia oznacza również wysoki komfort akustyczny, niższy opór, a co za tym idzie ? niższe spalanie i dłuższą żywotność opon,
- opony asymetryczne – różne po obu stronach bieżnika, gdyż wewnętrzna część jest mocniej ponacinana i lepiej odprowadza wodę, zaś wewnętrzna daje lepszą przyczepność na zakrętach i w jeździe dynamicznej oraz przyczepność na mokrej nawierzchni,
- opony kierunkowe – na których znajduje się wytłoczony przez producenta kierunek toczenia opony; najważniejsza zaleta to sprawne odprowadzanie wody, a także dobra reakcja na zmiany prędkości.
Opony letnie czy opony wielosezonowe?
Podobnie jak w przypadku opon zimowych, także przy wyborze opon letnich często pojawia się wątpliwość, czy nie lepiej zainwestować w opony wielosezonowe, określane także jako opony całoroczne. Założeniem produktów całorocznych jest zapewnienie w pierwszej kolejności bezpieczeństwa w warunkach zimowych, a następnie letnich – stanowią więc swoisty kompromis. Z pewnością wariant dopasowany do pory roku będzie bardziej adekwatny.