Rynek motoryzacji systematycznie drożeje. Ceny zarówno samochodów fabrycznie nowych, jak i kilkuletnich aut używanych systematycznie wzrastają. Niepewna sytuacja w kontekście przyszłych cen pojazdów mechanicznych zachęca coraz większą liczbę osób do zastanowienia się nad nowymi rozwiązaniami. Jednym z nich jest sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych. Na taki krok decyduje się coraz więcej kierowców, chcących posiadać sprawny i tani dwuślad bez zbytniego przepłacania. Dlaczego import samochodów z USA przeżywa obecnie prawdziwy boom i jaki jest koszt sprowadzenia auta z USA?
Spis treści
Kursy walut i opłaty aukcyjne – koszt sprowadzenia auta z USA
Na ostateczną cenę sprowadzenia amerykańskiego pojazdu do Polski wpływa wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest obecny kurs dolara. Rzecz jasna najbardziej opłaca się finalizować transakcję wówczas, gdy dolar jest stosunkowo tani. Wiele kosztów, przez niestały kurs waluty, jest trudny do precyzyjnego wyliczenia. Istnieją jednak opłaty stałe, które nowy użytkownik będzie zobligowany ponieść bez względu na okoliczności. Pierwszym z kosztów, oprócz oczywiście ceny samego auta, jest opłata aukcyjna pobierana przez firmy pośredniczące w wystawianiu ogłoszeń (domy aukcyjne). To koszt ok. 500-800 dolarów, co przy kursie 4.0 daje ok. 2000-3200 złotych. To jedna z najwyższych opłat, które należy ponieść w kontekście sprowadzenia samochodu ze Stanów Zjednoczonych.
Transportowy koszt sprowadzenia auta z USA do Polski
Oprócz wyżej wymienionej prowizji należy liczyć się z koniecznością opłacenia transportu. Dużo zależy od samej lokalizacji, w której znajduje się zakupiony samochód. Im dalej ma on do portu, tym cena za przetransportowanie go do miejsca docelowego będzie wyższa. Transport morski to jedyny sposób na sprowadzenie samochodu ze Stanów. Bardzo często przypływają one w dużych ilościach, będąc rozładowywane w największych portach w Europie. Najczęściej płyną one do Niemiec albo Holandii, dlatego kupujący będzie musiał zapłacić również za lawetę, która przetransportuje amerykański samochód z europejskiego portu do Polski, najlepiej pod wskazany adres. Transport lądowy do amerykańskiego portu może wynieść kilkaset dolarów. Za podróż samochodu statkiem do portu w Niemczech zapłacimy do 1000 dolarów. Ostatnim kosztem jest transport lądowy z Niemiec do Polski. Tutaj ceny są różne, ale trzeba nastawić się na wydatek powyżej 300 euro.
Opłaty skarbowe, podatki i formalności
Kupujący, oprócz wyżej wymienionych opłat aukcyjnych i transportowych, jest zobligowany do opłacenia podatków i cła. Na standardowe samochody osobowe cło wynosi 10% wartości, zaś podatek VAT przy sprowadzaniu samochodu do Niemiec to 19%. Podatnicy muszą również opłacić akcyzę, ta wynosi od 3,1 do 18,6% w zależności od pojemności silnika. Za pojazdy do dwóch litrów pojemności opłata akcyzowa wynosi 3,1%. To tyle, jeśli chodzi o podatki i akcyzy. Auto, po sprowadzeniu do Polski, musi podlegać także obowiązkowym przeróbkom technicznym, związanym m.in. z dostosowaniem świateł. To koszt, który zaczyna się od kilkuset złotych. Zarejestrowanie samochodu wiąże się z koniecznością opłacenia opłaty urzędowej oraz pokrycia kosztów badania technicznego. Od pewnego czasu uiszcza się także opłatę recyklingową w wartości 500 złotych.
Jaki jest całkowity koszt sprowadzenia auta z USA?
Całkowity koszt sprowadzenia auta z USA jest nieco niższy, jeśli korzystamy z usług firm pośredniczących i załatwiających wszelkie formalności zbiorowo. Oznacza to w szczególności niższe opłaty za transport – jeśli zdecydujemy się na sprowadzanie auta na własną rękę, za samą podróż morską zapłacimy kilka tysięcy złotych. Ogólne koszty podatkowe i formalne, nie wliczając w to ceny za transport, wynieść mogą najczęściej od 2 do 5 tysięcy złotych. Wiele zależy od wartości pojazdu, gdyż to od tej kwoty wyliczana jest część podatków. Całkowity koszt sprowadzenia auta z USA wyniesie zatem mniej więcej:
*do 4000 złotych za samochody tanie, warte kilka, kilkanaście tysięcy dolarów)
*powyżej 4000 złotych za samochody warte kilkadziesiąt tysięcy dolarów