Procedura skupu odszkodowań OC to ostatni z etapów likwidacji szkody, na który może pozwolić sobie poszkodowany w danym zdarzeniu, będący właścicielem uszkodzonego pojazdu. Na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w tej dziedzinie. Jak i dlaczego działają?
Spis treści
Firmy odszkodowawcze ? jak działają i dlaczego?
Bardzo częstą praktyką, która jest stosowana niemal w każdym wyliczeniu odszkodowania za szkodę jest zaniżenie kwoty, którą powinien ponieść poszkodowany w wypadku. Firmy ubezpieczeniowe celowo obniżają wartość naprawy szkody, licząc, że osoba, która dostanie pewną kwotę pieniędzy nie będzie czyniła z tego tytułu żadnych dodatkowych roszczeń, co z kolei będzie oszczędnością pieniędzy dla ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.
W tym miejscu pojawia się właśnie firma TB Ekspert, która specjalizująca się w skupie odszkodowań OC. Firma odszkodowawcza pomaga klientowi w dochodzeniu do otrzymania należytego odszkodowania. Jest to legalna i powszechnie używana procedura. W pierwszej możliwości cały proces wygląda w taki sposób, że firma odkupuje zaniżoną część odszkodowania swojego klienta, w zamian dostarczana jest dopłata do odszkodowania na podstawie przygotowanej wcześniej kalkulacji. Czasowo działania te są z reguły znacznie szybsze, niż dochodzenie dodatkowego odszkodowania od ubezpieczyciela na własną rękę. Sprzedaży swojej szkody można dokonać maksymalnie w ciągu trzech lat od zdarzenia.
Drugą możliwością jest podpisanie umowy na pełnomocnictwo z taką firmą w reprezentowaniu roszczeń przed ubezpieczycielem. Wtedy za ustalony procent od wywalczonego odszkodowania, poszkodowany otrzymuje dopłatę do sumy, którą otrzymał, ale w takim przypadku musi czekać oczywiście do zakończenia całego procesu ustalającego ostateczną sumę odszkodowania. Firma zajmująca się skupem odszkodowań OC przygotowuje w imieniu klienta wszystkie niezbędne pozwy, a także odwołania, jak również reprezentuje pokrzywdzonego przed sądem.
Zalety wynikające z korzystania ze skupu odszkodowań OC
Ważnym elementem działającym na korzyść takiej firmy w oczach jej potencjalnych klientów jest brak ryzyka w związku z ewentualną przegraną sprawą. Poszkodowany bowiem może jedynie zyskać pewną sumę pieniędzy pomniejszoną o ustalony procent od sprawy wygranej przed sądem. W przypadku, gdy firmie specjalizującej się w skupie odszkodowań OC nie uda się wywalczyć dodatkowej sumy pieniędzy, a więc sprawę przegra z ubezpieczycielem, klient nie płaci żadnych pieniędzy z własnej kieszeni. To tej firmie zależy przede wszystkim na skutecznym finalizowaniu spraw, gdyż to na podstawie wygranych spraw utrzymują się na rynku pracy i przynoszą dochody własnej działalności, więc w przypadku słabej skuteczności reprezentowania swoich klientów, nie mają szans przetrwać na rynku skupu odszkodowań. Szczególnie biorąc pod uwagę coraz większą konkurencję poprzez większą ilością przedsiębiorstw specjalizujących się w skupie odszkodowań.
Ze strony klienta, mamy do czynienia z jeszcze jedną wątpliwością. Czym jest uzyskania dodatkowo gotówka? Odszkodowaniem, czy też może zapłatą? Idąc zgodnie z literą prawa, kwota wypłacona klientowi na podstawie cesji nie może być nazwana odszkodowaniem, a co za tym idzie, osoba poszkodowana musi odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy do urzędu skarbowego.