Przerejestrowanie samochodu jest związane z koniecznością uregulowania kilku niezbędnych formalności. Co należy załatwić po zakupie auta? Sprawdź!
Niezależnie od tego, czy kupiłeś samochód z drugiej ręki, czy otrzymałeś go w ramach darowizny, musisz dopełnić kilku formalności. Obejmują one m.in. rejestrację i ubezpieczenie auta. Jeżeli chcesz zapoznać się z ważnymi informacjami na ten temat, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.
Spis treści
Przerejestrowanie pojazdu ? jak to zrobić?
Po zakupie pojazdu nabywca ma obowiązek zgłoszenia tego faktu w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania. Czas na rejestrację samochodu to 30 dni od momentu zakupu lub podpisania aktu darowizny. Po przekroczeniu tego terminu należy liczyć się z możliwością otrzymania kary finansowej w wysokości 200-1000 zł. Należy pamiętać, że w większości Wydziałów Komunikacji konieczne jest wcześniejsze umówienie się na wizytę. Czas oczekiwania na spotkanie w urzędzie może wynosić nawet kilkanaście dni, dlatego nie warto zwlekać z rejestracją pojazdu do ostatniej chwili. Podczas rejestracji samochodu w urzędzie należy mieć przy sobie następujące dokumenty:
- Dowód osobisty;
- Dowód rejestracyjny samochodu;
- Potwierdzenie badania technicznego pojazdu;
- Tablice rejestracyjne;
- Fakturę zakupu, umowę kupna sprzedaży lub umowę darowizny;
- Aktualne ubezpieczenie OC;
- Potwierdzenie uiszczenia opłaty za przerejestrowanie samochodu.
Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, jaki jest koszt zarejestrowania pojazdu. W większości przypadków kwota, którą trzeba zapłacić, to nie więcej niż 200 zł. Kwota ta zawiera m.in. opłatę za dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, nalepkę kontrolną i znaki legalizacyjne.
Ubezpieczenie samochodu ? o tym warto pamiętać
Każdy kierowca ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Jeśli jednak kupiłeś lub otrzymałeś w formie darowizny samochód, który posiada ważna polisę, nie jesteś zobowiązany do wykupienia nowego ubezpieczenia samochodu – http://ubezpieczenie-samochodu.net.pl/przerejestrowanie-samochodu-a-oc/. Należy jednak pamiętać, że aktualny ubezpieczyciel ma prawo do przeprowadzenia rekalkulacji składki, która ma na celu dostosowanie kosztów OC do nowego właściciela pojazdu. Jeżeli rekalkulacja okaże się dla Ciebie niekorzystna, możesz wypowiedzieć umowę z dotychczasowym towarzystwem ubezpieczeniowym i wykupić polisę u innego ubezpieczyciela. Warto wspomnieć, że obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu leży po stronie sprzedającego. Od momentu sprzedaży samochodu zbywca ma 14 dni na zgłoszenie przeniesienia praw własności na inną osobę. Po wypełnieniu przez zbywcę wniosku o przepisanie polisy OC, ubezpieczyciel skontaktuje się z nabywcą. W przypadku chęci kontynuacji ubezpieczenia w tej samej firmie, nabywca pojazdu będzie zobowiązany zgłosić się do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, aby podpisać niezbędne dokumenty. Będzie również musiał dostarczyć ubezpieczycielowi dokument potwierdzający zakup pojazdu. Jeżeli szukasz korzystnej oferty OC, koniecznie sprawdź kalkulator ubezpieczeń OC i kup ubezpieczenie OC online. Zależy Ci na dodatkowej ochronie? W takiej sytuacji warto dokupić ubezpieczenie AC, które często obejmuje m.in. ubezpieczenie opon. Więcej informacji na temat ubezpieczenia pojazdu znajdziesz na stronie ubezpieczenie-samochodu.net.pl.
Po zakupie samochodu lub otrzymaniu go w formie darowizny, należy pamiętać o załatwieniu kilku ważnych formalności. Są to m.in. przerejestrowanie pojazdu oraz kwestie związane z ubezpieczeniem. Jeżeli szukasz dobrej polisy OC, warto porównać oferty różnych firm i kupić ubezpieczenie samochodu online, idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.