Produkcja części samochodowych jest niezwykle ważna, ponieważ pojazdy potrzebują zamienników. Podzespoły wszystkich aut się zużywają, więc branża automotive musi się nieustannie rozwijać.
Spis treści [ukryj]
Jak wygląda produkcja części samochodowych w Polsce?
Produkcja części samochodowych jest bardzo ważną dziedziną przemysłu motoryzacyjnego. Zamienniki są niezbędne przy awarii auta, więc dzięki branży automotive są dostępne od ręki. Zakład zajmujący się wytwarzaniem podzespołów posiada odpowiednio wyposażony park maszynowy i zatrudnia fachowców, by każdy element schodzący z taśmy był najwyższej jakości. Kontrola jakości automotive sprawdza każdy produkt, żeby uniknąć reklamacji. Produkcja części samochodowych wymaga wykonania projektu, zanim wyrób zostanie poddany procesowi wytwarzania, a następnie trafi do sprzedaży. Ważny jest też czas realizacji, ponieważ produkty automotive muszą trafić do odbiorcy terminowo.
Co jest potrzebne do produkcji części samochodowych?
Do produkcji części są potrzebne maszyny najnowszej generacji. Proces technologiczny automotive odbywa się zgodnie ze specyfikacją techniczną zleceniodawcy i jest dość skomplikowany, szczególnie gdy chodzi o części do aut produkowanych między innymi w Niemczech. Jeśli klient zamawia podzespoły do montażu w autach osobowych, muszą być wytworzone dla konkretnej marki. Każdy koncern automotive na świecie projektuje elementy do danego modelu, więc nie ma możliwości, żeby zamienniki były uniwersalne. W Polsce przedsiębiorstwa automotive wytwarzające zamienniki korzystają z tych samych specyfikacji co producenci aut w Europie czy na świecie jak np. w Japonii, Korei czy USA. Dzięki automotive podzespoły mogą trafić na rynek.
Jak działa automotive dla branży motoryzacyjnej?
Produkcja części do samochodów stoi na bardzo wysokim poziomie. Polska niczym nie ustępuje tzw. krajom rozwiniętym. Branża automotive zajmuje się nie tylko wytwarzaniem pojazdów, ale również częściami do nich. Bardzo ważna jest spedycja, by transport podzespołów trafił głównie do serwisów i dystrybutorów. Automotive obejmuje także działania marketingowe, by części mogły być dostępne na rynku dla każdego klienta. Chodzi także o ograniczenie kosztów produkcji i transportu. Branża automotive potrzebuje szerokiej gamy części do samochodów. Niezbędne są elementy układu napędowego, układu jezdnego, hamulcowego, elektrycznego i elektronicznego, oświetlenia, ramy pojazdu i karoserii. Automotive obejmuje również produkty wykończenia wnętrz: szyby, pasy bezpieczeństwa itd.