Przednia szyba samochodowa to element pojazdu narażony na dość częste uszkodzenia mechaniczne – czasem prozaiczne, dające się naprawić, a czasem skutkujące koniecznością wymiany całego elementu. Niestety, grad, kamienie spod kół pojazdu jadącego przed nami, spadające gałęzie, a nawet wycieraczki, o ile kierowca oszczędza na płynie, mogą w różnym stopniu uszkodzić szybę. Pamiętaj, że jazda autem z uszkodzoną przednią szybą jest niedozwolona i grozi mandatem nawet do 500 zł. Naprawę należy zatem jak najszybciej przeprowadzić we własnym zakresie lub zlecić usługę profesjonalnemu serwisowi. Przeczytaj i zdecyduj, jak to zrobić.
Samodzielna naprawa szyby
Samodzielna naprawa szyby samochodowej może być dość trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie ma się doświadczenia w naprawie pojazdów. Niektóre drobne uszkodzenia, takie jak rysy, można próbować naprawić samodzielnie, stosując dostępne na rynku narzędzia i materiały. Jedną z najpopularniejszych metod naprawy jest użycie specjalnego żelu lub pasty, która wypełnia pęknięcia i rysy, a następnie utwardza się pod wpływem promieniowania UV lub ciepła. Należy jednak pamiętać, że takie naprawy mają swoje ograniczenia i mogą nie zawsze zapewnić pełną trwałość i bezpieczeństwo szyby. W przypadku poważniejszych uszkodzeń lub w przypadku niepewności co do naprawy, zawsze warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się naprawą szyb samochodowych. To pozwoli na uniknięcie ryzyka dalszych uszkodzeń oraz zagwarantuje pełne bezpieczeństwo podczas jazdy. Przednia szyba samochodowa jest wielowarstwowa. Warstwy szkła przedzielone są folią. Takie rozwiązanie sprawia, że nie wszystkie uszkodzenia powodują całkowite pęknięcie szyby. Istnieje w związku z tym możliwość samodzielnej naprawy drobnego uszkodzenia. W powszechnej sprzedaży znajdują się zestawy naprawcze, złożone z aplikatora oraz przezroczystej żywicy. Kosztują zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Mechanizm aplikacji jest kilkustopniowy, dlatego warto uważnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do zestawu. Aplikator, niezależnie od różnic w poszczególnych produktach, ma za zadanie wytworzenie próżni, dzięki czemu żywica szczelnie wypełnia szczeliny powstałe wskutek zarysowania czy pęknięcia. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że jeśli nie jesteśmy pewni swoich zdolności manualnych, lepiej nie brać się za samodzielną naprawę i powierzyć to zadanie specjalistom.
Profesjonalna naprawa szyby
W przypadku nieskutecznej naprawy samodzielnej lub gdy rozmiar albo umiejscowienie uszkodzenia nie pozwoli na wykonanie zadania we własnym zakresie, warto powierzyć je profesjonalistom. Posiadacze ubezpieczenia AC lub Autoszyba nie muszą martwić się o koszty, gdyż usługa prawdopodobnie będzie realizowana bezgotówkowo. Jeśli nie wiesz, komu powierzyć swoją szybę, sprawdź https://autoglass.pl/naprawa-szyby/. Możesz liczyć na fachową ocenę szkody, pozwalającą na podjęcie decyzji o naprawie lub wymianie szyby. Doświadczony zespół serwisu dokona koniecznych działań, a usługa objęta będzie gwarancją. Dzięki temu zyskasz pewność, że możesz podróżować bezpiecznie i bez ryzyka otrzymania mandatu karnego.