Istnieje wiele zawodów, w których przynajmniej część dnia pracy spędza się w różnych miejscach poza biurem. Do niedawna dokładne monitorowanie czasu pracy pracowników mobilnych było w zasadzie niemożliwe. Dziś dostępne są jednak nowoczesne rozwiązania technologiczne, które to ułatwiają. Sprawdź, w jaki sposób możesz kontrolować i rozliczać czas pracy pracownika mobilnego dzięki GeoNAVI.
Spis treści
Czas pracy pracownika mobilnego ? co trzeba wiedzieć?
Praca o charakterze mobilnym wiąże się z realizowaniem obowiązków pracowniczych w różnych miejscach i terminach. Wykonują ją pracownicy, którzy w ramach zadań służbowych stale przemieszczają się w umówionym obszarze (np. dojeżdżają do klientów). Jeśli jest to wpisane w zakres czynności pracowniczych, nazywa się to pracą mobilną lub pracą w terenie (a nie delegacją). Do pracowników mobilnych zaliczają się m.in. kierowcy, przedstawiciele handlowi, kurierzy, monterzy czy niektórzy serwisanci.
Zgodnie z przepisami prawa i orzecznictwem sądowym, czas poświęcony na niezbędne przejazdy wlicza się do czasu pracy pracownika mobilnego. Podczas tych przejazdów pracownik pozostaje bowiem w dyspozycji pracodawcy. Co więcej, bez nich nie byłoby możliwe wykonanie podstawowych zadań pracowniczych. Ponadto w sytuacji, w której zadania służbowe są wykonywane w całości w ?terenie?, a pracownik nie ma biura czy innego stałego miejsca pracy, czas pracy pracownika mobilnego liczy się od momentu jego wyjazdu z miejsca zamieszkania i kończy wraz z powrotem do niego.
Monitorowanie czasu pracy pracowników mobilnych za pomocą GeoNAVI
Jak zatem monitorować i prowadzić rejestr czasu pracy pracownika mobilnego? W tym celu warto wykorzystać nowoczesne technologie, takie jak aplikacja GeoNAVI. Jest ona połączona z lokalizatorem GPS zamontowanym w pojeździe pracownika i stale monitoruje jego położenie. Wszystkie dane lokalizacyjne są zapisywane i przechowywane przez określony czas, dzięki czemu można do nich łatwo wrócić. Ułatwia to również monitorowanie czasu pracy pracowników mobilnych ? nawet tych, którzy w ogóle nie pojawiają się w biurze. Za pomocą aplikacji łatwo stwierdzić, o której godzinie pracownik rozpoczął pracę (wyjechał z domu) i o której ją zakończył. Co więcej, dane można łatwo wyeksportować w postaci przydatnych raportów.
GeoNAVI ? nie tylko rejestr czasu pracy
Jednocześnie GeoNAVI ułatwia kontrolę pracowników. Pozwala weryfikować liczbę punktów odwiedzonych w ciągu dnia, przebyte trasy i znacznie więcej. Monitoring GPS pozwala też upewnić się, że pracownicy mobilni w godzinach pracy nie załatwiają swoich prywatnych spraw. Zapewnia pełen rejestr czasu pracy pracownika, co umożliwia np. odniesienie się do problemów zgłaszanych przez klientów i rozwiązywanie rozmaitych sporów. Ponadto pomaga się upewnić, że czas pracy jest rozliczany uczciwie.
Pozostałe funkcjonalności GeoNAVI również zapewniają wiele korzyści dla firmy. System pozwala m.in. na ochronę pojazdu przed kradzieżą czy też jego łatwe odnalezienie np. podczas awarii w trasie. Ponadto zawiera niezastąpione w branży transportowej funkcje monitorowania przejazdów e-TOLL i SENT. Dzięki GeoNAVI nie trzeba już stosować w tym celu innych systemów czy aplikacji. Monitorowanie przeglądów czy zużycia paliwa również stają się znacznie łatwiejsze.