Spis treści
Definicja słowa „leasing”
Słowo ?leasing? pochodzi z języka angielskiego i oznacza zawarcie umowy dzierżawy środków trwałych lub nieruchomości między dwiema stronami. Ze względu na umowę nie mamy do czynienia z kupnem, ale z czasowym przekazaniem przedmiotu (a dokładnie prawa do jego użytkowania) osobie fizycznej lub podmiotowi gospodarczemu za ustaloną wcześniej opłatą, określaną jako czynsz leasingowy. Właściciel nie ulega zmianie, leasingodawca (właściciel) przekazuje leasingobiorcy (korzystającemu), na podstawie zawartej umowy leasingu, przedmiot umowy i prawo do jego użytkowania.
Formy finansowania dzielą się na leasing: operacyjny i finansowy.
W przeciwieństwie do kredytu, leasing nie obniża zdolności kredytowej leasingobiorcy, a przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z tych form finansowania, ponieważ mogą je włączyć w koszty uzyskania przychodu, obniżając tym samym opłacaną kwotę podatku dochodowego.
Kto może skorzystać z leasingu?
Z leasingu mogą korzystać zarówno osoby fizyczne, osoby prawne jak również jednostki organizacyjne mające zdolność prawną.
Leasingodawcą jest podmiot prowadzący przedsiębiorstwo (firma leasingowa), a leasingobiorcą jest przedsiębiorca (podmiot gospodarczy) jak również osoba fizyczna.
Co może być przedmiotem leasingu?
Umowa leasingowa może dotyczyć przedmiotów ruchomych (np. wyposażenie biurowe, urządzenia elektroniczne, maszyny), jak i nieruchomości (np. lokale). Jednak najczęściej i w pierwszej kolejności słowo to kojarzone jest z samochodami, jako leasing samochodów. Dodatkowo leasing samochodów używanych może stanowić doskonałą alternatywę i korzystniejsze rozwiązanie dla korzystającego z przedmiotu umowy niż wynajem długoterminowy pojazdu.
Leasing operacyjny a finansowy
Czym się należy kierować się przy wyborze formy leasingu?
Na czym polega leasing operacyjny, czym się różni leasing operacyjny od finansowego i kiedy korzystniej jest zawrzeć umowę leasingu finansowego?
Porównanie leasingu operacyjnego z leasingiem finansowym znajduje się poniżej.
Leasing operacyjny
Leasing operacyjny, określany również jako leasing bieżący lub usługowy. Umowa leasingu operacyjnego polega na finansowaniu przedmiotu leasingu (naprawa, utrzymanie, ubezpieczenie i obowiązek płacenia podatków) przez leasingodawcę. Przedmiot cały czas jest własnością leasingodawcy (ponieważ zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy), a leasingobiorca korzysta z przekazanego przedmiotu i płaci za niego czynsz leasingowy. Leasing operacyjny umożliwia zatem uzyskanie optymalizacji podatkowej dla korzystającego.
Leasing finansowy
Leasing finansowy, określany również jako leasing podatkowy, inwestycyjny lub kapitałowy. Umowa leasingu finansowego polega na przekazaniu przez leasingodawcę przedmiotu leasingu leasingobiorcy (korzystającemu), który otrzymuje prawo do jego aktywowania i amortyzowania, pomimo, iż nie jest właścicielem tego przedmiotu.
Różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym
- Przedmiot umowy leasingu
w przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu stanowi składnik majątkowy leasingodawcy, a w przypadku leasingu finansowego przedmiot leasingu jest składnikiem majątkowym leasingobiorcy (środek trwały leasingobiorcy).
- Koszt uzyskania przychodu
Leasing operacyjny: Przedmiot leasingu jest składnikiem majątkowym leasingodawcy i to leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Raty leasingowe uwzględniane są w kosztach uzyskania przychodu przez korzystającego. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się następujące opłaty: opłaty eksploatacyjne, część kapitałową raty leasingowej oraz część odsetkową. Do kosztów uzyskania przychodu można wliczyć także opłatę wstępną (nazywaną czynszem inicjalnym).
Leasing finansowy: rata leasingowa składa się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej. Część kapitałowa to spłata początkowej wartości przedmiotu, której nie wlicza się do kosztów uzyskania przychodu. Do kosztu uzyskania przychodu zaliczana jest natomiast część odsetkowa rat leasingowych. Leasingobiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych oraz opłat eksploatacyjnych. W leasingu finansowym leasingobiorca nie ponosi kosztów związanych z opłatą wstępną (czynszem inicjalnym).
- Podatek VAT
Leasing operacyjny: W kwocie comiesięcznej raty leasingowej jest wliczony podatek VAT, dlatego leasingobiorca nie ma obowiązku opłacania całości podatku VAT już na samym początku obowiązywania umowy leasingowej. W przypadku leasingu operacyjnego podatek VAT wynosi 23% i jest naliczany w równomiernie do rat leasingowych.
Leasing finansowy: podatek VAT należy opłacić z góry, w całości już na samym początku obowiązywania umowy leasingowej, po przekazaniu przedmiotu leasingu wraz z pierwszą ratą leasingową. W przypadku leasingu finansowego podatek VAT może być niższy niż 23%.
- Amortyzacja (odpisy amortyzacyjne)
Leasing operacyjny: obowiązkiem leasingodawcy jest opłacanie kosztów amortyzacji (leasingobiorca nie ma możliwości wpisania przedmiotu leasingu do rejestru środków trwałych).
Leasing finansowy: opłacanie kosztów amortyzacji stanowi obowiązek leasingobiorcy. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych przez leasingobiorcę wynika stąd, że przedmiot leasingu stanowi środek trwały leasingobiorcy.
- Czas użytkowania (okres trwania umowy)
Podstawowy okres umowy leasingu jest to czas oznaczony, na jaki została zawarta ta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona.
Leasing operacyjny: czas użytkowania przedmiotu leasingu jest nie krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu (środka trwałego), np. dla samochodu osobowego jest to minimum 2 lata.
Leasing finansowy: czas trwania leasingu jest krótszy niż 40% czasu amortyzacji przedmiotu (środka trwałego). W umowie określony zostaje czas, na jaki została ona zawarta. Nie podaje się natomiast minimalnego okresu trwania umowy.
- Możliwość wykupu przedmiotu
Leasing operacyjny: Możliwość wykupu przedmiotu zależna jest od stawki amortyzacji i okresu wykupu. W leasingu operacyjnym leasingobiorca może, ale nie musi wykupić przedmiotu leasingu po zakończeniu trwania umowy leasingowej. Ponadto w leasingu operacyjnym istnieje możliwość wypowiedzenia umowy przez leasingobiorcę lub leasingodawcę przed zakończeniem trwania postanowień umowy leasingu.
Leasing finansowy: wraz ze spłatą ostatniej raty przedmiot leasingu staje się własnością korzystającego (leasingobiorcy). Ze względu na obowiązkową zmianę właściciela leasingowanego przedmiotu, środek trwały automatycznie staje się własnością leasingobiorcy ? w leasingu finansowym wykup przedmiotu leasingu stanowi obowiązek leasingobiorcy.
Leasing operacyjny ? wady i zalety
Do głównych zalet leasingu operacyjnego należy uwzględnić:
+ całość podatku VAT nie jest z góry opłacana przez leasingobiorcę już przy pierwszej racie + podatek VAT jest rozłożony na liczbę rat ustalonych w umowie leasingowej,
+ leasingobiorca może wykupić przedmiot leasingu (przy czym nie jest to obowiązek leasingobiorcy). Po zakończeniu umowy leasingobiorca ma możliwość zawarcia nowej umowy na inny przedmiot, np. bardziej nowoczesny lub o większym zapotrzebowaniu na dalszy rozwój,
+ możliwość obniżenia podstawy opodatkowania, koszty uzyskania przychodu to wstępna opłata leasingowa, raty leasingowe i koszty eksploatacji przedmiotu leasingu.
Wady związane z leasingiem operacyjnym to między innymi:
– wysokość wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu jest ściśle określona przez ustawę o podatku dochodowym i zależy od stawki amortyzacji i okresu, na jaki zawarta została umowa leasingu. W leasingu operacyjnym wartość wykupu jest uzgadniana pomiędzy korzystającym a finansującym na podstawie ściśle określonych warunków,
– leasingobiorca nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych (ponieważ nie jest właścicielem przedmiotu).
Leasing finansowy ? wady i zalety
Główne zalety leasingu finansowego to:
+ możliwość skorzystania z jednorazowej amortyzacji,
+ nabycie prawa własności przedmiotu leasingu przez korzystającego po zapłaceniu ostatniej raty leasingu,
+ możliwość zawarcia umowy na krótszy okres trwania umowy w leasingu finansowym niż w przypadku leasingu operacyjnego,
+ w leasingu finansowym nie występuje opłata wstępna.
Wady leasingu finansowego to przede wszystkim:
– opłacenie podatku VAT z góry już na samym początku obowiązywania umowy leasingowej. Stawka podatku VAT jest uzależniona od sumy wszystkich należności leasingowych według stawki właściwej dla danego środka trwałego,
– konieczność prowadzenia ewidencji środków trwałych.
PODSUMOWANIE
Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym są znaczne, a wybór firmy leasingowej zależy tylko i wyłącznie od podmiotu korzystającego i jego kondycji finansowej. Wybór leasingu operacyjnego jest korzystniejszy dla tych przedsiębiorców, którzy rozpoczynają prowadzenie swojej działalności i chcą ograniczyć wkład własny w kosztach początkowych do minimum, poprzez rozłożenie ich na raty. Jeżeli korzystający od początku wie, że chce być właścicielem przedmiotu leasingu to powinien wybrać leasing finansowy.