Zima to ciężki okres w roku dla naszych samochodów, które narażone są na działanie niekorzystnych warunków pogodowych i soli, którą posypuje się jezdnie. Na domiar złego w tym czasie na drogach pojawia się wiele dziur, które zagrażają zawieszeniu i ogumieniu. Przyjrzyjmy się chłodnym okiem najczęstszym problemom z autami, które pojawiają się zimą!
Do zimy należy odpowiednio przygotować samochód, by zmniejszyć prawdopodobieństwo usterek lub uniknąć niektórych z nich. Warto także pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu assistance czy autocasco przy zakupie ubezpieczenia OC ? o zaoszczędzeniu na tym ostatnim przeczytasz więcej na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/. Te dodatkowe środki zimą na pewno się przydadzą!
Spis treści
Niekorzystne wahania temperatur
Wprawdzie zima kojarzy się z mrozami i opadami śniegu, ale w ostatnich latach, a można zaryzykować tezę o kilku dziesięcioleciach, o tej porze roku częściej możemy spodziewać się mgieł i marznącego deszczu. Niestety nie oznacza to, że takie warunki pogodowe są lepsze dla kondycji naszych samochodów. Dlaczego?
Niekorzystnie na auta, a także nawierzchnie dróg, wpływają nie same niskie temperatury, ale ich wahania od wartości ujemnych do dodatnich. Problem stanowi woda, która przy dodatnich temperaturach dostaje się w szczeliny i zakamarki samochodu, a także w pęknięcia w jezdni. Nie byłoby to możliwe, gdyby cały czas wartości byłyby ujemne.
Gdy temperatura spada poniżej zera stopni, owa woda zamarza i może uszkodzić elementy samochodu, a także rozsadzić asfalt ? stąd po zimie jest tyle dziur na drogach. Dodatkowym zagrożeniem są drobne fragmenty nawierzchni, które mogą uszkodzić szybę i karoserię.
Najczęstsze zimowe usterki samochodów
Niektóre usterki samochodu częściej występują zimą, więc można powiedzieć, że są typowe dla tej pory roku. Wynikają one z panujących warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i zachowania kierowców ? w tym z brakiem odpowiedniego dbania o pojazd.
Jedna z najniebezpieczniejszych usterek może pojawić się po najechaniu na dziurę w jezdni lub na zasypany śniegiem krawężnik. Może wtedy dojść do uszkodzenia zawieszenia i koła (opony, felgi). Gdy tak się stanie, a z przodu auta coś zaczyna stukać, to najlepiej jak najszybciej udać się do warsztatu.
Sól, która rozsypywana jest zimą na jezdnie, może uszkodzić nadwozie, a dokładniej karoserii. W jaki sposób? Jeśli lakier ma pęknięcia czy zarysowania, to sól w połączeniu z wodą (wilgoci zimą nie brakuje) może powodować w tych miejscach korozję.
Typowym problemem zimą jest rozładowany akumulator. Zazwyczaj trzeba go wymieniać co kilka lat. W szczególności należy uważać na stan baterii w bardzo niskich temperaturach, ponieważ rozładowanie nawet nowego akumulatora może całkowicie go zepsuć.
Leżące na jezdni kamyczki, które są fragmentami uszkodzonej nawierzchni, w niefortunnej sytuacji mogą wystrzelić spod koła nadjeżdżającego innego pojazdu i uszkodzić przednią szybę lub karoserię. Również używanie niewłaściwej lub uszkodzonej skrobaczki może porysować szyby.
Częstym problemem wynikającym z zapominalstwa jest zamarznięcie płynu do spryskiwaczy, które może spowodować uszkodzenie zbiorniczka lub przewodów. Drobne usterki związane z niskimi temperaturami to także uszkodzenia uszczelek i zamków w drzwiach.
Assistance wsparciem w razie awarii na trasie
Każdy samochód poruszający się po drogach musi być ubezpieczony. Obowiązkowe OC działa zawsze tak samo u każdego ubezpieczyciela, więc zawsze warto szukać najtańszej opcji ? tutaj znajdziesz porady, jak to zrobić: https://mubi.pl/najtansze-oc/.
Natomiast ubezpieczenie assistance jest dobrowolne i nie reguluje go specjalna ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Sprawia to, że ubezpieczyciele w dowolny sposób zgodny z prawem, kształtują warunki ochrony.
Jeśli zajrzymy do OWU (ogólne warunki ubezpieczenia), to od razu rzuci się nam w oczy, że w sekcji poświęconej assistance znajdziemy informacje, że jest ono oferowane w kilku wariantach ? na przykład 3 o nazwach mini, standard czy maxi. Różnią się one limitami i rodzajami świadczeń. A jakie wsparcie zapewnia assistance w kontekście zimowych usterek?
Assistance to ubezpieczenie, które będzie przydatne, gdy dojdzie do awarii ubezpieczonego pojazdu. W ramach ochrony kierowca w zależności od wariantu może liczyć na holowanie samochodu, naprawę na miejscu zdarzenia, pomoc przy wymianie koła, pojazd zastępczy określonej klasy, transport osób czy wsparcie, gdy zamarznie paliwo w baku ? wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.
Ubezpieczenie assistance zazwyczaj kupuje się w pakiecie z OC. Część ubezpieczyciele oferuje także assistance krótkoterminowe na 7, 14 czy 30 dni. Jednak dla większości z nas najtaniej wyjdzie nabycie takiej ochrony przy corocznym obowiązkowym ubezpieczaniu samochodu.