Samochody ciężarowe wymagają specjalnych opon. Przed wyposażeniem swojej floty w nowe ogumienie, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego elementu. Wybór produktów jest bowiem bardzo szeroki. Dzięki wiedzy na ich temat można jeszcze lepiej przystosować ciężarówki do swoich potrzeb, w zależności od ich zastosowania.
Spis treści
Czym się różnią opony ciężarowe od osobowych?
Opony do samochodów ciężarowych są z reguły nieco większe i dodatkowo wzmocnione, aby wytrzymać duże obciążenia. Są w stanie przyjąć wartości nawet dziesięciokrotnie większe. Z zewnątrz ich konstrukcja wydaje się bardzo zbliżona do opon stosowanych w osobówkach, ale zarówno konstrukcja wewnętrzna, jak i użyte materiały, okazują się zupełnie inne. Trzeba też wiedzieć, że opony do ciężarówek można podzielić na kilka sposobów. Wyróżnia się np. opony na oś przednią, czyli kierowaną, mające zapewnić stabilność jazdy, a także opony na osie naczepowe, które odpowiadają za przenoszenie ciężarów. Istnieją jednak także opony uniwersalne, na wszystkie osie, stosowane np. w autobusach i niektórych pojazdach budowlanych. Inny podział dotyczy rodzaju wykonywanej pracy. Wyróżnia się opony na długie i krótkie dystanse, do ruchu po mieście oraz w trudnych warunkach. Ponadto, podobnie jak w osobówkach, obowiązuje podział na opony letnie i zimowe.
Jak czytać etykiety na oponach ciężarowych?
Wszyscy, którzy mieli okazje kupować opony ciężarowe Dunlop lub innych marek, z pewnością zauważyli, że do każdego produktu jest przypięta specjalna etykieta. Zawarte na niej informacje pomagają w dokonaniu właściwego zakupu, jednak trzeba umieć je odczytać. Trzeba w tym miejscu dodać, że od 1 maja 2021 roku obowiązuje nowy wzorzec etykiet dla ogumienia ciężarowego. Najwięcej miejsca zajmują dane na temat efektywności paliwowej (po lewej stronie) oraz przyczepności na mokrej nawierzchni (po prawej). Oba te parametry określa się za pomocą pięciostopniowej skali A, B, C, D i E, w której pierwsza z tych liter oznacza najlepsze właściwości, a ostatnia ? najgorsze. Poniżej, w lewym dolnym rogu, zamieszczono informację na temat generowanego hałasu zewnętrznego. Pod ikoną głośnika znajdują się litery A, B i C, z których jedna zawsze jest nieco większa i pogrubiona. Im dalsza jest to litera, tym większy hałas. Dokładną wysokość, wyrażoną w decybelach, podaje się na wspomnianej ikonie. Etykieta może zawierać także dwa inne piktogramy, informujące o zwiększonej przyczepności na śniegu oraz na lodzie.
Na co zwrócić uwagę kupując opony do ciężarówki?
Opony ciężarowe powinno dobierać się do typu pojazdu (np. do autobusu sprawdzą się opony uniwersalne, ale do ciężarówki lepsze będą opony przednie i naczepowe), do rodzaju i długości pokonywanych tras, aktualnych warunków pogodowych, ale także wielkości kół. Najpopularniejsi producenci opon ciężarowych oferują naprawdę szeroki wybór modeli, dlatego przed zakupem warto określić swoje priorytety i potrzeby. Zachęcamy do zapoznania się z wyborem opon ciężarowych Dunlop dostępnych w naszym sklepie, a także do dokładnego sprawdzenia ich parametrów, a z pewnością znajdzie się wśród nich odpowiedni produkt.