Bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy samochodem powinno mieć kluczowe znaczenie. Każdy rodzic musi dbać o środki bezpieczeństwa dostosowane do wieku, wagi czy wzrostu dziecka. Również przepisy mówią o tym, w jaki sposób należy przewozić dzieci w samochodzie. Kierowcy, którzy nie stosują się do prawa, narażają nie tylko zdrowie dzieci – jeśli zostaną zatrzymani, będą musieli zapłacić mandat, który wynosi 150 złotych i 6 punktów karnych.
Przewożenie dzieci – przepisy
Przepisy prawa szczegółowo regulują zasady przewożenia dzieci w samochodach. Ostatnia zmiana z 2015 roku dostosowała przepisy do norm unijnych. Obecnie, aby przewozić w samochodzie dziecko mające do 150 centymetrów wzrostu, musi się ono znajdować w foteliku samochodowym, bez znaczenia na wiek dziecka. Od tych przepisów jest jednak wyjątek – jeśli dziecko ma co najmniej 135 centymetrów wzrostu i waży 36 kilogramów, prawo umożliwia przewożenie na tylnym siedzeniu już bez fotelika, przy zapiętych pasach. Zasada stosowania fotelika nie obowiązuje w pojazdach takich jak radiowozy policyjne, wozy straży pożarnej czy karetka. Wyjątek obowiązuje również w taksówkach, jednak korporacje dopuszczają możliwość zamówienia pojazdu z fotelikiem, dla bezpieczeństwa malucha. Co ciekawe, jeśli na tylnym siedzeniu auta mieszczą się wyłącznie dwa foteliki, trzecie dziecko można przewozić na środkowym miejscu, po zapięciu pasami, musi mieć jednak ukończone 3 lata. Prawo dopuszcza przewożenie dzieci bez fotelika, po zapięciu w pasy bezpieczeństwa, jeśli rodzice posiadają zaświadczenie lekarskie mówiące o tym, że zdrowie malucha nie pozwala na przewożenie go w foteliku.
Jak przewozić dziecko w samochodzie?
Należy pamiętać, że zasady bezpieczeństwa dokładnie mówią, w jaki sposób należy przewozić dziecko w foteliku. Jak najdłużej powinno się to robić tyłem do kierunku jazdy, ponieważ taka pozycja jest dla dziecka najbardziej bezpieczna w momencie kolizji. Można przewozić dziecko na przednim siedzeniu, jednak wyłącznie tyłem do kierunku jazdy i tylko po dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera. W razie kontroli drogowej, policjanci mogą sprawdzić, czy dziecko jest przewożone właśnie w taki sposób. Ostatnio modne są specjalne urządzenia skracające pasy, którymi zastępuje się fotelik. Można je stosować, jednak muszą posiadać homologację i być dopasowane do wagi i wzrostu dziecka. Jeśli w jakiś sposób tego typu urządzenia zostawia luźne pasy lub rodzic nie uważa ich za w pełni bezpieczne, warto zastosować zwykły fotelik samochodowy.
Źródło: https://www.infomax.com.pl/dziecko/bezpieczenstwo-dzieci-w-samochodzie