Jazda w terenie, czyli tzw. offroad, dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Auta z napędem 4×4 pozwalają wjechać w trudny teren i eksplorować nieznane zakątki. Jest to jednak aktywność przeznaczona dla doświadczonych kierowców. Przed każdą trasą trzeba się również dobrze przygotować, aby mieć pewność, że samochód poradzi sobie podczas jazdy po błotnistych trasach lub na stromych stokach.
Spis treści
Odpowiednie opony terenowe to podstawa
Każde auto terenowe musi być wyposażone w odpowiednie opony. Zwykłe ogumienie wykorzystywane w samochodach osobowych do codziennej jazdy nie poradziłoby sobie na piaszczystych lub błotnistych trasach. Koła szybko by ugrzęzły, a jazda stałaby się niemożliwa. Niezwykle istotny jest również dość wysoki profil. Dzięki temu z opony można spuścić trochę powietrza, co zapewnia znacznie lepszą przyczepność. Takie modele są również znacznie wytrzymalsze i bardziej odporne na przebicia czy rozcięcia. W warunkach terenowych ten atut jest naprawdę nieoceniony.
Dlatego do jazdy offroadowej stosuje się specjalne ogumienie terenowe. Do wyboru są przede wszystkim dwa rodzaje opatrzone specjalnymi oznaczeniami:
- AT
- MT
Opony AT (all terrain) to wersje uniwersalne, które zaprojektowane zostały z myślą o jeździe po mieście i w niewymagającym terenie. Takie modele świetnie sprawdzą się w terenie zabudowanym, zwłaszcza w pojazdach typu SUV, a w razie potrzeby pozwolą także pokonać lekkie trasy terenowe, np. ścieżki leśne czy polne. Nie poradzą sobie jednak na sypkim piasku oraz w głębokim błocie.
Drugi rodzaj przeznaczony jest dla osób zainteresowanych jazdą typowo offroadową. Sprawdzi się w miejscach, gdzie nie ma żadnych dróg i trzeba przedzierać się przez błotniste tereny, trawersować górskie zbocza lub pokonywać duże przeszkody, takie jak kamienie czy kłody drewna. W takich okolicznościach zdecydowanie potrzebne będzie ogumienie MT (Mud Terrain). Charakteryzuje się ono bardzo wysokim profilem i mocną rzeźbą bieżnika z dużymi klockami oraz szerokimi rowkami. Dzięki temu świetnie radzi sobie w wymagających warunkach, zapewnia dobrą przyczepność, a przy tym wyróżnia się wysoką odpornością na uszkodzenia.
Opony 4×4 są dostępne w wielu sklepach internetowych. Przed zakupem należy się zawsze upewnić, że dany rozmiar i rodzaj ogumienia będzie pasował do posiadanego przez nas pojazdu i zamontowanych na nim felg.
Pamiętaj o obowiązkowym wyposażeniu auta
Nawet wyruszając w teren, należy zadbać o to, aby w samochodzie znalazło się obowiązkowe wyposażenie. W końcu zazwyczaj trzeba dojechać do określonego początku trasy drogami publicznymi. Z tego względu w aucie powinien znajdować się odblaskowy trójkąt ostrzegawczy, który w razie awarii lub wypadku umożliwi ostrzeżenie innych kierowców o niebezpieczeństwie.
Bardzo istotna jest również gaśnica samochodowa, będąca kolejnym, obligatoryjnym przedmiotem w pojeździe. To element, który powinien być zlokalizowany w łatwo dostępnym miejscu. Co więcej, w myśl obowiązujących przepisów w butli musi znajdować się przynajmniej 1 kg środka gaszącego. Za brak gaśnicy można otrzymać mandat sięgający nawet 500 zł.
Co warto mieć ze sobą w trakcie terenowej wyprawy?
Wybierając się na offroadową przejażdżkę warto zadbać również o dodatkowe wyposażenie, które może ułatwić pokonanie trudności, a w niektórych przypadkach wręcz uratować sytuację, umożliwiając dalszą jazdę.
Przede wszystkim należy mieć ze sobą zapasowe koło, pompkę, a nawet kompresor oraz specjalny komplet do uszczelniania w razie, gdyby opona uległa niewielkiemu uszkodzeniu. Jaki zestaw naprawczy wybrać? Najlepiej taki, który pochodzi od znanej marki. Powinien on zawierać sznurek uszczelniający, rozwiertak i szydło. Nie obędzie się również bez specjalnego, terenowego podnośnika. Taki ekwipunek pozwoli przywrócić pojazdowi sprawność w razie zniszczenia opony bądź felgi.
Dla osób, które wybierają się w teren w okresie zimowym, nieodzownym elementem wyposażenia są łańcuchy śniegowe. Zapewniają one odpowiednią przyczepność i ułatwiają sterowanie autem w mocno zaśnieżonym terenie. Ich zakładanie zazwyczaj nie wymaga narzędzi i nie zajmuje dużo czasu.
Ważne są również specjalne liny kinetyczne. Dzięki nim, w razie utknięcia jednego auta, można wyciągnąć je np. z głębokiego błota przy pomocy drugiego pojazdu. Koniecznie należy wybierać liny od zaufanych producentów, które uzyskały niezbędne atesty. Muszą one być bardzo wytrzymałe, aby sprostać wysokim obciążeniom, związanym z dużą masą samochodu oraz trudnymi warunkami. Ten element ekwipunku przyda się zwłaszcza osobom jadącym pojazdami bez wyciągarek.
Warto również wyposażyć się w kilka drobnych, aczkolwiek nieocenionych przedmiotów. Przydatna może okazać się mapa, która pozwoli zorientować się w terenie w przypadku problemów z sygnałem GPS. Koniecznie należy zabrać również apteczkę oraz telefon i powerbanka. Dobrym pomysłem jest spakowanie wodoodpornej latarki, a także kompletu ubrań na przebranie, w razie gdyby np. ktoś przemókł przy wyciąganiu auta z błota. Niezbędny jest też prowiant, przede wszystkim woda, a na dłuższych trasach także zapas paliwa.