Samochód, który zdecydujemy się kupić powinien być nie tylko w dobrym stanie, ale również spełniać nasze oczekiwania. Na co zwrócić uwagę przeglądając ogłoszenia?
- Samochody osobowe – jaka jest ich definicja?
- Samochody osobowe – najpopularniejsze marki
- Samochody osobowe – na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?
- Nie taki diabeł straszny, jak go malują
Spis treści
Samochody osobowe – jaka jest ich definicja?
Samochody osobowe mieszczą maksymalnie 9 osób i ich bagaż. Uprawnienia jakie trzeba posiadać, aby móc nimi kierować zdobywa się po przejściu kursu na prawo jazdy kategorii B i zdania egzaminu państwowego w ośrodku WORD. Kategoria ta umożliwia kierowanie autami o wadze do 3,5 tony. Samochody osobowe są najczęściej wybieranymi przez społeczeństwo.
Samochody osobowe – najpopularniejsze marki
Niezależnie od tego, czy jesteśmy pasjonatami używanych samochodów osobowych, czy też wolimy zakup auta prosto z salonu, powinniśmy wiedzieć, w jakich markach gustuje polskie społeczeństwo.
- Volkswagen – niekwestionowany faworyt. Niemiecka marka zdobyła serca Polaków, o czym może świadczyć fakt, że w 2019 roku liczba zarejestrowanych aut w Polsce wynosiła 81 625!
- Opel – kolejny, niemiecki producent. W jego ofercie poza samochodowymi osobowymi można również znaleźć samochody dostawcze i sportowe.
- Ford – marka będąca drugim co do wielkości producentem samochodów w USA i piątym na świecie. W jego ofercie poza samochodami osobowymi można również znaleźć maszyny rolnicze, ciężarówki, a nawet autobusy.
- Audi – w 2016 roku w Polsce, zarejestrowano aż 10 787 nowych egzemplarzy!
- Toyota – ostatnia w naszym zestawieniu. Ten japoński producent otworzył w Polsce aż dwie fabryki koncernu: Fabryka Skrzyń Biegów i Silników Benzynowych w Wałbrzychu oraz Fabryka Silników Benzynowych i Wysokoprężnych w Jelczu-Laskowicach.
Samochody osobowe – na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?
Na samym początku zastanówmy się nad tym, czy chcemy zdecydować się na samochód osobowy z salonu, czy też interesuje nas auto z drugiej ręki.
Szukanie ogłoszeń
Na rynku istnieje sporo portali ogłoszeniowych i aukcyjnych, na których można znaleźć oferty sprzedaży od innych kierowców, a nawet wyspecjalizowanych komisów. Na samym początku powinniśmy określić markę, której samochód chcielibyśmy nabyć. Gdy znajdziemy interesujące nas ogłoszenie, warto określić, czy sprzedaży chce dokonać pierwszy właściciel (jeśli jest to któryś z kolei, warto dokładnie przemyśleć zakup). Wyszukiwarki wspomnianych portali umożliwiają znalezienie pojazdów spełniających konkretne wymagania. Z ich pomocą znajdziesz więc nie tylko auto danej marki, ale również posiadające konkretny typ nadwozia, wykorzystujący dany rodzaj paliwa czy posiadający konie mechaniczne w ilości nie mniejszej niż określona przez Ciebie wartość.
Jeśli nie możesz znaleźć nic dla siebie, nie załamuj się. Zdecydowana większość portali posiada opcję informowania o nowych ogłoszeniach po wcześniejszym podaniu swojego adresu e-mail.
Zwróć uwagę na rok produkcji
Szukając samochodu, który ma spełnić Twoje wymagania, zwróć uwagę na rok produkcji danego modelu. Możesz być pewny, że samochody z nowszych roczników posiadają gadżety, których starsze modele mogą nie mieć. Są to między innymi: elektryczne szyby, czujniki parkowania, czujnik deszczu czy wyświetlacz przezierny. Im nowszy model tym również niższy przebieg i samochód w lepszym stanie.
Czy samochód jest zarejestrowany w Polsce?
Jest to kolejna istotna kwestia, na którą powinno zwrócić się uwagę. Jeśli samochód został sprowadzony z zagranicy, zwróć uwagę na to, czy zarejestrowano go w Polsce. Jeśli nie, a samochód dopiero co przekroczył granicę, będziesz zobowiązany najprawdopodobniej do zapłaty podatku akcyzowego.
Wybrałeś samochód? Zdecyduj się na jazdę próbną
Samochód przed zakupem należy przetestować. Gdy zjawisz się u właściciela, sprawdź wyposażenie auta i działanie poszczególnych funkcji (chociażby klimatyzacji). Zdarza się, że sprzedawcy ukrywają wady samochodu. Jeśli samochód służył do pracy może się okazać, że jest w stanie gorszym niż uważa sprzedawca. Warto zdecydować się na sprawdzenie stanu technicznego. Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby sprawdzić stan techniczny pojazdu, który chcesz kupić, udaj się do warsztatu samochodowego, który sprawnie wyłapie wszelkie usterki. Zdecydowanie warto wydać kilkaset złotych na kontrolę przed zakupem niż kupić auto w złym stanie i męczyć się z późniejszymi naprawami.
Nie chcesz szukać samochodu w całej Polsce? Zdecyduj się na konkretny rejon
Jeśli nie chcesz szukać samochodu na terenie całej Polski, określ w wynikach wyszukiwania poszczególnego portalu, jaka lokalizacja Ciebie interesuje.
Nie taki diabeł straszny, jak go malują
Jeśli zastosujesz się do rad zawartych w tym artykule, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem swojego wymarzonego pojazdu. Skorzystaj z portali ogłoszeniowych (lub wyszukaj przez aplikację), dokonaj wstępnego researchu i… nie bój się prosić sprzedawców o sprawdzenie stanu technicznego auta. Jeśli nie będą chcieli się na to zgodzić, najprawdopodobniej mają coś do ukrycia, a samochód nie jest wart Twoich pieniędzy. Sprawdzenie stanu eksploatacji auta jest niezbędne w przypadku tak znacznego kosztu jakim jest zakup samochodu.