Wykorzystują je pracownicy warsztatów samochodowych, pogotowia i straży pożarnej. Jest niezbędnym urządzeniem w trakcie przejażdżek po ekstremalnie trudnym terenie. Wielu kierowców zaopatruje się w wyciągarki samochodowe, bo jak mawia stara, dobra maksyma „przezorny zawsze ubezpieczony”. Jako że wyciągarka wyciągarce nie równa, warto wymienić aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę, aby nie przepłacić i cieszyć się użytecznością zakupu.
Spis treści
Wyciągarka – do czego służy?
Miłośnicy wyczynów terenowych spotykają z ekstremalnymi warunkami na pokonywanych odcinkach. Czasem jest to głębokie błoto, czasem pojawiające się znikąd zawalone drzewo. Jakoś trzeba wybrnąć z opresji. Doświadczeni kierowcy podróży off-roadowych korzystają z wyciągarek samochodowych, dzięki którym sprawnie wyciągają auto z błota lub usuwają niechcianą przeszkodę. Użyteczność tych urządzeń doceniają również pracownicy pogotowia drogowego lub straży pożarnej, bo dzięki wyciągarkom z łatwością podnoszą pojazdy na lawetę. Ta możliwość sprawia, że chętnie są wykorzystywane w wojsku do transportowania ciężkich pojazdów lub wyciągania ich z podmokłego, błotnistego terenu. Choć świetnie sprawdzają się w trudnym terenie i ekstremalnych warunkach, zalecane są również rekreacyjnie. Nigdy nie wiadomo, co spotkać może człowieka na drodze.
Wyciągarka – czym sugerować się przy zakupie?
Skoro wiadomo, do czego służy, warto skupić się na jej wyborze. Kierowanie się tylko i wyłącznie renomą producenta może być złudne. Aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto, warto odpowiedzieć sobie na konkretne pytanie. Czego oczekujemy od wyciągarki? Trzeba podkreślić fakt, że te nie są jednolite i różnią się pod kątem parametrów technicznych. Najczęściej wybierane przez kierowców są elektryczne. Ich moc i uciąg odpowiada ich potrzebom na drodze. Są one wystarczające, aby podnieść pojazd na przyczepę i asekurować go w drodze pod stromy podjazd. Miłośnicy ekstremalnej jazdy pojazdami terenowymi również nie poczują się rozczarowani. Właściciele aut dostawczych natomiast lub ciężarowych powinni przemyśleć zakup wyciągarki hydraulicznej ze względu na większą moc napędu i uciąg. Są one znacznie droższe od elektrycznych i dlatego warto uczciwie sprecyzować swoje oczekiwania względem zakupu i jego przeznaczenie.
Wyciągarka – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Sprecyzowanie przeznaczenia wyciągarki jest filarem, od którego trzeba zacząć. Od niego zależy użyteczność zakupionego sprzętu, niezależnie od producenta. Udzieliwszy odpowiedzi na pytanie o przeznaczenie urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka czynników.
- Waga pojazdu i uciąg. Wyciągarka powinna być dostosowana pod względem uciągu do wagi pojazdu. Przyjęło się zakładać, że ten powinien osiągać 1,5-krotność wagi całkowitej. Łatwo to policzyć. W przypadku niewielkich pojazdów wyciągarki o napędzie elektrycznym sprawdzą się wyśmienicie.
- Moc wyciągarki. Na rynku istnieją wyciągarki o różnych napędach i z różną mocą. Z lżejszymi pojazdami poradzi sobie wyciągarka o mocy od 5 do 7KM. Do cięższych pojazdów, których waga przekracza 4 tony, zaleca się urządzenia pracujące na mocy 9 KM.
- Montaż. Do wyboru są układy zintegrowane i z oddzielną puszką sterującą. Pierwsze są proste w montażu i dostosowane do miejsc przeznaczonych przez producenta pojazdu. Wyciągarki zintegrowane polecić można właścicielom aut, którzy sporadycznie wybierają się na przejażdżki terenowe. Urządzenia z oddzielną puszką sterującą można zabudować i zainstalować w dowolnym miejscu.
- Producent. Na ostatnim miejscu znajduje się producent wyciągarek. Po rozpatrzeniu najważniejszych kwestii, takich jak uciąg, moc silnika, sposób wykorzystania i montaż, warto przyjrzeć się ofertom. Dobrze jest nabywać produkty sprawdzonych producentów ze względu na ich wyższą jakość.
Po dostosowaniu parametrów technicznych wyciągarki do swoich potrzeb, można dokonać zadawalającego zakupu i cieszyć się skutecznością produktu przez lata.