Coraz więcej osób nie posiada na co dzień swojego własnego pojazdu. Powodów jest wiele: czy to wysokie ceny samochodów, czy też niechęć do prowadzenia, czy też chęć dbania o środowisko. Jednak, raz na jakiś czas samochód się przydaje – chociażby w celach turystycznych bądź biznesowych. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje możliwość wynajęcia pojazdu na określoną ilość czasu – zarówno krótszą, jak też i dłuższą. Jeżeli chodzi o umowę najmu samochodu, to wiele osób zastanawia się nad tym, co powinna w sobie zawierać, aby być kompletą. Coraz więcej osób poszukuje takich możliwości gdzie przedmiotem najmu jest właśnie samochód, dzięki któremu swobodniej można poruszać się po mieście. Jakie są zasady najmu samochodu? Co powinna taka umowa zawierać? Jak przebiega rozwiązanie umowy? I dlaczego warto wynajmować samochód?
Spis treści
Zasady umowy najmu samochodu – jakie są?
Bardzo interesującą kwestią są zasady umowy najmu nie tylko samochodów ale także i innych przedmiotów. Polskie prawo nie określa tego, co powinno się w takiej umowie znaleźć – jakie elementy powinny być zapisane. Co prawda jeżeli wynajmuje się coś to w umowie z pewnością powinien być zapis który mówiłby od kiedy do kiedy dany przedmiot jest wynajęty. Oczywiście warto wspomnieć o tym, że osoby i firmy wynajmujące samochody tworzą umowy w taki sposób aby była ona bezpieczna zarówno dla nich jako dla posiadaczy samochodów, jak i dla osoby wynajmującej dany model. Jakie zapisy więc można znaleźć w umowach najmu samochodu?
Jakie zapisy musi zawierać umowa najmu samochodu?
Oczywiście zapisy znajdujące się w umowie najmu samochodu powinny być informacjami które są istotne z perspektywy obu stron. Zatem w umowie powinna być zawarta informacja o tym jakiej marki i modelu jest wynajmowany samochód, jaki jest jego numer rejestracyjny a także numer VIN. Oprócz tego ważny jest rok produkcji. Więcej na temat wynajmowania samochodu można dowiedzieć się na stronie https://autoumowa.pl/umowa-najmu-samochodu-wzor/.
Warto także wiedzieć, jakie informacje o wynajmującym powinny być na takiej umowie. Wszystko jednak zależy od tego, kim jest wynajmujący: jeżeli to osoba fizyczna, to powinna ona podać swój numer PESEL, imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. Jeżeli wynajmującym jest osoba prawna to potrzebna będzie nazwa, REGON lub numer KRS oraz adres siedziby. Wzór umowy można pobrać tutaj: autoumowa.pl/download/.
Jak przebiega rozwiązanie umowy najmu samochodu?
A co jeżeli samochód nie spełni wymagania osoby która go wynajęła? Czy istnieje możliwość szybszego rozwiązania umowy najmu? Tak, takie zapisy również powinny znaleźć się w umowie najmu. Często, jeżeli samochód zwracany jest przed czasem nie trzeba płacić dodatkowych opłat – jednak mowa tutaj o przypadkach, gdy zwrot następuje najwyżej dobę przed czasem.
Bardzo interesującą kwestię jest również możliwość przedłużenia umowy danego samochodu. Jak najbardziej można to uczynić.
Dlaczego warto wynajmować samochód?
Powodów dla których warto wynajmować samochód jest wiele. Przede wszystkim w ten sposób można przemieszczać się w miastach turystycznych, bez brania swojego własnego samochodu. Jest to również bardzo popularne wśród par młodych, które chcą podjechać pod kościół bądź urząd w wyjątkowym pojeździe, który prezentuje się nie tylko drogo ale również nietuzinkowo.