W kontekście wyposażenia motocyklisty, kask stanowi jedno z głównych i najważniejszych akcesoriów. Ten element jest wymagany przepisami, ale przede wszystkim jest on zabezpieczeniem dla osoby prowadzącej jednoślad i może też podnosić komfort jazdy. W tym celu trzeba jednak dobrać odpowiedni model, podczas gdy na rynku dostępnych jest wiele wariantów. Jak wybrać właściwy kask na motocykl?
Dobór rodzaju
Warto zaznaczyć, że kask należy dobierać w pierwszej kolejności pod kątem posiadanego motocykla. Dostępnych jest parę odmian, z czego z niektórych można korzystać na różnych maszynach, a inne nadają się do jazdy tylko na jednym z typów motocykla. Ogółem można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje kasków: integralne, szczękowe, otwarte oraz crossowe (off-roadowe). Wersje integralne, a więc jednolite, które są jedną konstrukcją, chroniącą całą głowę, są najbardziej uniwersalne i z tego względu niezwykle popularne. Taka budowa sprawia, że jest to kask bardzo bezpieczny i nadaje się na większość jednośladów. Przy okazji bardzo dobrze izoluje dźwięk. Innym popularnym wyborem są kaski szczękowe, w których unosi się cała dolna część konstrukcji. Dzięki temu można komunikować się z innymi bez konieczności zdejmowania kasku, co jest wygodne w kontekście podróży czy jeżdżenia po mieście – są one jednak gorzej wygłuszone niż warianty integralne. Jeszcze inaczej wygląda to w kontekście kasków otwartych, które osłaniają tylko górną część twarzy poprzez szybkę (im będzie dłuższa tym lepiej). Są lekkie i dają większe pole widzenia, lecz stosuje się raczej do spokojnej jazdy latem lub do poruszania się skuterami, które nie osiągają dużych prędkości. Przy ewentualnych wypadkach nie chronią one w ogóle szczęki, co może mieć przykre konsekwencje. Wreszcie kask off-roadowy, który przeznaczony jest do jazdy w terenie, jest w pewnym stopniu odmianą modelu szczękowego, lecz bez klasycznej szybki – zamiast tego stosuje się specjalne gogle. Takie kaski posiadają charakterystyczny, wydłużony daszek.
Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy zakupie?
Oczywiście wiele osób kieruje się względami estetycznymi, lecz te powinny być rozpatrywane dopiero na samym końcu, a pozostaje jeszcze parę innych ważnych kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę. Przede wszystkim chodzi o materiały z jakich wykonano kask. Na rynku można znaleźć tanie modele plastikowe, lecz nie stanowią one odpowiedniej ochrony. Skorupy wykonuje się także z poliwęglanu lub w lepszych jakościowo akcesoriach z włókna szklanego, karbonu, kevlaru bądź materiałów kompozytowych. W kontekście wizjera istotne jest to, by nie było problemów z jego otwieraniem i był stosunkowo odporny na zarysowania. Z kolei w kwestii samej wyściółki dostępne są wersje standardowe lub termoaktywne – te drugie lepiej odprowadzają wilgoć, dzięki czemu głowa nie będzie tak spocona, co przekłada się na większy komfort. Oczywiście im lepsze materiały tym droższy będzie taki kask, lecz jest to element na którym nie warto oszczędzać. Ich cena rośnie też w zależności od ewentualnych udogodnień, jak wyjmowane szybki czy przyciemniany wizjer. W praktyce solidny kask można kupić już za kilkaset złotych, lecz najlepsze modele to wydatek rzędu paru tysięcy złotych.