Każdy kandydat na zawodowego kierowcę samochodu ciężarowego musi uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów o całkowitej masie dopuszczalnej powyżej 3,5 tony. Prawo jazdy kat. C można zdobyć po ukończeniu kursu i otrzymaniu pozytywnego wyniku z egzaminu. Aby rozpocząć naukę, należy jednak spełnić kilka wymagań. Jak zostać zawodowym kierowcą i jakie wybory czekają przyszłych kursantów?
Spis treści
Kierowca zawodowy ? jakie wymagania musi spełnić?
Kierowca samochodu ciężarowego to odpowiedzialny zawód, który wymaga uważności i rozwagi w podejmowaniu decyzji za kierownicą. Kandydaci na kierowców tira powinni odznaczać się dużą wytrzymałością, ponieważ w czasie drogi zmęczenie może niejednokrotnie dać o sobie znać. Ważniejsze niż cechy charakteru i usposobienie są jednak wymagania, które obowiązują kandydatów na przyszłych kierowców. Kto może zapisać się na kurs prawa jazdy kat. C?
Możliwość zapisu na kurs prawa jazdy kat. C mają wyłącznie kierowcy, którzy dotychczas zdążyli uzyskać uprawnienia prawa jazdy kat. B i ukończyli 21. rok życia. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z prowadzeniem pojazdów i czeka Cię nauka jazdy samochodem osobowym, musisz uzbroić się w cierpliwość przed uzyskaniem kolejnych uprawnień. Wyjątkiem są osoby, które ukończyły kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz osób ? mogą one przystąpić do kursu na prawo jazdy kat. C już w wieku 18 lat.
Prawo jazdy kat. C ? uprawnienia
Kierowca po zdaniu egzaminu na prawo jazdy kat. C może prowadzić pojazd o DMC powyżej 3,5 tony oraz zespół pojazdów składający się z samochodu ciężarowego o DMC powyżej 3,5 tony i przyczepy lekkiej o masie całkowitej nie większej niż 750 kilogramów. Ze względu na ilość przyznanych uprawnień korzystniejszym rozwiązaniem jest przystąpienie do kursu prawa jazdy kat. C+E. Od 2016 roku uprawnienia obu kategorii można zrobić jednocześnie (bez potrzeby zdawania w pierwszej kolejności egzaminu na prawo jazdy kat. C). Dzięki tej zmianie w przepisach po ukończeniu kursu łączonego i uzyskaniu uprawnień można prowadzić pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony oraz zespół pojazdów, do którego należą samochód kat. C oraz przyczepa o masie całkowitej większej niż 750 kilogramów.
Każdy kierowca zawodowy z myślą o bezproblemowym zatrudnieniu w firmach dostawczych i przewozowych powinien również ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej na przewóz osób lub rzeczy. Dzięki rozszerzeniu kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach kierowców zawodowych można otrzymać świadectwo kwalifikacji zawodowej, które jest wymagane przez wielu pracodawców ze względu na respektowanie dokumentu we wszystkich krajach UE.
Zapisy na kurs prawa jazdy kat. C
W celu uzyskania uprawnień kierowcy zawodowego w pierwszej kolejności należy zapisać się na kurs prawa jazdy kat. C w szkole nauki jazdy. We Wrocławiu program szkoleniowy dla przyszłych kierowców samochodów ciężarowych można zrealizować w Akademii Dobrej Jazdy, która wyróżnia się wysoką zdawalnością, pozytywnymi opiniami oraz nowoczesnym zapleczem technicznym. Zajęcia odbywają się stacjonarnie oraz online, dzięki czemu każdy kursant może wybrać tryb zajęć, który odpowiada mu najbardziej.
Więcej o kursie i terminach zapisów znajdziesz na stronie wrocławskiej szkoły jazdy: https://www.naukajazdy.wroc.pl/.
Każdy kandydat na kierowcę samochodu ciężarowego przed rozpoczęciem kursu musi wykonać podstawowe badania lekarskie oraz psychologiczne i uzyskać orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdu. Z takim dokumentem, aktualnym zdjęciem w kolorze oraz prawem jazdy kat. B w wersji fizycznej należy udać się do wydziału komunikacji, który przynależy do urzędu w miejscu zamieszkania, gdzie można załatwić wszystkie formalności związane z uzyskaniem numeru PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę).