W Polsce zarejestrowanych jest niemal 27 milionów aut. Dane statystyczne potwierdzają też, że ich ilość się zwiększa i nowe samochody stopniowo zastępują wysłużone pojazdy. Nic więc dziwnego, że stale rośnie zapotrzebowanie na stacje demontażu pojazdów, którym powierzamy stare i przeznaczone do zezłomowania samochody. Jak działa stacja demontażu pojazdów i jaka jest jej rola w utylizacji odpadów i odzysku materiałów i surowców?
Spis treści
Czym zajmuje się stacja demontażu pojazdów?
Stacje demontażu pojazdów to wyspecjalizowane zakłady prowadzące przetwarzanie i demontaż samochodów wycofanych z eksploatacji. Stacji demontażu można zlecić zarówno złomowanie aut uszkodzonych, jak i tych, które ze względu na wiek wyszły z użycia. Stacja demontażu pojazdów ma wówczas obowiązek przeprowadzenia rozbiórki auta na części, zabezpieczenia jego elementów, które klasyfikowane są jako odpady niebezpieczne, a także ich utylizacji. Stacje demontażu pojazdów zajmują się również recyklingiem samochodów i prowadzą odzysk surowców, materiałów, a także części samochodowych, które mogą być ponownie wykorzystane w innych autach lub do produkcji nowych dóbr.
Jaką rolę odgrywają stacje demontażu pojazdów?
Stacje demontażu pojazdów wypełniają ważne zadania związane z ochroną środowiska. Stanowią też istotne ogniwo w gospodarce, ponieważ poprzez odzysk surowców i materiałów umożliwiają wytwarzanie nowych produktów w sposób mniej inwazyjny dla środowiska. Recykling aut pozwala odzyskiwać m.in. aluminium, stal, szkło, tworzywa sztuczne i wiele innych cennych materiałów. Produkty (również nowe samochody) powstałe z surowców i części pochodzących z recyklingu mogą nie tylko być tańsze, ale też bardziej ekologiczne poprzez to, że przy ich produkcji można było oszczędzić surowce naturalne i ograniczyć emisję zanieczyszczeń do środowiska. Stacja demontażu pojazdów zabezpiecza ponadto substancje i materiały niebezpieczne, które wymagają unieszkodliwienia, np. akumulatory, płyny chłodnicze, smary, oleje itp. Dla właściciela powypadkowego samochodu czy starego ciągnika, stacje demontażu pojazdów są jednocześnie partnerem, dzięki któremu może on w sposób legalny pozbyć się niechcianego auta i związanych z nim kłopotów.
Jak zlecić zezłomowanie auta w stacji demontażu pojazdów?
Stacje demontażu pojazdów funkcjonują dziś w każdym niemal mieście. Nie każda jednak stacja demontażu pojazdów zapewnia równie atrakcyjne warunki współpracy i standard obsługi, wszystkie jednak muszą mieć pozwolenia na prowadzoną działalność. Legalnie działające stacje demontażu widnieją w wykazach urzędowych, łatwo więc sprawdzić, która stacja demontażu pojazdów w razie potrzeby zezłomuje auto i tym samym pozwoli wyrejestrować samochód oraz zwolni z konieczności opłacania ubezpieczenia. Na sprawną obsługę, szybką i rzetelną wycenę oraz gwarancję w pełni zgodnego z prawem działania można liczyć w Stena Recycling. Stena Recycling to europejska firma gospodarująca odpadami różnych frakcji, która prowadzi również nowoczesne, wzorowane na skandynawskich stacje demontażu pojazdów w Polsce. Stena Recycling prowadzi też własne zakłady przetwarzania odpadów, dzięki czemu nawet 95% odpadów pozyskanych podczas demontażu aut ulega przetworzeniu na nowe produkty. Stacja demontażu pojazdów Stena Recycling złomuje samochody bezpłatnie ? to właściciel otrzymuje środki za złomowany pojazd. Po demontażu stacja wystawia też zaświadczenie, na podstawie którego można w legalny sposób rozwiązać umowę OC.