Wybór oleju do samochodu stanowi nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, które nigdy nie miały z tym do czynienia. Przeciętna osoba używa pojazdu jedynie do szybkiego przemieszczania się, a gdy trzeba coś wymienić, to kompletnie nie wie jak się za to zabrać. Jednak silnik stanowi podstawę każdego samochodu, dlatego dobrze jest wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze oleju silnikowego.
Spis treści
Jak wybrać olej do samochodu?
Olej silnikowy jest niezwykle ważny, ponieważ to właśnie od niego zależy, jak długo dany silnik będzie nam służył. Niestety wiele osób zaniedbuje ten aspekt i olej wymienia nieregularnie, nie zwracając uwagi na parametry jednostki napędowej.
Jedną z pierwszych rzeczy, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest klasa jakości. Klasą jakości nazywamy ujednolicony system oznaczania, który informuje nas o przeznaczeniu oleju oraz jego parametrach technicznych. Pierwsza litera oznaczenia oznajmia nam, do jakiego rodzaju silnika możemy używać danego oleju. Tutaj należy pamiętać, że:
- A – oznacza silniki benzynowe,
- B – oznacza silniki diesla,
- C – oznacza silniki diesla z filtrem DPF.
Następnie warto zwrócić uwagę na cyfrę, która znajduje się przy literze. To właśnie cyfra jest klasą jakości i należy porównać ją do wymaganej klasy, jaką producenci nadali naszemu silnikowi. Zwykle to oznaczenie można znaleźć w książce obsługi pojazdu.
Klasa lepkości – ważny parametr przy wyborze oleju samochodowego
Niezwykle ważnym elementem, na który również należy zwrócić uwagę, jest parametr klasy lepkości. Lepkość oznacza opór, z jakim jedna warstwa oleju płynie po drugiej. Im wyższy jest ten parametr, tym wolniejszy będzie przepływ. Warto posiłkować się skalą stworzoną przez Society of Automotive Engineers (SAE), która wynosi od 0 do 60. 0 to najrzadszy olej, natomiast 60 oznacza najgęstszy. Klasę lepkości należy również dostosować do zaleceń producentów.
Oleje całoroczne oznaczone są literą „W”, gdzie pierwsza cyfra przed literą informuje nas o lepkości zimowej. Kolejne dwie cyfry, które znajdują się już po prawej stronie litery, oznaczają lepkość letnią. Łatwo się domyślić, że zimowa dotyczy niskich temperatur, a letnia wysokich. Im pierwsza liczba jest mniejsza, tym lepiej dany olej radzi sobie z niskimi temperaturami. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że uruchomimy silnik nawet w najmroźniejsze dni zimy, powinniśmy wziąć to pod uwagę. 0W informuje nas, że silnik może zostać uruchomiony nawet przy -35 stopniach Celsjusza. Oleje z wyższą klasą lepkości takie jak 5W czy 10W oznaczają, że silnik można uruchomić przy temperaturze o 5 stopni Celsjusza wyższej. Bardzo często, producenci olejów silnikowych, posiadają w swojej ofercie każdy typ oleju, przykładowo olej Castrol Edge występuje w wersjach od 0W30, aż do 10W60, który z powodzeniem może być stosowany w supersamochodach takich jak Aston Martin V8 Vantage S czy też Bugatti Veyron.
Zwróci uwagę na opinie innych kierowców
Internet umożliwia w bardzo krótkim czasie przejrzenie niemal wszystkich interesujących nas produktów. Jednocześnie mamy również dostęp do opinii innych kierowców. Warto kierować się recenzjami, ponieważ dają one pogląd osobie niezaznajomionej z tematem. Oczywiście należy największą uwagę przywiązywać do opinii potwierdzonych zakupem. Wiele stron w obecnych czasach robi wszystko, aby przyciągnąć klientów, dlatego recenzje są nieco zakłamane. Opinie potwierdzone zakupem są więc rzetelnym źródłem informacji, na które warto zwrócić uwagę. Poza recenzjami i opiniami na stronach sklepów można skorzystać również z for lub blogów, gdzie użytkownicy wymieniają się swoimi doświadczeniami. Jednak tutaj kolejny raz należy pamiętać o tym, że wiele postów może być nierzetelnych. Markowe oleje samochodowe z pewnością można kupić w sklepie internetowym Maro-oleje.pl.
W sieci istnieje wiele wyszukiwarek, które ułatwiają proces poszukiwania oleju. Aby korzystanie z takiej wyszukiwarki miało sens, musimy wcześniej znać specyfikację oleju, którego szukamy. Wpisujemy interesujące nas parametry odpowiadające normom jednostki napędowej naszego pojazdu i przeglądamy oferty. W przypadku gdy kupujemy samochód używany i nie mamy dostępu do instrukcji samochodowej, możemy skorzystać z wyszukiwarki największych producentów np. CASTROL. Wystarczy podać dane dotyczące samochodu takie jak model, rocznik, marka czy rodzaj paliwa. Dzięki temu wyszukiwarka wybierze z bazy olej, który spełni wymagania auta.
Wybór oleju silnikowego – podsumowanie
Wybierając olej do samochodu, powinniśmy kierować się przede wszystkim zaleceniami producentów, które zawarte są w instrukcji auta. To najważniejszy czynnik, dzięki któremu unikniemy przykrych konsekwencji w przypadku dokonania złego wyboru. Jednocześnie należy pamiętać, aby olej wymieniać regularnie, co umożliwi dłuższą żywotność jednostki napędowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na klasę jakości i lepkości. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, czy olej spełnia normy producenta oraz przy jakiej temperaturze uruchomimy silnik. Przed ostatecznym wyborem warto przejrzeć opinie innych kierowców, jednak tutaj trzeba zachować dystans i nie wierzyć we wszystkie pięciogwiazdkowe recenzje. Ostatecznie pozostaje nam skorzystanie z wyszukiwarki olejów.