Zastosowanie cienkich blach jest powszechne w wielu dziedzinach przemysłu, natomiast ich spawanie wymaga pewnej wiedzy na temat możliwych do wykorzystania technik i narzędzi. Nie jest to takie oczywiste, dlatego poniżej omówimy dwie z najlepszych praktyk i zaleceń dotyczących spawania cienkich blach, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie trwałych i estetycznych połączeń.
Spis treści [ukryj]
Spawanie cienkich blach ? jakich metod spawalniczych użyć?
Spawanie cienkich blach wymaga precyzji i ustawienia odpowiednich parametrów, które nie uszkodzą materiału. W związku z tym zaleca się zastosowanie dwóch metod spawalniczych ? MIG i TIG. Obie metody mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i posiadanym umiejętnościom.
Spawanie metodą MIG to technika, w której drut elektrodowy jest automatycznie doprowadzany do połączenia, a gaz obojętny, taki jak chociażby argon, używany jest do osłony łuku, aby zapobiec reakcji metalu z otaczającym powietrzem. Spawanie MIG stosuje przewodzący prąd stały i jest szczególnie skuteczne w spawaniu metali nieżelaznych, takich jak aluminium, miedź czy stal nierdzewna. Metoda ta jest często stosowana ze względu na swoją prostotę i szybkość pracy.
Z kolei spawanie TIG to metoda spawania łukiem wolframowym z gazem ochronnym, które odbywa się wyłącznie przy użyciu prądu stałego, przy ujemnej biegunowości na elektrodzie. Charakterystyczną cechą tej metody jest nietopliwa elektroda, która ma bezpośredni kontakt z materiałem spawanym. Podczas spawania TIG, pomiędzy elektrodą a materiałem spawanym tworzy się łuk elektryczny, który ma za zadanie stopić materiał i utworzyć trwałe połączenie. W trakcie tego procesu stosuje się gaz ochronny, który otacza spawane miejsce i zapobiega negatywnemu wpływowi atmosfery na proces spawania. To metoda korzystna szczególnie dla tych, którzy cenią sobie estetykę wykonanej pracy, gdyż uzyskana za jej pomocą spoina cechuje się wysoką jakością i doskonałym wyglądem, spełniając nawet najbardziej wymagające standardy.
O czym należy pamiętać przy spawaniu cienkich blach?
Spawanie cienkiej blachy wymaga dodatkowej uwagi, ponieważ istnieje ryzyko deformacji materiału lub jego przegrzania. Przed przystąpieniem do spawania ważne należy dokładnie przygotować spawane powierzchnie, usuwając wszelkie zanieczyszczenia, rdzę i tłuszcz. Istotny jest również wybór odpowiedniego rodzaju elektrody i materiału dodatkowego, aby były one kompatybilne z cienką blachą.
Podczas spawania cienkiej blachy należy monitorować temperaturę materiału. Właściwe ustawienie prądu i prędkości spawania jest kluczowe, aby uniknąć przegrzania blachy. Zależeć powinno nam przede wszystkim na minimalizacji zniekształceń, zapobieganiu przepaleniu oraz uzyskaniu trwałej i estetycznej spoiny z wykorzystaniem właściwego przetopu.
Cienkie elementy najlepiej spawać w pozycji z góry na dół, aby spoina wprowadzała jak najmniej ciepła w łączone materiały.
Najlepsze spawarki do cienkich blach
Chcąc pracować wydajnie, skutecznie i komfortowo z cienkimi blachami, należy postawić na odpowiedni sprzęt ? zarówno pod względem parametrów, jak i jego jakości. Doskonałymi narzędziami do spawania tego rodzaju materiałów są spawarki Skandi Kraft Model MIG 210 i TIG 215, zaś ostateczny wybór jednej z nich powinien zależeć od indywidualnych preferencji, dotyczących metody spawania, w której jej użytkownik będzie czuł się pewnie i komfortowo.
Zobacz spawarki SkandiKraft – https://skandi-kraft.com/pl/
Obie spawarki zapewniają wysoką jakość spoin, dzięki możliwości precyzyjnego dostosowanie parametrów i kontroli całego procesu spawania. Pozwalają na regulację prądu na niższych pułapach (amperów w TIG oraz amperów i woltów w MIG), nie wprowadzając zbyt dużo ciepła, co jest bardzo istotne przy spawaniu cienkich elementów, by nie dopuścić do zniekształceń lub uszkodzeń materiału.
Modele te zapewniają także wygodę użytkowania, gdyż są ergonomiczne i łatwe w obsłudze. Posiadają intuicyjne panele kontrolne, które umożliwiają proste i szybkie dostosowanie odpowiednich parametrów spawania. Są również poręczne i przenośne, co ułatwia pracę w różnych miejscach, a także trwałe i niezawodne, dzięki czemu można mieć pewność, że posłużą nam długi czas, ciesząc efektami pracy.
Spawanie cienkich blach nie należy do najłatwiejszych, natomiast wykorzystanie nowoczesnych, wysokiej jakości spawarek, pozwoli uzyskać satysfakcjonujące efekty, nawet bez większego doświadczenia. Automatyczna regulacja poszczególnych parametrów sprawi, że spoiny będą trwałe oraz estetyczne, a na tym w końcu najbardziej nam zależy.