Pożyczasz auto, a te wraca z wgnieceniem. Wracasz do domu, wypakowujesz zakupy i widzisz, że ktoś ?oparł się? o Twoje auto w galerii handlowej. Jak usunąć wgniecenia w samochodzie?
Możesz świetnie kierować samochodem i dbać o niego, jak o członka rodziny, a mimo tego może się zdarzyć, że pojawią się na nim wgniecenia. Wystarczy, że zaparkujesz pod kasztanowcem, gdy ma dojrzałe owoce, a jesienny wiatr pokaże Ci, dlaczego była to zła decyzja. Niestety takie sytuacje się zdarzają, a wówczas potrzebne będzie wyciąganie wgniotek. Czy można je naprawić samodzielnie?
Spis treści
Jak wygląda naprawa wgnieceń?
Wgniotka parkingowa, choć wydaje się, że to niewielki uszczerbek na karoserii, to zwyczajnie ją szpeci. Zwykle naprawa polega na rozebraniu drzwi i spolerowaniu lakieru. Następnie wyprostowuje się blachę i wypełnia nierówności szpachlą, a w kolejnym kroku lakieruje. Zwykle czas realizacji zadania dla specjalisty to około 2-3 dni. Trzeba też liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych, a i tak na lakierze zauważysz podwójną powłokę lakieru. Niestety takie ?rany? na aucie wpływają na jego cenę i wiarygodność auta w momencie sprzedaży.
Skuteczna naprawa wgnieceń może być tania
Istnieją bardziej efektywne, a przy tym tańsze sposoby wyciągania wngniotek. Ważne jest, aby auto nie miało uszkodzonego lakieru. Dzięki temu usterki można wypchnąć lub wyciągnąć bez konieczności malowania elementu. Metoda jest skuteczna, a przede wszystkim nie zostawia śladów po wgłębieniach. Cały zabieg trwa około 30 minut, a koszt to około 150-200 zł. Nie obniża to wartości Twojego samochodu w momencie sprzedaży. Ślady po gradobiciu lub po kasztanach spadających z drzewa. Dowiedz się więcej o usłudze na: www.compet.pl.
Jeśli na co dzień nie pracujesz jako mechanik lub specjalista, który zajmuje się wgnieceniami, lepiej zleć to zadanie komuś z większym doświadczeniem. Naprawa wymaga treningu i odpowiednich narzędzi, aby nie uszkodzić elementów karoserii i uniknąć w ten sposób dodatkowych kosztów naprawy.
Usunięcie gnieceń wymaga dostania się do wewnętrznej strony uszkodzonego elementu. W drzwiach prace polegają na rozchyleniu uszczelki od szyby od góry lub od dołu, przez otwór odpływowy. Czasami demontuje się fragment poszycia drzwi np. klamkę. W sytuacji, gdy nie można dostać się do wewnętrznej części dni, specjalista próbuje wyciągnąć wgniotkę plastikowymi grzybkami, które przykleja się na gorąco do lakieru.
Co ułatwia usunięcie wgniotek?
Zdecydowanie prościej pozbyć się wgnieceń z powierzchni płaskich. Dużo wygodniej rozprawić się z zadaniem, gdy uszkodzenie dostępne jest od wewnętrznej strony blachy. Naprawę ułatwia także fakt, że pod wgnieceniem nie ma fabrycznego wzmocnienia elementu blacharskiego. Dużym atutem jest także sytuacja, w której auto ma na sobie oryginalny lakier, ale najlepiej bez szpachli. Auto w takim stanie dużo prościej i szybciej naprawić, a efekty będą najlepsze, czyli brak śladu.
Wgniecenia w samochodzie pogarszają estetykę pojazdu i wpływają na jego cenę w momencie sprzedaży. Samodzielna naprawa bywa ryzykowna i kosztowna, dlatego dużo lepiej zdać się na doświadczenie specjalistów. Masz pewność, że auto wyjedzie z warsztatu bez usterek.