Zawodowi kierowcy muszą pozostawać w dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym, by nie stwarzać zagrożenia na drodze w trakcie codziennych długodystansowych podróży, dlatego przepisy prawa nakładają na nich obowiązek regularnego wykonywania badań lekarskich. Trzeba je przechodzić co pięć lat, ale bez obaw, nie są to inwazyjne ani bolesne procedury.
Jakie badania muszą przechodzić kierowcy?
Okresowe badania kierowców mają na celu ocenę ich zdolności do prowadzenia pojazdów oraz identyfikację ewentualnych przeciwwskazań do pracy w transporcie drogowym, czyli problemów zdrowotnych negatywnie wpływających na ich zachowanie na drodze. Z tego też powodu zakres takich badań jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi:
- testy psychologiczne (sprawdzające koncentrację, podzielność uwagi, odporność na stres oraz sprawność intelektualną i psychomotoryczną);
- testy okulistyczne (sprawdzające ostrość wzroku, pole widzenia, rozpoznawanie barw, widzenie zmierzchowe i reakcję na olśnienie);
- testy laryngologiczne (audiometria tonalna);
- testy neurologiczne (próby koordynacyjne);
- badania ogólnolekarskie (pomiar ciśnienia krwi, EKG, spirometria itp.).
Takie szczegółowe badania dla kierowców mogą ujawnić wiele nieprawidłowości zagrażających ich bezpieczeństwu na drodze i nie tylko, w tym początki poważnych schorzeń takich jak zaćma, epilepsja, niewydolność serca, depresja czy zaburzenia lękowe. Pamiętajmy, że praca zawodowego kierowcy wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym, stąd konieczność monitorowania stanu zdrowia osoby wykonującej ten zawód ? właśnie do tego służą badania dla kierowców.
Gdzie wykonuje się badania dla kierowców?
Okresowe badania kierowców przeprowadza między innymi ośrodek szkoleniowy Pracownia-test.pl. Dużą zaletą tego ośrodka jest fakt, że oferuje kompleksowy pakiet testów i wykonuje je wszystkie w ciągu jednego dnia. Po ich przejściu kierowca otrzymuje oficjalne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy i może spokojnie wrócić za kółko, a jeżeli nie uda mu się ich zaliczyć, ma szansę otrzymać warunkowe pozwolenie na prowadzenie pojazdów i jednocześnie dostać możliwość powtórnego poddania się badaniom.