W 1934 r. w Paryżu odbywał się ważny wyścig samochodowy – Eifel Grand Prix. Do rywalizacji stanęły zespoły wszystkich krajów ostro rywalizujących o najlepsze wyniki. W owych czasach kolory lakieru przypisane były do państw, dlatego Francuzi pojawili się w niebieskich autach, Belgowie w żółtych, Włosi w czerwonych, a Niemcy – w białych. Tamtego dnia nasi zachodni sąsiedzi mieli jednak pecha – na etapie weryfikacji okazało się, że ich Mercedesy przekroczyły dopuszczalną wagę. Zaledwie jeden kilogram miał zatem przekreślić możliwość udziału w zawodach, do których przygotowywali się nie tylko kierowcy, ale i cały zespół. Niemiecka ekipa nie dała za wygraną. Kierownik zespołu wydał szokujące polecenie: zdrapać lakier. Gdy spod resztek bieli wyłoniła się srebrna stal, waga samochodów spadła na tyle, że zostały one dopuszczone do wyścigu. Taktyka się opłaciła i kierujący Mercedesem Manfred von Brauchitsch wywalczył pierwsze miejsce. Jeśli jednak akurat nie startujesz w grand prix, lepszym rozwiązaniem jest dbanie o dobry stan lakieru, dzięki czemu auto lepiej wygląda, ale też jest chronione przed korozją i innymi uszkodzeniami. Sprawdź, jak zatroszczyć się o powłokę lakierniczą swojego samochodu.
Mycie przyjazne lakierowi
Może zabrzmi to nieco dramatycznie, ale lakier samochodowy jest zagrożony o każdej porze roku. W chłodniejszych miesiącach problemem jest zalegający na aucie śnieg, pokrywający je szron, a także pryskające spod kół błoto z solą drogową. Gdy robi się cieplej, karoseria wystawiona jest na promieniowanie UV powodujące blaknięcie kolorów, swoją aktywność zwiększają także ptaki, w tym zwłaszcza nasze ulubione gołębie. Drzewa puszczają soki, gubią raz liście, raz kwiaty, a raz owoce. Sen z powiek spędza nam również obecny od kilku sezonów saharyjski pył. Nawet garażowane auta nie są w pełni bezpieczne – w końcu od czasu do czasu zaparkujemy gdzieś, gdzie nic nie ochroni pojazdu przed działaniem natury, nie wspominając już o ludziach, którzy nie zawsze uważają, aby nie porysować cudzej własności.
Mając to wszystko na uwadze, należy zastosować kilkustopniową troskę o lakier samochodowy. Podstawą jest zawsze mycie. Zapomnij o płynie do naczyń i innych specyfikach – do czyszczenia auta używaj dedykowanych środków, takich jak profesjonalna seria Exterior Clean od Blend Brothers, dostępna tutaj: https://blendbrothers.pl/pl/exterior-clean-pl/.
Najpierw dokładnie spłucz brud. Jeśli jest to konieczne, zastosuj preparat do dekontaminacji, który poradzi sobie np. z resztkami liści czy owadów. Przy myciu ręcznym stosuj metodę na dwa wiadra – w jednym powinien się znaleźć szampon, a w drugim – woda do płukania gąbki. Dzięki temu nie porysujesz lakieru drobinkami kurzu.
Skuteczna pielęgnacja lakieru
W kwestii pielęgnowania karoserii spotkasz się z całym mnóstwem opinii. Niektóre z nich będą uzasadnione, ale całkiem sporo to powielane mity. Co zatem naprawdę warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim pomyśl o glinkowaniu i o woskowaniu.
Glinkowanie to proces usuwania z lakieru tych drobinek, które zdążyły już mocno w niego wniknąć. Możemy je wyczuć pod palcami jako niewielkie chropowatości. Potrzebna będzie nam specjalistyczna glinka, którą przesuwa się ruchami z góry na dół lub z boku na bok (bez ruchów kolistych) po zwilżonej powierzchni.
Woskowanie jest stosowane jeszcze powszechniej. Jest to metoda na długotrwałe zabezpieczenie lakieru przed szkodliwymi czynnikami, a także dodanie mu blasku. Ponieważ procedura może być nieco skomplikowana, zwłaszcza za pierwszym razem, przeczytaj najpierw ten poradnik na temat woskowania: https://blendbrothers.pl/pl/jak-czesto-woskowac-auto/.
Ochrona przed uszkodzeniami
Istnieje wiele metod na zabezpieczenie lakieru przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych: od działających krótkotrwale, ale dających widoczny efekt i łatwych w użyciu quick detailerów, przez zaawansowane ale równie przyjazne dla użytkownika powłoki polimerowe, aż po profesjonalne metody z salonów detailingu, takie jak nakładanie powłok kwarcowych lub folii transparentnej.
Jeśli chcesz poznać szczegóły zabezpieczania lakieru samochodowego, zajrzyj tutaj: https://blendbrothers.pl/pl/zabezpieczenie-lakieru-samochodowego/.