Branża motoryzacyjna to bardzo rozległy sektor. Część osób myśli, że wystarczy trochę interesować się najnowszymi modelami aut sportowych, aby próbować swoich sił w pracy na stanowisku dealera samochodów.
Bardziej manualne osoby chcą z kolei sprawdzić się w warsztacie motoryzacyjnym. Dzięki temu mogliby dotknąć lub sprawdzić luksusowy model liderów na rynku. Czy jednak praca w branży motoryzacyjnej jest tak lekka i łatwa? A może potrzeba do niej prawdziwego pasjonata?
Spis treści
Branża motoryzacyjna w Polsce
Na branżę motoryzacyjną w Polsce składa się mnóstwo działów. To o wiele więcej niż tylko pośrednik w sprzedaży aut, czy mechanik serwisujący samochody. W branży motoryzacyjnej można także zajmować się produkcją części do pojazdów, czy logistyką ich przewozu. Zapotrzebowanie na samochody w Polsce wciąż wzrasta. Prężnie zaczyna się również rozwijać rynek aut elektrycznych. Sprawia to, że sektor branży motoryzacyjnej jest bardzo pojemny. Znajdzie się miejsce zarówno dla sprzedawców, serwisantów, jak i wspomnianych logistyków.
Dlaczego Polacy chcą pracować w branży motoryzacyjnej?
Głównym powodem jest skojarzenie z wysokimi zarobkami. Szybki rozwój sektora oferuje specjalistom naprawdę dobre warunki uposażenia. To także pewność długofalowego zatrudnienia. Wielkie koncerny motoryzacyjne nie upadają z dnia na dzień, a w dobie kryzysów, czy załamań gospodarek rynkowych, jest to ważny czynnik dla poszukujących pracy.
Za stabilnym zatrudnieniem idzie w parze także różnorodność pracy. Nawet specjaliści innych dziedzin mogą dość łatwo odnaleźć się na rynku motoryzacyjnym. Sprawny handlowiec, który dotąd sprzedał w branży farmaceutycznej, po odpowiednim przeszkoleniu może wykonywać swój zawód u dealera samochodów. Branża wciąż się dynamicznie rozwija, więc pokochają ją wielbiciele nowinek.
W branży motoryzacyjnej odnajdują się osoby, które lubią zmiany i chętnie się do nich dostosowują. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji i stała nauka to domena pracowników tego sektora. Aby nadążyć za trendami i nowinkami, trzeba ?być na fali? i poznawać nowe rozwiązania technologiczne. Kursy doszkalające są tu częstym zjawiskiem.
Poszukiwani fachowcy!
W tym wszystkim pracodawcy z sektora motoryzacyjnego potrzebują coraz więcej wykwalifikowanych pracowników. Niestety, standardowy system szkolnictwa raczej rzadko dostarcza im taką liczbę osób, która odpowiada ich zapotrzebowaniu. Elektronicy, monterzy i logistycy to bardzo poszukiwani specjaliści w branży. W związku z tym pracodawcy sami potrafią wyjść do poszukujących pracy z pomocną dłonią, oferują im szkolenia.
W związku z tym powstała nawet inicjatywa Talents4AA, wspólne dzieło dla kilku europejskich podmiotów motoryzacyjnych. Projekt ma na celu ?ocieplenie? wizerunku branży i pokazanie możliwości, jakie w sobie kryje. Chęć podniesienia swoich kwalifikacji lub lekkiego przebranżowienia jest później dodatkowo doceniana wysokim wynagrodzeniem jak na pracę manualną. Wielu pracowników decyduje się więc na krok w kierunku motoryzacji.
Work or Not?
Czy praca w branży motoryzacyjnej jest dla Ciebie? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie. Wszystko zależy od Twoich kompetencji oraz chęci do nauki tego, co nowe. Jeśli nie boisz się wyzwań, na pewno sektor motoryzacji znajdzie coś dla Ciebie!
Wtedy Ty musisz zrobić już tylko 1 rzecz. Sprawdzić swojego potencjalnego pracodawcę. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na portal Work or Not, aby dowiedzieć się, jak konkretną firmę oceniają jej pracownicy.
Na przykładzie Rudy Śląskiej, wystarczy kliknąć >>link<< i wpisać nazwę firmy, której siedziba znajduje się w tej miejscowości. Wyszukiwarka odnajdzie ją wraz z opiniami. Dodali je pracownicy związani z firmą obecnie oraz ci, którzy zakończyli współpracę. Dzięki temu dowiesz się, jak wygląda atmosfera w przedsiębiorstwie. Możesz również dopytać użytkowników o warunki pracy, czy rekrutacji. Wybierz korzyści dla siebie, abyś nie musiał zadawać sobie pytania: Work or Not?