Czym jest symbol DOT ? jest to często zadawane pytanie przez kierowców. Za ciągiem cyfr i liter odpowiadających temu oznaczeniu kryje się wiele przydatnych informacji na temat ogumienia. W tym krótkim poradniku dowiecie się, czym jest DOT, jak go odczytać oraz jakie ma znaczenie dla Waszych opon!
Spis treści
Czym jest numer DOT?
Symbol i kod DOT może dać nam dużo istotnych informacji na temat ogumienia do naszego pojazdu. Warto więc wiedzieć, co się za nim kryje.
Niezależnie od tego, z jakimi oponami mamy do czynienia, są one wyposażone w numer DOT. Jest to skrót od Department of Transportation (czyli Departament Transportu). Oznacza on, że opona danego producenta została stworzona zgodnie z normami bezpieczeństwa.
Ciąg cyfr i liter numeru DOT informuje kierowcę o tym, gdzie i kiedy została wyprodukowana jego opona. Jest to wiedza szczególnie przydatna przy zakupie i sprawdzaniu daty ważności nowego ogumienia.
Gdzie znaleźć numer DOT i jak go odczytać?
Cyfry składające się na kod DOT umieszczane są razem na zewnętrznej stronie boku opony.
Odczytanie znaczenia poszczególnych symboli nie jest trudne. Najlepiej pokazać to na przykładzie popularnego formatu kodu DOT, spotykanego na wielu rodzajach ogumienia:
DOT LM40 D6PB 0119
Dla kierowcy najbardziej interesujące informacje na temat opon zawarte są w pierwszym i ostatnim segmencie kodu. Poniżej krótkie wyjaśnienie.
LM40 – Pierwszy segment informuje nas o fabryce, w której opona została wyprodukowana oraz o jej rozmiarze. Pierwsze dwa symbole zawierają informacje o kodzie fabryki, dwa kolejne zaś to kod rozmiaru.
0119 – Ostatnie cyfry kodu DOT są często umieszczone są w owalnej (wypukłej lub wklęsłej) obwódce. Informują one o tym, w jakim czasie i gdzie zostały wyprodukowane opony.
Jak sprawdzić wiek opony?
Odwołując się do powyższego przykładu, możemy w łatwy sposób sprawdzić, kiedy dokładnie zostały wyprodukowane nasze opony.
Pierwsze dwie cyfry ostatniego segmentu informują nas, w którym tygodniu zostało wyprodukowane ogumienie, a dwie kolejne o konkretnym roku produkcji.
Ciąg cyfr 0119 oznacza więc, że opona została wyprodukowana w pierwszym tygodniu (styczeń) 2019 roku. Więc w zależności czy szukasz opony zimowe, letnie lub całoroczne, powinieneś sprawdzić wiek ogumienia.
Kiedy sprawdzać rok produkcji opony?
Aktualnie obowiązująca w Polsce norma (PN ? C94300) mówi nam o tym, że ogumienie w czasie do 3 lat od daty produkcji mogą być magazynowane oraz wprowadzane do sprzedaży jako nowe.
Przy zachowaniu odpowiednich warunków magazynowania, opony w takim wieku zachowają pełnię parametrów eksploatacyjnych i bezpieczeństwa.
Wiedzę o tym, jak odczytać numer DOT najlepiej jest wykorzystać już przy kupnie nowego kompletu ogumienia. Można to sprawdzić bezpośrednio przed zakupem na stronie sklepu lub kontaktując się ze sprzedawcą.
Jak długo można używać opony
Granica bezpiecznego użytkowania opony jest zależna od bardzo wielu czynników. Na to pytanie nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi.
Przy zachowaniu odpowiednich warunków przechowywania oraz odpowiedniej konserwacji, ogumienie może utrzymać właściwości jezdne nawet przez 10 lat.
Wyniki niezależnych badań rzeczoznawców z organizacji Dekra wykazały jednak, że po 6 latach mocno zwiększa się ryzyko wystąpienia awarii w oponach. Warto pamiętać, że dotyczy to też opon, których bieżnik wizualnie zużyty jest w niewielkim stopniu.
Takie opony również mogą stwarzać zagrożenie dla kierowcy. Eksploatowanie ogumienia do granic możliwości nie zawsze wiąże się z oszczędnością, jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo. Warto więc pamiętać, że przy sprawdzaniu stanu technicznego opony, warto kierować się również numerem DOT.