Miałeś kiedyś problem z turbosprężarką w swoim samochodzie?

naprawa-turbo

Kiedyś problemy z turbosprężarkami dotyczyły wyłącznie użytkowników silników diesla. Dziś coraz więcej producentów dokłada turbosprężarki do silników spalinowych o niskich pojemnościach w celach zwiększenia ich osiągów i polepszenia elastyczności silnika.

Jeżeli odpowiednio zadbamy o nasze silniki i turbosprężarki nie będziemy mieli problemu z ich działaniem i posłużą nam długie lata. Bardzo rzadko zdarza się aby przyczyną awarii były wady fabryczne. Jako główne przyczyny awarii turbosprężarek możemy wymienić ograniczone smarowanie, jego brak, niesprawną pompę olejowa, niedrożne przewody olejowe, stan oleju w silniku i jego zbyt niski poziom.

Aby nie doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarek powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dobrej jakości oleje i filtry. Nie powinniśmy zapominać o wymianie oleju, filtrów powietrza i sprawdzać szczelność układu dolotowego, aby do turbosprężarki nie dostało się żadne ciało obce. Należy pamiętać aby nigdy używać silnika, jeżeli turbosprężarka niepokojąco hałasuje lub podejrzewasz że uległa ona awarii, ponieważ może to spowodować całkowite zniszczenie silnika.

Jeżeli już dojdzie do uszkodzenia turbosprężarki, należy pamiętać, że jest ona bardzo precyzyjnym urządzeniem i jej naprawę powinniśmy zlecić warsztatowi zajmującego się kompleksową diagnozą i regeneracją tego podzespołu. Wirnik turbosprężarki obraca się z prędkościami dochodzącymi do 250 tysięcy obrotów na minutę, dlatego też odpowiednie wyważenie tego elementu jest jednym z najważniejszych etapów regeneracji.

Naprawa turbosprężarek nie należy do tanich ale nie powinniśmy szukać oszczędności w tym wypadku. Źle wykonana naprawa może spowodować uszkodzenie całego silnika, dlatego warsztat powinien regenerować turbosprężarkę na dobrej jakości częściach znanych producentów, a nie używać do tego chińskich zamienników.

Dbajmy więc o nasz samochód, nie czekajmy aż coś w nim się zepsuje. Wymieniajmy olej, filtry i nie oszczędzajmy kilkunastu złotych tracąc na jakości, ponieważ to może doprowadzić do uszkodzenia części, których naprawa później będzie znacznie droższa.