Parkowanie równoległe ? Jak uniknąć stłuczki?

parkowanie

Dla wielu szczególnie młodych kierowców, którzy od niedawna mają prawo jazdy, prawdziwą zmorą na drodze może okazać się parkowanie. Niedoświadczeni kierowcy, po kilku godzinach ćwiczeń na placu manewrowym, nie są w stanie właściwie oceniać odległości między samochodami. Umiejętność ta przychodzi wraz ze spędzonym czasem za kierownicą. Warto dodać, że parkowanie równoległe sprawia problemy również wielu doświadczonym kierowcom, którzy przez lata nie nauczyli się tak potrzebnych w codziennych sytuacjach manewrów.  Stąd też istotna jest odpowiedź na pytanie, jak podczas parkowania uniknąć stłuczki.

Odpowiednia ilość miejsca

Podstawową sprawą jest znalezienie parkingu, na którym znajduje się odpowiednia ilość miejsca pozwalająca na swobodne ustawienie pojazdu. Dla młodych kierowców powinna być to przestrzeń o długości około dwa razy większej niż długość pojazdu, którym wykonywany jest manewr. Daje to pewność, że nie dojdzie do stłuczki parkingowej. Pamiętajmy jednak, że jeśli już do kolizji dojdzie ubezpieczenia pokryją koszty naprawy. Lepiej jednak nie doprowadzać do takich sytuacji, zwłaszcza że ubezpieczenie obowiązkowe (OC) nie pokryje kosztów naprawy samochodu sprawcy stłuczki. Mimo tego warto zapoznać się z ofertą wielu towarzystw ubezpieczeniowych, aby wybrać najbardziej korzystną ofertą. Przy wyborze ubezpieczenia samochodu, można skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, jak na przykład rankomat.pl.

Technika parkowania równoległego

Sam proces parkowania pojazdu nie jest skomplikowany, lecz dla osób niedoświadczonych może się takim wydawać. Pierwszym krokiem do bezpiecznego zaparowania samochodu jest ustawienie go obok auta, za którym zamierzamy zaparkować. Ważne, żeby odległość ta była jak najmniejsza, ale bezpieczna. W jej określeniu pomaga jedynie doświadczenie. W tym momencie należy jednak cofnąć się do kursu jazdy ? każda szkoła ma bowiem nieco inną metodę jazdy uzależnioną od zdolności kursanta czy też od orientacji w terenie. Nie ma jednej i słusznej metody. Wiele zależy również od: miejsca parkingowego, używanego samochodu, jego promienia skrętu czy długości. Różna jest nawet prędkość jazdy podczas parkowania. Musimy jednak odpowiednio wycofać nasze auto, jednocześnie skręcając koła, by zmieścić się w miejscu parkingowym. Następnie należy wyprostować koła i podjechać do przodu. Jeśli jest to konieczne dokonujemy manewru, korygującego parkowanie. Czasem nauczenie się właściwego oceniania odległości między samochodami w nowym aucie może zająć dużo czasu. Dlatego też, jeśli nie jesteśmy pewni, czy się zmieścimy, spróbujmy poszukać innego, obszerniejszego miejsca. Dla osób bardzo niepewnych najlepszym rozwiązaniem będzie próba parkowania na terenie pozbawionym przeszkód chociażby na parkingu pod supermarketem. Możemy tam swobodnie ustawić przeszkody, które pozwolą nam na samodzielną naukę. Tylko w ten sposób można dojść do perfekcji.