Zima to okres, w którym przed oponami często stawiane są znacznie większe wyzwania, niż w trakcie innych pór roku. Śnieg, lód, błoto pośniegowe ? one wszystkie sprawiają, że poruszanie się samochodem, zwłaszcza w sposób bezpieczny, jest zadaniem trudnym. Można to jednak ułatwić, decydując się na odpowiednie opony samochodowe.
Zanim jednak wybierzemy interesujący nas komplet opon zimowych, warto zdawać sobie sprawę z ich podstawowego podziału ? na opony klasy ekonomicznej, średniej i premium. Można wyróżnić również dwie pomniejsze grupy opon, czyli opony ekonomiczne, aspirujące jednak do znalezienia się w gronie opon średniej klasy, oraz opony średniej klasy, aspirujące do tego, by stać się oponami klasy premium. Dzisiaj skupimy się na oponach klasy premium, przedstawiając, dlaczego mogą być one najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla najbardziej wymagających kierowców?
Spis treści
Opony klasy premium mają zasadniczo tylko jedną wadę, i jest to ich cena. Często potrafi być ona naprawdę znaczna, a gdy konieczna jest wymiana wszystkich czterech opon, okazuje się, że koszty potrafią wynieść, w zależności od tego, do jakiego samochodu są nam potrzebne opony, nawet 2-3 tysiące złotych. Jest to kwota o tyle spora, że opony klasy ekonomicznej, znów cztery sztuki, mogą kosztować raptem kilkaset złotych. Wiele osób, poszukujących oszczędności, zastanawia się więc, jakie opony wybrać?
Jeżeli cena nie jest dla nas aż tak istotna, w takim przypadku bezapelacyjnie najlepszym wyborem okażą się opony którejś z marek premium. Co istotne, w przypadku opon samochodowych nie płacimy za markę czy producenta, ale za realną jakość, dlatego płacąc za opony więcej, niż za inne, możemy co do zasady oczekiwać opon po prostu lepszych jakościowo. Należy jednak pamiętać, że poszczególne opony w różnych warunkach mogą prezentować się różnie. Dlatego ogólnie opony gorsze, w jednym czy dwóch aspektach mogą prezentować się lepiej niż opony całościowo uznawane za lepsze.
Zakup opon premium ma jednak olbrzymią ilość zalet, o których należy wspomnieć. Przede wszystkim, w kontekście ich kosztów, są to opony na dłużej ? będą się one bowiem wolniej zużywały, niż opony klasy średniej czy budżetowej. Będą to również opony wytrzymalsze, dzięki czemu mniej musimy przejmować się potencjalnymi mechanicznymi uszkodzeniami. Część modeli opon może również wpływać pozytywnie na ilość zużywanego przez samochód paliwa, dzięki czemu będzie on palił trochę mniej. Finalnie więc, pomimo wysokich kosztów opon premium, należy założyć, że zostaną one częściowo zrekompensowane przez większą wytrzymałość czy mniejsze zużycie paliwa przez samochód.
Nie jednak koszty użytkowania są najbardziej istotne w kontekście opon zimowych. Stawiając na opony z segmentu premium, wybiera się takie modele, które wyposażone są w najnowsze nowinki technologiczne. Jeżeli coś jest nowością, trafimy na to właśnie w oponach premium. Do tego to właśnie one będą korzystać z najnowszych bieżników, ale także najlepszych, nowoczesnych mieszanek.
Wzory bieżników czy mieszanki trafią do opon niższych klas dopiero wtedy, gdy w przypadku opon premium zostaną one zastąpione przez jeszcze nowsze i jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania.
Opony klasy premium, dzięki poszczególnym technologiom, będą najlepiej i najpewniej zachowywały się na drodze, nawet w skrajnie niebezpiecznych i nieprzychylnych warunkach. Dlatego, jeżeli zależy nam na tym, aby opony dobrze odprowadzały czy to śnieg, czy błoto pośniegowe, by sprawnie hamowały lub wspierały nas, gdy wpadniemy w poślizg ? w takim wypadku najlepiej jest wybierać właśnie opony klasy premium. To one będą rozwiązaniem najbardziej bezpiecznym, co potwierdzają liczne testy, w tym testy ADAC.
Nokian Tyres ? marka przystosowana do zimowych warunków
W przypadku zakupu opon zimowych klasy premium, idealnym wyborem okazują się produkty marki Nokian Tyres. Poza standardowymi zaletami, przedstawionymi powyżej, należy pamiętać, że marka ta po prostu specjalizuje się w produkcji opon zimowych. Dzięki temu gwarantują one idealne zachowanie w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach. Dodatkowo są one skrajnie wytrzymałe również podczas największych mrozów. Będzie to więc rozwiązanie idealne dla osób, które mieszkają w wymagającej okolicy, lub chcą mieć pewność, że w trakcie zimy nic ich na drodze nie zaskoczy.
Dopasowanie opon do własnych preferencji
Aby wybrać odpowiednie opony, należy poznać ich mocne i słabe strony. Aby to zrobić, warto sprawdzić testy ADAC. To one uchodzą za najbardziej merytoryczne. Co interesujące, opony do nich kupowane są standardowo ?na rynku? ? w taki sposób, jak kupują je normalnie użytkownicy, wszystko po to, by producenci nie mieli szansy dostarczyć do testów opon innych, niż te udostępnione dla klientów.
Testy ADAC są testami niemieckimi, dlatego należy pamiętać o specyficznych ocenach. Im niższa ocena, tym jest ona lepsza, przez co najlepszą oceną będzie 1, najgorsza natomiast ? ocena 6.
To właśnie testy ADAC pozwalają dowiedzieć się, co jest mocną i słabą stroną danych opon. Dlatego, gdy określi się swoje realne wymagania ? np. wiemy, że często poruszamy się po mieście, dużym problemem jest więc błoto pośniegowe ? łatwiej będzie znaleźć takie opony, które właśnie z błotem pośniegowym będą radziły sobie najlepiej.