Każdy kierowca wie, że bezpieczeństwo za kółkiem to podstawa. Oprócz samej techniki jazdy i doświadczenia bardzo istotną kwestią jest sprawność pojazdu. Sposobem na jej zapewnienie jest m.in. kontrola stanu elementów eksploatacyjnych. Zobacz, jak prawidłowo zadbać o lampy samochodowe!
Spis treści
Jak dbać o lampy i po co to robić?
Podstawowym zadaniem reflektorów jest oświetlanie drogi przed pojazdem oraz sygnalizowanie jego obecności innym uczestnikom ruchu. Z oczywistych względów niezwykle ważne jest, by światła działały bezawaryjnie. Jest to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji policyjnej kontroli drogowej. Jak dbać o lampy, by zachowały swoją funkcjonalność?
Warto zwrócić uwagę na to, by lampy działały sprawnie, a powierzchnia reflektorów była czysta. Dlatego oświetlenie należy regularnie wymieniać. Można to robić samodzielnie lub u mechanika. Równie ważne jest czyszczenie i regeneracja reflektorów. W miarę potrzeb warto je przetrzeć specjalną pastą, a następnie opłukać wodą i osuszyć. Dzięki temu reflektory zachowają swoją funkcjonalność i będą dobrze chroniły lampy, jednocześnie nie zakłócając emitowanego przez nie światła.
Jak często należy wymieniać lampy?
W sytuacji, gdy lampy przestaną świecić, konieczna jest bezzwłoczna wymiana na nowe. Aby nie dopuścić do tego, warto pamiętać o regularnej wymianie świateł w Twoim aucie. Producenci określają żywotność lamp samochodowych na 3 do 5 lat i po upływie tego czasu zwykle trzeba je wymienić. Znaczenie ma też to, jak często jeździsz i ile lat ma Twój pojazd. W przypadku intensywnej eksploatacji i starszych samochodów, wymiana może być konieczna nieco wcześniej. Lampy można zamówić bezpośrednio od producenta, kupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym.
Wymiana lamp samochodowych krok po kroku
Aby samodzielnie wymienić lampy, musisz zaopatrzyć się w części zamienne oraz sprzęt: klucz nasadowy, szczypce i śrubokręt. Odkręć śruby, które mocują reflektor, a następnie zdemontuj go. Potem trzeba odpiąć przewód zasilający. Żarówki świateł pozycyjnych mogą wymagać odkręcenia, inne typy mają specjalne zawleczki, które trzeba odpiąć, jeśli chcesz usunąć ten element. Po demontażu, by zamontować nową lampę, należy podpiąć zasilanie i przymocować nowy reflektor.
Gdzie kupić dobre światła samochodowe?
By upewnić się, że montowane przez Ciebie lampy są dobrej jakości, wybierz elementy z pewnego źródła. Przykładem jest firma Horpol, przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji lamp samochodowych. Rozbudowany asortyment producenta składa się z lamp żarówkowych oraz LED. Przed zakupem sprawdź, która część jest kompatybilna z Twoim pojazdem.
Sprawne działanie lamp samochodowych jest wymagane przez prawo drogowe. Pozwala też zachować dobrą widoczność po zmierzchu, w deszczu i we mgle, przez co wyraźnie zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Wymieniaj lampy i dbaj o to, by zawsze działały bez zarzutów.