Planując stały pobyt w Niemczech, należy pamiętać o konieczności przerejestrowania samochodu na tablice niemieckie. To wiąże się natomiast z obowiązkiem ubezpieczenia pojazdu mechanicznego. Niemieckie prawo zobowiązuje bowiem każdego właściciela samochodu do wykupienia odpowiedniej polisy OC. Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia samochodu w Niemczech? Najważniejsze informacje znajdziesz w poniższym artykule. Sprawdź!
Spis treści
Ubezpieczenie samochodu w Niemczech ? o czym warto pamiętać?
Ubezpieczenie OC chroni właściciela samochodu przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim. Polisa samochodowa pokrywa w takich przypadkach zarówno koszty zniszczonego mienia, jak i spowodowanych szkód osobowych. W Niemczech każdy samochód, który jest zarejestrowany na terenie tego kraju, musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Kierowcy powinni dopilnować tego obowiązku, ponieważ wygasła polisa może skutkować wycofaniem pojazd z ruchu poprzez konfiskatę tablic i dowodu rejestracyjnego. Co więcej, nieważne ubezpieczenie (np. w wyniku nieopłacania należnych składek) wiąże się niekiedy z koniecznością zapłaty wysokich kar pieniężnych.
Oprócz podstawowej polisy samochodowej w Niemczech można zakupić również dodatkowe ubezpieczenie autocasco (w skrócie AC). U naszych zachodnich sąsiadów wyróżnia się jego dwa rodzaje:
- AC częściowe (niem. Teilkasko), które pokrywa szkody powstałe w wyniku kradzieży pojazdu lub jego części, włamania do samochodu, pęknięcia szyb czy też zniszczeń dokonanych wskutek burzy, gradu lub powodzi;
- AC pełne (niem. Vollkasko), które obejmuje dodatkowo także szkody powstałe z bezpośredniej winy właściciela samochodu, a także szkód spowodowanych przez osoby trzecie, gdy nie ma możliwości pociągnięcia ich do odpowiedzialności.
Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia samochodowego?
Wysokość składki OC determinowana jest przez kilka czynników, wśród których wymienia się przede wszystkim:
- markę i model auta lub tzw. numery HSN i TSN;
- datę pierwszej rejestracji pojazdu;
- liczbę kilometrów przejeżdżanych w ciągu roku;
- dane kierowcy (data urodzenia, adres, data wydania prawa jazdy);
- dane poprzedniego ubezpieczenia, jeśli takie istniało (nazwa firmy ubezpieczeniowej, numer ubezpieczenia, klasa SF).
Kiedy należy wykupić ubezpieczenie samochodu w Niemczech?
Aby zarejestrować samochód w Niemczech, należy mieć ze sobą wstępny numer potwierdzający ochronę ubezpieczeniową, czyli eVB-Nummer. Trzeba zatem wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC (KFZ-Haftpflichtversicherung) w niemieckiej ubezpieczalni. Dodatkowo można zdecydować się także na zakup autocasco. Bezpośrednio po zakupie należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym w celu nadania wspomnianego numeru poświadczającego ubezpieczenie.
W przypadku pobytu tymczasowego w Niemczech samochodem na polskich tablicach rejestracyjnych można jeździć maksymalnie przez 12 miesięcy. W każdym innym przypadku przerejestrowanie auta, a tym samym wykupienie niemieckiej polisy OC, powinno nastąpić możliwie najszybciej (a nie później niż po upływie 183 dni od przyjazdu do Niemiec). W celu przerejestrowania auta trzeba skierować się do niemieckiego urzędu komunikacji wraz z kompletem dokumentów. Oprócz eVB-Nummer należy mieć ze sobą także m.in.:
- kartę pojazdu;
- ważny przegląd techniczny;
- Europejski Certyfikat Zgodności (COC);
- dokument potwierdzający własność pojazdu;
- dotychczasowe tablice rejestracyjne.