Niezależnie od tego, czy kupujesz lub sprzedajesz motocykl, przyczepę czy jakikolwiek inny przedmiot, podstawą takiej transakcji musi być umowa kupna sprzedaży – w pierwszym omawianym przypadku umowa kupna sprzedaży motocykla. Taki dokument potwierdza, że rzeczywiście doszło do zmiany właściciela, a jednocześnie stanowi zabezpieczenie dla każdej ze stron. Jest wymagany również z przyczyn czysto formalnych. Kiedy zechcesz przejść przez proces rejestracji pojazdu, opłacenia podatku czy wykupienia ubezpieczenia, umowa będzie stanowiła ważny element procedur. Podpowiemy, jak ją przygotować i na co zwrócić uwagę.
Żadne przepisy nie określają, jak dokładnie powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży motocykla czy umowa kupna sprzedaży przyczepy, co oznacza, że nie jest wymagana żadna konkretna forma. Trzeba natomiast zadbać, aby pojawiły się w niej wszystkie niezbędne informacje pozwalające na dokładną identyfikację pojazdu czy przedmiotu. Aby nie pominąć żadnego elementu, możesz wykorzystać odnośnie do umowy kupna sprzedaży motocykla wzór, wyszukując na przykład hasło umowa kupna sprzedaży motocykla PDF.
Spis treści
Jak przygotować się do sporządzenia umowy?
Każda umowa kupna sprzedaży rzeczy czy pojazdu powinna zostać spisana najlepiej od razu po umówieniu szczegółów, przy przekazaniu przedmiotu – w tym przypadku motocykla – kupującemu.
Czy do przygotowania i podpisania umowy trzeba przygotowywać się w szczególny sposób? W zasadzie nie ma takiej konieczności. Najważniejsze, by sprawdzić tożsamość i zgodność danych każdej ze stron umowy, a także zweryfikować zgodność wszystkich danych przedmiotu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek rozbieżności w dokumentacji, sprzedawca powinien zaprezentować oryginały wszystkich poprzednich umów.
Umowa kupna sprzedaży motocykla – najważniejsze informacje
Jeśli sprawdzisz wzór umowy kupna sprzedaży przyczepy w PDF czy umowy kupna sprzedaży samochodu w PDF, zauważysz, że w gruncie rzeczy zawsze znajdują się tam podobne informacje. W przypadku motocykla uwzględnić należy:
- daty i miejsce podpisania umowy,
- dane sprzedającego (imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer dokumentu tożsamości),
- dane kupującego (imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer dokumentu tożsamości),
- dane pojazdu, a zatem: marka i model motocykla, numer rejestracyjny i numer ramy, rok produkcji,
- kwota transakcji.
Umowa musi także zostać podpisana przez obie strony.
Jeżeli motocykl ma jakiegokolwiek wady, na przykład usterki czy uszkodzenia, warto wyszczególnić je w umowie i zamieścić dopisek, że kupujący był tych mankamentów świadomy przed zawarciem umowy. Pozwoli to uniknąć niedomówień.
Rejestracja motocykla
Umowa kupna sprzedaży motocykla to dokument, którego będziesz potrzebować do rejestracji / przerejestrowania jednośladu. W ciągu 30 dni od zawarcia umowy wydział komunikacji powinien zostać poinformowany o nabyciu motocykla. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie trzeba dokonać rejestracji. Jeżeli motocykl został kupiony w Polsce i ma ważne tablice rejestracyjne, odpowiednich zmian można dokonać później. Rejestracja motocykla odbywa się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania kupującego motocykl.
Do rejestracji, oprócz umowy kupna sprzedaży motocykla, będzie potrzebny wypełniony wniosek, dowód osobisty, dowód rejestracyjny i karta pojazdu, ważne badanie techniczne oraz aktualna polisa OC.