Według raportu przygotowanego przez Trans.eu oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego liczba wakatów dla kierowców ciężarówek w Europie przekroczyła 400 tysięcy. W samej Polsce brakuje ok. 150 tysięcy kierowców zawodowych. Tak poważne niedobory kadrowe stanowią zagrożenie dla branży TSL i mogą zaburzyć funkcjonowanie łańcucha dostaw. Sytuacja, mimo że skłania do niepokoju, ma jednak pewną zaletę.
Aby zmniejszyć liczbę nieobsadzonych stanowisk, pracodawcy oferują coraz atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia. Planujesz przebranżowienie? To doskonały moment, aby zainteresować się możliwościami, które daje spedycja.
Spis treści
Kierowca TIR-a ? jakie wymagania trzeba spełnić?
Każdy kandydat, który planuje podjęcie pracy jako kierowca TIR-a, musi wyrobić wymagane licencje i uprawnienia do prowadzenia poszczególnych typów pojazdów. Aby w ogóle przystąpić do kursu, należy przejść badania lekarskie (okulistyczne, laryngologiczne i ogólne), a także konsultacje neurologiczne i psychologiczne. W razie potrzeby lekarz zleci również badania pomocnicze.
Praca kierowcy można wydać się atrakcyjna dla pasjonata motoryzacji, niemniej warto rozważyć kwestie indywidualne. Zastanów się, czy masz predyspozycje do samodzielnej realizacji obowiązków i jesteś w stanie zaakceptować ogrom odpowiedzialności, która na tobie spoczywa.
Kandydat na kierowcę TIR-a ? jakich dokumentów potrzebujesz?
Praca na stanowisku kierowcy zawodowego ciężarówki wymaga dopełnienia szeregu formalności. Przede wszystkim musisz posiadać prawo jazdy określonego typu, świadectwo kwalifikacji zawodowej oraz wspomniane wyżej orzeczenia lekarskie i psychologiczne. Kolejnym dokumentem jest PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę wydawany przez Wydział Komunikacji. Ten elektroniczny dokument służy do zidentyfikowania kursanta oraz weryfikacji, czy nie jest on objęty zakazem prowadzenia pojazdów.
Kursy prawa jazdy dla kierowcy zawodowego
Podstawowym kursem dla przyszłego kierowcy ciężarówki jest kurs na prawo jazdy kat. C, który uprawnia do prowadzenia pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony (wraz z przyczepą). Aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, warto rozważyć wyrobienie prawa jazdy C+E uprawniającego do prowadzenia pojazdu i przyczepy o wadze powyżej 750 kg.
Oczywiście, aby zostać dopuszczonym do kursu, kandydat musi mieć minimum 21 lat i posiadać prawo jazdy kategorii B. Młodsze osoby, które chcą podjąć pracę na stanowisku kierowcy zawodowego, muszą dodatkowo ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej oferowany, np. przez kursylektor.pl. Po zdaniu egzaminu kierowca otrzymuje świadectwo kwalifikacji zawodowej i specjalny wpis, tzw. kod 96, który stanowi potwierdzenie zdobytych uprawnień.
Kurs ADR dla kierowcy ciężarówki ? czy się opłaca?
Po uzyskaniu prawa jazdy kategorii C warto rozważyć zapisanie się na inne kursy dla kierowców zawodowych. Obecnie dużą popularnością cieszy się kurs ADR, w ramach którego kierowca zdobywa wiedzę z zakresu bezpiecznego transportu materiałów niebezpiecznych oraz organizacji przewozu tego rodzaju substancji. Szkolenie podstawowe, zakończone pisemnym egzaminem, skierowane jest do kierowców, którzy ukończyli 21. rok życia i mają prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Na kursie specjalistycznym uczestnicy zdobywają wiedzę na temat transportu w cysternach oraz przewozu materiału wybuchowych i promieniotwórczych. W obu przypadkach dokumenty wydawane są na okres 5 lat. Po upływie tego czasu należy odbyć kurs doskonalący, aby zachować uprawnienia.
Jako ciekawostkę warto dodać, że kursy ADR są przydatne nie tylko dla kierowców zawodowych, ale także pracowników magazynowych, którzy mają styczność z załadunkiem i rozładunkiem materiałów niebezpiecznych, oraz osób zajmujących się logistyką tego typu materiałów.
Transport ? Spedycja ? Logistyka to branża, która przez długi czas nie będzie zagrożona wpływami sztucznej inteligencji, dlatego może okazać się bezpieczną ścieżką zawodową dla wszystkich osób, które chcą szybko rozpocząć swoją karierę oraz zyskać możliwość stabilnych i wysokich zarobków.