Gwarantem sukcesu podczas egzaminu na prawo jazdy, jest wcześniejsze solidne przygotowanie. Obejmuje ono indywidualną naukę w domu, ale przede wszystkim przyswajanie informacji przekazywanych podczas kursów. W szkole nauki jazdy kursant ma możliwość w praktyce zapoznać się z budową auta, jego działaniem i obsługą. Ponadto ma szansę również na opanowanie teorii: przepisów, znaków drogowych oraz wielu innych zagadnień, które są wówczas wyjaśniane przez instruktora.
Spis treści
Cena kursu na prawo jazdy – co powinna obejmować?
Dla wielu przyszłych kierowców najistotniejszą kwestią jest cena kursu. Nauka jazdy na kategorię B, czyli samochody osobowe, to koszt mniej więcej 2000 złotych. Przed zapisaniem się na kurs warto dowiedzieć się, co dokładnie obejmuje cena. Ważne jest to, aby wliczały się w nią koszty materiałów szkoleniowych – płyt z pytaniami do egzaminu oraz książek. Takie pomoce mogą kosztować nawet kilkaset złotych.
Niekiedy szkoła jazdy może oferować podejrzanie niską cenę, nawet o kilkaset złotych mniejszą niż inne tego typu placówki. Z czego to wynika? Jeśli szkoła znajduje się w małej miejscowości, wówczas takie dysproporcje cenowe w stosunku do miast są zrozumiałe. Nie powinny budzić zaniepokojenia. Natomiast w przypadku takich ofert cenowych w dużych miastach, warto podchodzić do tego z pewnym dystansem. Może to bowiem oznaczać, że w szkole nauki jazdy są zatrudnieni gorsi instruktorzy, jest bardzo mała zdawalność, materiały nie są wliczane w cenę kursu bądź szkoła rzadko wypuszcza się ze swoimi kursantami poza miasto (oszczędzanie na paliwie).
Wyposażenie szkoły nauki jazdy – pojazdy oraz plac manewrowy
Wybierając szkołę nauki jazdy, należy dokładnie zweryfikować to, co może ona zaoferować kursantom. Budynek szkoły powinien posiadać salę wykładową lub też kilka, w których odbywać się będą zajęcia teoretyczne. W sali musi znajdować się podstawowe wyposażenie dydaktyczne. W jego skład wchodzą tablice do pisania, tablice podglądowe, różnego rodzaju programy komputerowe oraz akty prawne (aktualnie obowiązujące przepisy w zakresie ruchu drogowego).
Najbardziej istotnymi elementami są jednak place manewrowe oraz pojazdy do nauki. Plac powinien być wyłączony z ruchu pojazdów i utwardzony. Niekiedy place znajdują się poza terenem szkoły nauki jazdy. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ inna lokalizacja może nastręczać wiele trudności i uniemożliwiać płynną naukę w tym zakresie.
Nauka jazdy powinna odbywać się na odpowiednio przystosowanych do tego pojazdach. W ramach każdej kategorii, szkoła powinna posiadać minimum jeden pojazd, który będzie znajdował się we właściwym stanie technicznym. Musi posiadać również niezbędne wyposażenie (apteczkę, trójkąt drogowy itp.).
Opinie kursantów – jakie mają znaczenie?
Prawo jazdy jest marzeniem wielu ludzi, którzy są w różnym wieku. Najczęściej jednak do kursów przystępują młode osoby, wkraczające w pełnoletność. To może niestety sprzyjać podejmowaniu szybkich i impulsywnych decyzji, podyktowanych pragnieniem osiągnięcia jak największego stopnia samodzielności.
Nauka jazdy i zapisanie się do odpowiedniego ośrodka szkoleniowego, to pierwszy krok w tę stronę. Nim jednak się go zrobi, warto pod uwagę wziąć również opinie innych kursantów. Mogą być to rekomendacje od znajomych bądź też krewnych. Wiele opinii można również przeczytać na stronach internetowych. Warto w nich szukać informacji na temat instruktorów, ceny kursu oraz tego, jaka jest jego atmosfera. Wcześniej zawsze powinno się również zweryfikować, jaka jest zdawalność w danym ośrodku szkoleniowym.