Profesjonalne przewozy drogowe to jeden z najważniejszych elementów handlu, ponieważ pozwala to na bezpieczne dostarczenie towarów do zupełnie innych miast czy nawet krajów. W takim przypadku przydatna jest spedycja drogowa, ponieważ zajmuje się przygotowaniem i nadzorem. Sprawdź, jakie są najważniejsze zadania tego typu przedsiębiorstw i przekonaj się, czy potrzebujesz tego w swojej firmie!
Spis treści
Co to jest spedycja drogowa?
Bardzo często spedycja jest utożsamiana z transportem i logistyką, co może prowadzić do błędów. W końcu spedycja drogowa to nieco węższe pojęcie, obejmujące organizację i zarządzanie transportów. Dlatego specjaliści pracujący w takiej firmie zazwyczaj pośredniczą między klientami a firmami transportowymi. Dzięki temu to właśnie oni kontrolują całą drogę i procesy związane z logistyką. Tak naprawdę obowiązki spedycyjne są jeszcze bardziej rozległe.
Warto też zaznaczyć, że spedycja drogowa jest najpopularniejszym rodzajem i dotyczy procesu transportu autami ciężarowymi oraz busami.
Jakie zadania ma spedycja drogowa?
Doradzanie klientom
Bardzo ważnym elementem pracy spedytora jest kontakt z klientami. Przede wszystkim odnosi się to do doradztwa związanego z transportem, trasą czy sposobem przemieszczenia danego towaru do konkretnego kraju lub miasta.
Znalezienie firmy transportowej
Spedycja drogowa polega również na wybraniu dogodnego środka transportu ? tak, aby był nie tylko szybki, ale też opłacalny pod względem finansowym. Oprócz tego firmy spedycyjne znajdują konkretne przedsiębiorstwa transportowe, spełniające warunki postawione przez zleceniodawcę. Następnie nawiązywana jest współpraca, dzięki czemu możliwe jest przetransportowanie danego towaru z punktu początkowego do końcowego.
Koordynacja procesu spedycyjnego
Jednym z najistotniejszych zadań spedycji drogowej jest koordynacja i kontrola wszystkich etapów tego procesu. Właśnie z tego powodu specjaliści muszą nie tylko kontaktować się z klientem, ale również nawiązać współpracę z zaufaną firmą transportową, a następnie czuwać nad przewozem, awizacją, odprawami celnymi oraz wszelkimi dokumentacjami.
Sprawdzenie dokumentów transportowych
Spedytorzy zajmują się sprawdzaniem wszelkich dokumentów transportowych. Dzięki temu możliwe jest wykrycie ewentualnych błędów, które mogłyby wpłynąć na wydłużenie się czasu przewozu towaru. Poza tym to właśnie Ci specjaliści odpowiadają za kompletność tych dokumentów. Dlatego nie musisz samodzielnie tego robić czy nawet zastanawiać się, jakie wnioski bądź pozwolenia są potrzebne do transportu danego asortymentu.