W ostatnim czasie mini cary stają się coraz popularniejsze na polskich drogach, ponieważ do ich prowadzenia nie jest potrzebne prawo jazdy. Te małe, czterokołowe auta osiągają maksymalną prędkość do 45 lub 100 km/h, a w środku mieszczą się dwie osoby. Pomimo zbliżonego do samochodu osobowego wyglądu i funkcjonowania, mogą zostać zarejestrowane jako motorowery. Pozwala to ich kierowcom na swobodne poruszanie się po drogach szybkiego ruchu bez konieczności posiadania prawa jazdy.
Spis treści
Lekkie samochody bez prawa jazdy. Mobilność dla każdego
Pod względem wagi wyróżniamy dwa rodzaje mini aut: lekkie oraz ciężkie. Lekkie osiągają wagę do 350 kg i można użytkować je na podstawie unijnej homologacji L6e. W przypadku samochodów lekkich, maksymalna moc silnika to jedynie 4kW, dzięki czemu zużycie paliwa utrzymuje się na poziomie 3 litrów na 100 kilometrów. Samochody te nie osiągają jednak prędkości większej niż 45 km/h. Maksymalna pojemność silnika w samochodach do 350 kg nie może przekraczać 50 ccm. Właśnie dzięki spełnienia wymogów dotyczących niewielkiej pojemności silnika oraz względnie niewielkiej masy, kierowcami miniaturowych samochodów mogą być osoby bez prawa jazdy. Jedynym wymogiem jaki trzeba spełniać jest posiadanie prawa jazdy kategorii AM, które mozna zdobyć już w wieku 14 lat. Aby prowadzić mini samochód, kierowca musi odbyć szkolenie obejmujące zasady ruchu drogowego oraz prowadzenie pojazdu. Od przyszłego kierowcy wymagane jest też 10 godzin zajęć teoretycznych oraz 10 godzin praktyki. Po szkoleniu konieczne jest zdanie egzaminu wewnętrznego oraz, następnie, egzaminu w WORD.
Samochody bez prawa jazdy. Czy to bezpieczne?
Kolejną kategorią wagową mini aut są samochody ciężkie. Ich waga dochodzić może nawet do 550 kg, a kierowcy mogą prowadzić je na podstawie unijnego pozwolenia na prowadzenie aut L7e. Oznacza to, że aby zostać kierowcą samochodu znajdującego się w przedziale wagowym 350-550 kg, konieczne jest prawo jazdy kategorii B1. Na kurs przygotowujący do prowadzenia tego pojazdu można zacząć uczęszczać już 3 miesiące przed ukończeniem 16 roku życia. Kurs jednak trwa dłużej niż w przypadku kategorii AM, bo do jego ukończenia konieczne jest 30 godzin wiedzy teoretycznej oraz 30 godzin praktyki. Podczas kursu, kierowca uczy się poruszać w ruchu miejskim oraz zapoznaje się z zasadami bezpieczeństwa na drodze. Aby otrzymać prawo jazdy kategorii B1, wystarczy zdać wewnętrzny egzamin oraz potwierdzić go egzaminem w placówce WORD. Moc silnika samochodów bez prawa jazdy z kategorii B1 może przekraczać nawet 21 koni mechanicznych, czyli może być trzykrotnie wyższa niż w przypadku tych lekkich. Samochód z kategorii tych cięższych może rozpędzić się do 100 km na godzinę.
Samochody bez prawa jazdy budzą często wątpliwości kierowców pod względem bezpieczeństwa. Ich producenci zapewniają, że mini samochody mają odpowiednio rozłożony ciężar – dzięki temu są stabilne i pomimo małych gabarytów, nie stwarzają zagrożenia w postaci wywrócenia się auta podczas jazdy, manewrów czy hamowania. Każdy z samochodów jest kompleksowo wyposażony na wzór większych aut – posiada pasy, poduszki powietrzne oraz całe niezbędne i przydatne wyposażenie. Wygodnie podróżuje się nimi w dzień, w nocy oraz przy zmiennych warunkach atmosferycznych, a nawet w trakcie opadów deszczu czy oblodzenia.
Mini samochód: trzy powody, dla których warto
Samochody w wersji mini to świetne rozwiązanie dla każdego, kto zmuszony jest do częstego przemieszczania się na piechotę. W przypadku zmiennej pogody, deszczu albo śniegu, posiadacz mini auta może skorzystać z mobilności. Ponadto, małe auta są wygodne w obsłudze i proste w parkowaniu – bez problemu zmieszczą się nawet tam, gdzie miejsca jest mało. Szczególny atut stanowi to w mieście, gdzie parkingi często bywają zatłoczone, a uliczki wąskie. Tego typu auto to też częsta alternatywa dla skuterów, motorów czy rowerów. Mini cary to również mozliwośc prowadzenia auta dla kierowców, którzy nie osiągnęli jeszcze osiemnastego roku życia lub bardziej komfortowo czują się w mniejszych samochodach.