Osoby nie posiadające własnego samochodu, lub z jakiegoś powodu nie mające czasowo do niego dostępu – czy to z powodu awarii bądź innych przyczyn – nie są wcale zdane wyłącznie na korzystanie z komunikacji miejskiej bądź przewozów kolejowych. W Polsce wypożyczalnie samochodów oferują szeroką gamę modeli oraz różne warianty wynajmu. Tak jest np. w sprawdzonej wypożyczalni samochodów w Szczecinie, gdzie do wyboru są dziesiątki modeli aut różnych roczników i wersji silnikowych. Ceny są równie różne jak oferowane modele. Nie brakuje ani drogich wersji luksusowych ani tanich aut miejskich.
Spis treści
Od czego zależy cena wypożyczenia samochodu?
Na cenę wypożyczenia samochodu składa się kilka czynników. Po pierwsze – marka i model. Nie ulega wątpliwości, że za wynajem małego auta miejskiego zapłacimy zdecydowanie mniej niż za luksusową limuzynę bądź auto typu SUV. Do najtańszych aut zaliczą się np. Fiat Panda, Toyota Yaris, Ford Fiesta czy też Nissan Micra. Ceny wynajmu takich modeli zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za dobę. Auta wyższej klasy są zdecydowanie droższe. W tym wypadku za 24 godziny użytkowania pojazdu trzeba zapłacić już od 150 do nawet 700 złotych i więcej. Średniej klasy pojazdy wydają się być rozsądnym wyborem, nie zapłacimy za nie dużo więcej niż za małe auta miejskie. Ceny zaczynają się już od 100/150 zł za dobę. Auta luksusowe zwykle wybierane są na krótkie okoliczności, takie jak ślub, komunia itp. Częściej są to limuzyny i duże auta wyższej klasy niż auta sportowe, lecz ich cena za dobę jest podobna. Za 24 godzinny wynajem zapłacimy już około 400-750 złotych zależnie od modelu.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę wypożyczenia jest okres trwania wynajmu. Wiadomo, że najmniej opłacalne jest wypożyczenie auta na 1-3 dni. Im dłuższy okres trwania umowy wypożyczenia tym jej cena rośnie w mniejszej proporcji. Przykładowo, cena za 1 dzień samochodu miejskiego (klasy A) kosztuje około 70 złotych. Za 30 dni użytkowania takiego pojazdu nie zapłacimy 30 wielokrotności kwoty 70zł, a przykładowo 1500zł.
Ile wynosi kaucja?
Wpłacenie kaucji podczas zawierania umowy wypożyczenia jest obowiązkowe w większości (jeśli nie we wszystkich) wypożyczalni. Jej wysokość jest zależna od klasy pojazdu, rocznika jego produkcji oraz czasem pojemności silnika. Kaucja za jedno z tańszych aut dostępnych w wypożyczalniach jakim jest Fiat Panda wynosi około 500zł. Różni przedsiębiorcy ustalają różne ceny, ta jednak jest uśredniona. Kaucja za BMW X5 może wynieść już około 2000 zł. Podczas zwrotu samochodu do wypożyczalni zwykle w całości jest ona zwracana, pod warunkiem jednak, że auto oddajemy w stanie nienaruszonym, takim w jakim zostało przez nas pobrane. Wysokość kaucji zwykle nie jest zależna od długości trwania umowy.
Jakie są dodatkowe opłaty?
Dodatkowe opłaty mogą czasem wynieść więcej niż dzienna stawka wypożyczenia pojazdu. Opłaty te są naliczane za dobranie dodatkowego wyposażenia samochodu takiego jak np. fotelik dziecięcy czy Nawigacja GPS. Opłata zwykle pobierana jest jednorazowo i nie zmienia się w zależności od czasu trwania wypożyczenia. Kolejne elementy wyposażenia kosztują zwykle około 50-150 złotych za sztukę. Klienci najczęściej dobierają foteliki dla dzieci oraz podesty na fotel dla dziecka. Popularnością cieszą się również łańcuchy na koła (regionalnie najczęściej wybierane w górach). Coraz mniejszym zainteresowaniem cieszy się natomiast możliwość wykupienia nawigacji GPS, w dzisiejszych czasach większość klientów posiada ciekawe aplikacje i mapy w smartfonach.
Najważniejszą dodatkową opłatą jest… paliwo. Klient ponosi pełną opłatę za tankowanie pojazdu.
Polecamy również artykuł: Czy warto korzystać z wypożyczalni samochodów.