Jeśli chcemy sprzedać swoje auto szybko i z jak najlepszym zyskiem, stajemy przed sporym dylematem. Mamy do wyboru przede wszystkim sprzedaż samodzielną, która wiąże się z umieszczeniem ogłoszenia (najczęściej w internecie) i osobistym negocjowaniem ceny z zainteresowanymi. Ta metoda jest jednak zarówno czaso-, jak i pracochłonna. Znacznie łatwiej jest oddać samochód do komisu, jednak inni kierowcy zaglądają tam coraz rzadziej, więc sprzedaż trwa dosyć długo. Warto przemyśleć więc rozwiązanie pośrednie, czyli skup aut. Jakie zalety ma taka usługa?
Spis treści
Skup samochodów – jak to działa?
Podobnie jak w przypadku każdego innego skupu, skup samochodów dokonuje zakupu auta od jednego kierowcy po to, aby nieco drożej sprzedać go kolejnej osobie zainteresowanej jego posiadaniem. Na pierwszym etapie współpracy ze skupem dokonywana jest zatem wycena pojazdu. Czynność ta odbywa się na podstawie takich czynników, jak:
- stan techniczny auta,
- model, marka, rok produkcji,
- stan wizualny,
- wyposażenie,
- historia serwisowania.
Wpływ na cenę proponowaną klientowi będą miały także takie fakty, jak sprowadzenie auta zza granicy czy udział samochodu w wypadkach. Na ostatecznej wycenie może zaważyć nawet wygląd czy kolor lakieru – jest to więc kwestia bardzo indywidualna. Najlepiej wyceniane są auta marek premium, auta dostawcze oraz auta o niskim, ale jednocześnie wiarygodnym przebiegu. Nie bez znaczenia będzie także to, czy właściciel samochodu palił w środku papierosy i czy zwyczajnie dbał o estetykę wnętrza pojazdu.
Znamy cenę, co dalej?
Skup aut może opierać swoją wycenę na przeróżnych kryteriach. Informacje na ten temat uzyskamy przede wszystkim bezpośrednio u źródła lub zasięgając opinii innych klientów. Po ustaleniu konkretnej stawki – zazwyczaj na drodze negocjacji ze sprzedającym – dochodzi do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży. Kolejny etap to odebranie auta od właściciela i dokonanie ponownej, jeszcze dokładniejszej oceny jego stanu technicznego i wizualnego. Na tej podstawie ustalana jest ostateczna, nieznacznie wyższa cena wystawianego na sprzedaż samochodu. W przypadku zakupu wraku, skup przeznacza go na części, a następnie sprawdza, które z nich nadają się do ponownego użytku i odsprzedaży.
Auto skup skupowanie samochodów – zalety rozwiązania
Jak szybko sprzedać auto, kiedy nie mamy czasu na samodzielne negocjowanie z potencjalnymi klientami, wystawianie ogłoszeń w internecie czy odwiedzanie różnych komisów w celu uzyskania najlepszej ceny? Odpowiedzią może okazać się skorzystanie z usług skupu samochodów. Rozwiązanie to pozwala uzyskać pieniądze za sprzedawane auto w ciągu dosłownie kilku dni – bez konieczności pisania i umieszczania (płatnie lub bezpłatnie) anonsów na stronach internetowych, komunikowania się z zainteresowanymi, umawiania na spotkania, które często nie dochodzą do skutku lub kończą się ostateczną rezygnacją kupującego, a także bez godzenia się na bardzo niską kwotę, jaką oferują zazwyczaj komisy samochodowe. Chociaż skup nie zaproponuje nam 100% ceny rynkowej (standardowo około 90%), to kwota ta nadal będzie bardzo atrakcyjna i adekwatna do stanu samochodu. Co ważne, otrzymamy ją już po kilku dniach, czyli znacznie szybciej niż w przypadku samodzielnego wystawiania auta na sprzedaż. Jeśli więc zależy nam na czasie, chcemy zminimalizować wkład pracy w proces sprzedaży, a jednocześnie pragniemy na całej transakcji zyskać jak największą ilość nowych środków – możemy bez obaw zdać się na usługę skupu aut. W zależności od firmy sprzedamy w ten sposób nie tylko sprawny pojazd, ale również samochód powypadkowy, spalony, zalany, a nawet przeznaczony do kasacji.
Niezależnie od tego, czy sprzedajemy samochód, aby zdobyć nowe środki pieniężne, czy aby wymienić pojazd na większy, młodszy lub po prostu inny – skup aut będzie najlepszym rozwiązaniem, gdy priorytetem jest maksymalny zysk przy minimalnym wkładzie pracy i krótkim czasie sprzedaży. Dzięki skupom możemy uzyskać gotówkę już po kilku dniach, nie martwiąc się dodawaniem ogłoszeń ani prowadzeniem samodzielnych negocjacji z zainteresowanymi.