Naprawa auta to zwykle stresująca i nieprzyjemna procedura. Cały proces utrudnia konieczność wyboru odpowiednich podzespołów do samochodu. Czy warto korzystać z oryginalnych części od producenta, czy lepiej skorzystać z tańszych zamienników?
Spis treści
Naprawa auta ? jakie części wybrać?
Uszkodzony samochód niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji i zmusza do dokonania wyborów. Jedną z takich decyzji jest określenie, czy do naprawy auta użyjemy sprawdzonych, oryginalnych części z ASO, czy też skorzystamy z szerokiej oferty zamienników. Obecnie rozwinięcie rynku samochodowego pozwala na zakup niemalże każdego potrzebnego elementu. Powstaje zatem pytanie, czy warto płacić więcej za części od producenta?
Podstawową zaletą stosowania zamienników jest ich niska cena. Poszczególne podzespoły mogą być nawet kilkukrotnie tańsze od tych dostępnych w autoryzowanym warsztacie samochodowym. Oprócz mniejszych kosztów zakupu, zamienniki często nie są w stanie zaoferować nic więcej. Choć chwilowo możemy mieć wrażenie, że oszczędziliśmy, szybko może okazać się, że to wcale nie koniec napraw.
Cena oryginalnych części w ASO może dziwić, jednak należy pamiętać, że w nią wliczone są nie tylko konkretne elementy auta, lecz także dodatkowy pakiet usług. Skorzystanie z autoryzowanego serwisu to najpewniejszy wybór przede wszystkim z tego względu, iż otrzymujemy gwarancję na wykonaną naprawę. W razie, gdyby po zakończeniu usługi pojawiły się problemy z wymienioną częścią, przysługuje nam prawo do złożenia reklamacji i otrzymania stosownej rekompensaty. Takiego komfortu nie otrzymamy stosując, tańsze zamienniki.
Zamienniki, czyli niska jakość w niskiej cenie
Wielu kierowców stara się możliwie jak najbardziej oszczędzić na wymienianych częściach. Kierując się takim tokiem myślenia, wybierają najtańsze zamienniki dostępne na rynku. Takie produkty charakteryzuje nie tylko niska cena, lecz przede wszystkim niezadowalająca jakość. Elementy są awaryjne, szybko się zużywają i wymagają wymiany na kolejny model. To sprawia, że chcąc zminimalizować koszta, znacząco je zwiększymy i zaczniemy odwiedzać mechanika znacznie częściej, niż byśmy tego chcieli.
Problemy z trwałością to nie jedyne dolegliwości, z jakimi borykają się tańsze zamienniki. Przy częściach blacharskich niedogodności pojawiają się już na etapie montażu. Nieoryginalne elementy nie są odpowiednio spasowane z resztą auta i nawet przy najbardziej starannej pracy mechanika, efekt końcowy nie jest oszałamiający. Dodatkowe godziny pracy, które specjalista poświęci na mocowanie się z montażem, również zostaną doliczone do naszego rachunku.
Oryginalne części ? czy warto?
Podzespoły do auta sygnowane logiem marki samochodu to przykład produktu, w którym cena idzie w parze z jakością. Wykonywane są z trwałych materiałów, które cechuje niezawodność i trwałość. Dla przykładu zakup oryginalnego zderzaka daje nam pewność, że będzie on stworzony w taki sposób, by w pewnym stopniu wytrzymać zderzenie z przeszkodą. Jego tańszy zamiennik prawdopodobnie nie podoła zadaniu i zwyczajnie pęknie, narażając nas na dodatkowe koszta.
Rzadsze wizyty u mechanika to nie jedyny plus inwestycji w oryginalne części ASO. Elementy przystosowane do konkretnego modelu auta zapewniają nam idealne spasowanie do reszty auta, dzięki czemu naprawa nie będzie widoczna, a auto odzyska swój pierwotny wygląd. Korzystając z usług autoryzowanego serwisu, otrzymamy także mniejsze koszta montażu, niż w przypadku stosowania tanich części zamiennych.
Gwarancja od producenta to duża zaleta dla kupującego. Po zakończonej naprawie nie musimy przejmować się wymienionymi elementami i możemy cieszyć się niezawodną i bezawaryjną pracą. Gdyby jednak wystąpił jakiś problem, otrzymana gwarancja oszczędzi nasz portfel, a usterka zostanie szybko i sprawnie usunięta. Stosowanie oryginalnych części to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią jakość wykonania oraz swój czas.