Kupujesz samochód? Pamiętaj o rozliczeniu z fiskusem! Jeżeli zdecydujesz się na zakup samochodu, sprawdź jakich formalności musisz dokonać. Upewnij się, czy dana transakcja podlega opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Spis treści
Podatek PCC przy kupnie samochodu
Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy przede wszystkim umów kupna-sprzedaży w sytuacji, gdy sprzedającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Dotyczą przeniesienia własności na rzecz drugiej osoby nieruchomości oraz ruchomości (m.in. są to samochody, elektronika, motocykle i inne). Podatek PCC jest odprowadzany od umów, które zostały zawarte na terenie Polski.
Zwolnienie z PCC
Nie w każdym przypadku jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku PCC. Możemy go uniknąć poprzez:
- Zakup samochodu od firmy lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą ? cena samochodu uwzględnia wtedy podatek VAT lub podatek VAT-marża
- Zakup samochodu podczas pobytu za granicą od osoby fizycznej zamieszkałej poza granicami kraju, jeżeli samochód także znajduje się poza granicami kraju
- Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności i kupujesz samochód na własny użytek.
Obowiązek PCC
Jeżeli natomiast zdecydowałeś się na zakup samochodu od osoby fizycznej, jesteś zobowiązany do zapłaty podatku od tzw. wzbogacenia się. W tym przypadku płatnikiem podatku jest kupujący. Jeżeli nabywcami samochodu jest kilka osób, to podatek może zostać odprowadzany w trojaki sposób:
- Płaci jedna osoba
- Wszyscy płacą w częściach
- Kilka osób (np. dwie z czterech osób) płaci w częściach
Podział kwoty podatku nie musi być równy, ważne, aby wszystkie części dały 100% podatku.
Kwota podatku wynosi 2% od wartości rynkowej samochodu. Jeżeli wartość samochodu na umowie będzie zaniżona, to w celu obliczenia podatku będziemy musieli skontaktować się z Urzędem Skarbowym w celu ustalenia właściwej podstawy opodatkowania.
Każdy Urząd Skarbowy dysponuje inną tabelą wartości rynkowej samochodów, ponieważ są one również ustalane na podstawie miejsca zamieszkania kupującego.
Obliczanie podatku od zaniżonej wartości samochodu na umowie kupna-sprzedaży może mieć miejsce wtedy, gdy samochód jest uszkodzony. Jednak musimy pamiętać, aby posiadać odpowiednią dokumentację potwierdzającą gorszy stan pojazdu. Mogą być to fotografie lub faktura za naprawę samochodu.
W związku z zapłatą podatku musimy również wypełnić deklaracje PCC-3. Mamy na to czas do 14 dni od dnia zawarcia umowy. Deklaracje należy złożyć do odpowiedniego Urzędu Skarbowego, ze względu na miejsce zamieszkania kupującego. Możemy ją dostarczyć osobiście, za pomocą przesyłki pocztowej lub elektronicznie, jeżeli posiadamy profil zaufany.
Jeżeli umową kupna-sprzedaży samochodu zawierasz u notariusza, to on jest zobowiązany do pobrania kwoty podatku i uiszczenia jej w Urzędzie Skarbowym w twoim imieniu. Nie musisz wtedy martwic się o wszelkie inne formalności związane z zakupem samochodu.
Co zrobić, jeżeli spóźnimy się ze złożeniem deklaracji i zapłatą podatku?
Należy wtedy złożyć deklaracje PCC-3 z czynnym żalem. Jest to pismo wyjaśniające, dlaczego nie wywiązaliśmy się z formalności (np. z niedopatrzenia, bo po prostu nie wiedzieliśmy). W piśmie zobowiązujemy się także do zapłaty podatku wraz z należnymi odsetkami. Jeżeli nie dopełnimy tego obowiązku, grożą nam wykroczenia lub kara pieniężna.
Jak wypełnić deklarację? Instrukcja krok po kroku przy zakupie samochodu na podstawie umowy kupna-sprzedaży.
Aktualną wersją deklaracji jest PCC-3 wersja 5.
W pkt. 1 wpisujemy nasz numer PESEL.
W pkt. 4 wpisujemy datę dokonania czynności ? jest to data zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
W pkt. 5 wpisujemy dany Urząd Skarbowy, ze względu na nasze miejsce zamieszkania.
W pkt. 6 zaznaczamy przy składaniu deklaracji dotyczącej danego samochodu po raz pierwszy. Jeżeli we wcześniejszej deklaracji popełniliśmy błąd i składamy korektę, to zaznaczamy pkt. 7. Pamiętajmy również o tym, aby przy składaniu korekty dołączy pismo wyjaśniające przyczyny korekty.
W pkt. 7 w przypadku kupna samochodu zaznaczamy podpunkt 5 ?inny podmiot?
W pkt. 8 ? 20 wpisujemy nasze dane identyfikacyjne.
W pkt. 21 zaznaczamy umowa.
W pkt. 22 ? 23 zaznaczamy terytorium RP.
W pkt. 24 wpisujemy takie dane jak strony umowy, data umowy oraz przedmiot umowy z wyszczególnieniem marki samochodu, daty produkcji oraz numeru VIN.
W pkt. 27 wpisujemy wartość rynkową samochodu.
W pkt. 28 kwotę podatku tj. 2% wartości rynkowej samochodu.
W pkt. 54 wpisujemy ponownie kwotę podatku.
W pkt. 65-68 wpisujemy dane identyfikujące wraz z własnoręcznym podpisem.
Jeżeli kupującymi są więcej niż jedna osoba to do deklaracji PCC-3 załączamy również załącznik PCC-3/A.
W części A wpisujemy dane identyfikacyjne osoby wymienionej w deklaracji PCC-3 w części B. W części B wpisujemy dane identyfikacyjne pozostałych osób kupujących, natomiast w części C są one zobligowane do własnoręcznego podpisu.
Źródło – https://zaradnyfinansowo.pl/podatek-od-kupna-samochodu/