Przyczepa samochodowa okazuje się przydatna w wielu sytuacjach, a zalety jej posiadania dostrzega liczna grupa kierowców. Z jej pomocą łatwiej rozprawimy się z przeprowadzką oraz bez problemu zabierzemy ze sobą rowery na wakacje ? a to jedynie przykłady zastosowania. Co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zakup?
Spis treści
Dlaczego warto mieć swoją przyczepę samochodową?
Wszystkich sytuacji, w których przyczepa samochodowa okaże się pomocna, nie sposób wymienić. W końcu umożliwia przetransportowanie wielu rzeczy, np. mebli, towarów budowlanych, rowerów, quadów, zestawu do grillowania, mniejszych bagaży lub innych akcesoriów wakacyjnych. W ten sposób można zabrać ze sobą znacznie większą liczbę przedmiotów, na których szczególnie nam zależy, a przy tym nie stracimy na komforcie podróżowania samochodem. Dzięki temu wolną przestrzeń w aucie zagospodarujemy w inny sposób. Poza tym podłączenie przyczepki nie stanowi żadnego problemu. Można przemieszczać się z nią w każdym miejscu, co nie dotyczy np. kamperów, których wysokość nie pozwala czasami na przejazd poszczególnymi trasami.
Przed wyruszeniem w trasę z przyczepą
Kiedy zdecydujemy się na zakup używanej przyczepy, należy dokładnie zapoznać się z jej stanem technicznym. Będzie to miało znaczny wpływ na bezpieczny przebieg podróżowania. Ważne jest m.in. sprawdzenie oświetlenia, ponieważ kierunkowskazy i stop muszą działać bez żadnych problemów. Części do przyczep powinny być wykonane z wysoką jakością, dzięki czemu będą służyć przez wiele lat użytkowania, i to nie tylko w przypadku samych przyczep samochodowych, ale także np. rolnych.
Pierwsza trasa z podłączoną przyczepą będzie stanowić niewielkie wyzwanie, jednak należy pamiętać o ważnych aspektach bezpiecznej podróży. Kierowca musi liczyć się z tym, że zajmuje na drodze większą przestrzeń. Z tego powodu powinien odpowiednio dopasować widoczność w lusterkach bocznych. Przed wyruszeniem w drogę trzeba również zwrócić uwagę na właściwe ułożenie bagaży, co zaważy na bezpieczeństwie innych uczestników ruchu. W innym przypadku może dojść do nadmiernego obciążenia haka i odłączenia przyczepki. Ciężar wszystkich rzeczy powinien być więc rozłożony równomiernie, dzięki czemu nie będzie powodować to żadnych trudności przy prowadzeniu samochodu. Oczywiście trzeba liczyć się z ograniczeniami dopuszczalnej masy, co określają przepisy.
Sam kierowca pojazdu musi być wyjątkowo uważny i ostrożny ? zwłaszcza podczas pokonywania trudniejszych odcinków trasy, np. ostrych wzniesień czy zakrętów. Często warto wykonywać skręty nieco szerzej, niż jesteśmy przyzwyczajeni robić to naszym samochodem osobowym. Należy unikać gwałtownych manewrów i trzymać się rozsądnej prędkości. Co ważne, droga hamowania samochodu z przyczepą znacznie się wydłuża, dlatego trzeba mieć to stale na uwadze. Nieco skomplikowane może stać się cofanie, dlatego warto przećwiczyć parkowanie przed wyruszeniem w trasę. Dodatkowo kierowca powinien przypomnieć sobie maksymalne prędkości na poszczególnych drogach ? nie tylko w Polsce, jeśli planujemy wyjechać z przyczepą za granicę.
Szukasz części do przyczep? Znajdziesz je na: https://www.protrailer24.com.