Wielu ludzi sądzi, że zawód taksówkarza wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami. W dużej mierze to prawda, ale należy mieć świadomość wydatków, które trzeba ponosić. Chodzi nie tylko o podatki, lecz również o koszty utrzymania samochodu oraz inne opłaty. Kierowca taksówki to popularna profesja, która niektórym wydaje się prosta i przyjemna, a z pewnością ciekawa. Jej przedstawiciele nie mogą narzekać na monotonię pracy. Czy można jednak powiedzieć, że ów zawód ma same zalety? Jak wygląda kwestia wynagrodzenia? Czy rzeczywiście taksówkarz zarabia tak dużo, jak się nam wydaje?
Spis treści
Od czego zależy wypłata taksówkarza?
W dobie rosnącej konkurencji zdecydowanie nie wystarcza zadbane auto oraz znajomość miasta. Kierowca taxi musi wyróżniać się określonymi cechami charakteru ? inaczej zniechęci klientów. Co gorsza, użytkownicy usług taksówkarskich mogą szybko wystawić mu adekwatną opinię, która wpłynie na ocenę całej sieci. W Internecie nic nie ginie, a do tego nigdy nie wiadomo, jakie treści stają się viralami. Wystarczy raz źle potraktować klienta, aby zrazić rzesze do konkretnej firmy. W najgorszym wypadku taksówkarzowi przyjdzie pożegnać się z pracą.
Wynagrodzenie w tym zawodzie zależy od kilku czynników. Więcej zarobi osoba obsługująca popularny rejon, np. okolice dworca, lotniska czy atrakcyjnych turystycznie miejsc. Temu, kto parkuje na obrzeżach, pozostają rzadsze kursy. Większe szanse na dobrą wypłatę generują weekendy oraz święta, tym bardziej że firmy taksówkarskie często podnoszą wtedy swoje stawki. Godziny oraz długość pracy również nie pozostają bez znaczenia.
Opłaty taksówkarza ? co się na nie składa?
Obliczając zarobek w sektorze takim jak usługi taksówkarskie, nie można pomijać wydatków. Lwia ich część to podatki do US czy opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Comiesięczne składki ZUS są obligatoryjne ? trzeba je uiszczać bez względu na wysokość wynagrodzenia. Inaczej wygląda sytuacja na samym początku własnego biznesu, gdy można korzystać z preferencyjnej stawki (tzw. mały ZUS). Po upływie dwóch lat trzeba jednak przejść na zwykłe stawki, co znacząco podnosi koszty utrzymania działalności.
Prócz podatków taksówkarz musi opłacać składki określone przez korporację, do której należy. W zależności od firmy oraz miejscowości ich wysokość może wahać się w granicach stu bądź kilkuset złotych miesięcznie.
Amortyzacja taksówki
Do obowiązkowych wydatków kierowcy taxi należą też opłaty dotyczące samochodu ? sprawne auto to konieczność w tej pracy. To, na co zwykli użytkownicy drogi mogliby przymknąć oko, w taksówce musi działać bez zarzutu, inaczej będzie źle odbierane przez klientów. Regularne serwisowanie pojazdu, wymiana zużytych części etc. generuje wysokie koszty, niemniej nie sposób ich uniknąć.
Ostatni aspekt to paliwo, zużywane w nieporównywalnie większym stopniu niż u reszty kierowców. Im więcej kilometrów pokonuje taksówkarz, tym więcej zarabia. Jednocześnie musi częściej odwiedzać stację paliw, aby zatankować. Niejednokrotnie koszt paliwa wynosi kilka tysięcy złotych miesięcznie.
Podsumowując, zawód kierowcy taksówki może ? i często bywa ? być opłacalną profesją. Niemniej wymaga predyspozycji, zorganizowania oraz wiąże się z licznymi wydatkami.