Branża budowlana zimą często miewa przestoje w pracach prowadzonych na zewnątrz. Związane jest to z niską temperaturą i dużą wilgotnością. Nie oznacza to jednak, że branża na czas zimy zamiera, bo są prace, które można prowadzić w warunkach zimowych, choćby wewnątrz, a przy odpowiedniej aurze także na zewnątrz. Dodatkowo dostępne są materiały, które przeznaczone są na zimowe warunki. W dzisiejszym poradniku podpowiemy jak zachować bezpieczeństwo prac zimą w branży budowlanej.
Spis treści
Czy można prowadzić prace ziemne na budowie w zimie?
Prowadzenie prac ziemnych zimą nie jest wskazane. Grunt twardnieje i wtedy wykop fundamentów nawet przy użyciu odpowiednich urządzeń jak koparki i koparko-ładowarki staje się niemal niemożliwy. W warunkach zimowych stosuje się ewentualnie pojazdy gąsienicowe. Wybierając opony przemysłowe trzeba zatem zwrócić uwagę nie na aspekt dopasowania do warunków zimowych, a terenowych. Istotne znaczenie ma dobór opon w odpowiednim rozmiarze. Można zdecydować się zarówno na radialne, jak i diagonalne, a ponadto dętkowe lub bezdętkowe. Solidna budowa opony i dobra przyczepność do podłoża, a także elastyczność sprawia, że można ograniczyć koszty eksploatacji w warunkach jesiennych przed nastaniem zimy. Jeżeli szukacie dobrej jakości opon przemysłowych w sklepie alleopony24.pl, to oczywiście polecamy modele klasy premium. Wśród nich dostępne jest ogumienie producentów takich jak np.: Continental, Goodyear czy Vredestein.
O czym należy pamiętać podczas wykonywania robót w okresie zimowym?
Przed rozpoczęciem robót konieczne jest odpowiednie zagospodarowanie terenu. Niezbędne jest zastosowanie wygrodzenia, wyznaczenia stref niebezpiecznych, wykonanie wyjść, przejść dla pieszych, doprowadzenie wody i energii elektrycznej, montaż systemu odprowadzania ścieków, zapewnienie pomieszczeń socjalnych i higieniczno-sanitarnych, choćby kontenerów, a także zapewnienie oświetlenia. W końcu dzień jest krótki. W razie wystąpienia gołoledzi pomosty rusztowań, drogi i dojścia trzeba wysypać piaskiem i żwirem lub dopuszczonym innym środkiem, a także systematycznie odśnieżać. Maszyny budowlane powinny być chronione przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i przechowywane pod zadaszeniem. Urządzenia dźwigowe muszą być poddawane stałej kontroli i użytkowane ściśle zgodnie z zaleceniami producenta.
Jakie prace mogą być wykonywane w okresie zimowym?
Przede wszystkim prace wykończeniowe wewnątrz pomieszczeń, co dotyczy ogrzewanych budynków, gdzie temperatura jest wyższa niż 15 stopni Celsjusza. Do ogrzewania można stosować nagrzewnice i piecyki gazowe. Zimą możliwe jest budowanie ścianek działowych, kładzenie tynków i gładzi gipsowych, układanie glazury i terakoty, rozprowadzanie kabli elektrycznych, montowanie okładzin, sanitariatów, wykonywanie sufitów i wylewek, układanie podłogi czy przeprowadzanie instalacji. Należy stosować materiały budowlane o niskiej chłonności wody. W okresie wiązania się zapraw ogrzewanie musi działać przez cały czas. Konieczna jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń. Osuszacze i nagrzewnice zmniejszają wilgotność. Okna powinny pozostawać w pozycji rozszelnionej, aby zapewnić rotację powietrza. Zabezpieczając wykop na czas zimy, trzeba zastosować słomiane maty lub płyty styropianu. Prace na zewnątrz mogą być prowadzone przy korzystnych warunkach atmosferycznych.
BHP w warunkach zimowych na budowie ? co jest jeszcze ważne?
Gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza pracownicy powinni mieć dostęp do ciepłych napojów i posiłków profilaktycznych. Powinny być dostępne pomieszczenia, gdzie pracownicy mogą ogrzać się, przebrać i zjeść, gdzie temperatura nie spada poniżej 16 stopni Celsjusza. W okresie zimowym pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom ciepłej odzieży roboczej, a także ocieplonego obuwia zgodnie ze specyfiką wykonywanej pracy. Przestrzeganie przepisów BHP sprawia, że odsetek wypadków się zmniejsza. Warto pamiętać, że prace na zewnątrz nie mogą być prowadzone, gdy temperatura spada poniżej minus 6 stopni Celsjusza. Prace zostają wstrzymane przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych i wtedy elementy budowy należy zabezpieczyć przed opadami. W przypadku murowania do prac można wrócić, gdy temperatura przez dwie doby jest wyższa niż 2 stopnie. Konieczne jest przy tym stosowanie odpowiednich zapraw.