Leasing kojarzy się głównie z ofertą skierowaną do przedsiębiorców. Tymczasem z takiej formy finansowania mogą korzystać również klienci indywidualni. Sprawdź, kiedy kredyt konsumencki będzie lepszą alternatywą dla kredytu samochodowego.
Wiele osób, przymierzając się do zakupu samochodu z salonu, bierze pod uwagę wyłącznie kredyt. Taka forma finansowania pozwala stać się wyłącznym właścicielem pojazdu po całkowitej spłacie zobowiązania. Jeśli jednak tobie zależy przede wszystkim na użytkowaniu samochodu i maksymalnie niskich kosztach finansowania, rozważ leasing konsumencki.
Spis treści
Leasing konsumencki ? na czym polega?
Istotą leasingu konsumenckiego jest możliwość użytkowania wybranego auta w zamian za opłacanie miesięcznych rat leasingowych ? zgodnie z harmonogramem. Przez cały okres trwania umowy to firma leasingowa jest właścicielem pojazdu. Leasingobiorca jest wyłącznie użytkownikiem, ale ? po wygaśnięciu umowy ? może zdecydować się na wykup samochodu. Drugą opcją jest zwrot auta i wzięcie kolejnego pojazdu w leasing.
Czas trwania umowy jest różny ? zwykle to 24, 36 lub 48 miesięcy. Często ustalany jest limit kilometrów, przekroczenie którego oznacza konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu.
Ile kosztuje leasing konsumencki?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszt leasingu konsumenckiego, ponieważ wynika to z indywidualnej oferty konkretnego leasingodawcy. Znaczenie mają m.in.:
- obowiązujące oprocentowanie i prowizja,
- zakres obsługi serwisowej,
- wliczenie ubezpieczenia komunikacyjnego w cenę.
Warto przy tym podkreślić, że wysokość miesięcznej raty odpowiada kosztom użytkowania pojazdu w okresie finansowania. Nie stanowi więc nadmiernego obciążenia domowego budżetu, ponieważ pełna wartość auta nie jest uwzględniania. Tak jest m.in. w przypadku Leasingu konsumenckiego KINTO One dostępnego w Toyota Leasing.
Dla kogo leasing konsumencki?
Z leasingu konsumenckiego może skorzystać każdy, kto potrzebuje korzystać z fabrycznie nowego pojazdu bez konieczności nadmiernego obciążania domowych finansów. Trzeba jednak pamiętać, że ? chociaż jest on łatwiej dostępny niż kredyt samochodowy ? koniecznością jest spełnienie warunku dotyczącego zdolności kredytowej. Stosowana przez leasingodawców uproszczona procedura oceny finansowej wcale nie zwalnia wnioskodawcy z posiadania stałego źródła dochodu oraz braku zaległości w spłacie innych zobowiązań.
Kiedy leasing konsumencki opłaca się bardziej niż kredyt samochodowy?
Coraz więcej Polaków, idąc śladami mieszkańców zachodniej części Europy, skłania się ku użytkowaniu zamiast posiadaniu. Z tego powodu leasing konsumencki cieszy się rosnącą popularnością, stanowiąc alternatywę dla kredytu samochodowego. Na korzyść tego rozwiązania przemawia wiele zalet, wśród których wymienić można m.in.:
- lepsze wykorzystanie finansów własnych ? większa swoboda finansowa to zasługa niskiej opłaty wstępnej i niskiej miesięcznej raty,
- elastyczne warunki współpracy ? umowę można zakończyć dwojako: albo wykupić pojazd, albo go zwrócić,
- pełną wygodę ? finansowanie, serwis i ubezpieczenie to połączenie, dzięki któremu nie musisz martwić się o użytkowanie pojazdu,
- kontrolę kosztów ? zawarte w ramach miesięcznej raty dodatkowe usługi pozwalają przejąć kontrolę nad wydatkami.
Jeśli zależy ci na niskiej miesięcznej racie i pełnej kontroli wydatków, weź pod uwagę leasing konsumencki. Docenisz go m.in. za swobodę finansową i optymalne wykorzystanie budżetu.