Kierowca to zawód związany z dużą odpowiedzialnością ? za pasażerów, za towar, który trzeba dostarczyć na czas i w całości, jak i za innych użytkowników dróg. Zwłaszcza w przypadku kierowców samochodów ciężarowych, niezbędne jest przestrzeganie ustalonego czasu pracy. Sprawdź, jakie są normy i co wlicza się w pracę kierowcy.
Spis treści
Czas pracy kierowcy ? jakie są normy?
Zgodnie z aktualnymi przepisami, kierowca może przepracować w tygodniu nie więcej niż 56 godzin a w ciągu dwóch następujących po sobie tygodni ? 90 godzin. Oznacza to, że jeśli w jednym tygodniu kierowca pracował przez 56 godzin, to w drugim może to robić tylko przez 34 godziny.
Limit dobowy to 9 godzin jazdy, przy czym doba liczona jest od momentu rozpoczęcia pracy, nie od północy. Czas ten może zostać wydłużony do 10 godzin, ale maksymalnie dwa razy w tygodniu. Dodatkowo kierowca może wykonywać inne czynności niż prowadzenie pojazdu ? łącznie limit dobowy to 15 godzin. Dobowy czas jazdy może ulec dalszemu wydłużeniu o kolejną godzinę, jeśli wystarczy on na dotarcie do domu, bazy czy punktu docelowego. Limit 90 godzin jazdy na dwa tygodnie jest natomiast nieprzekraczalny.
Ważny jest też odpoczynek ? powinien on wynosić 11 godzin z rzędu. Możliwe jest skrócenie odpoczynku do 9 godzin, ale tylko trzy razy w tygodniu przypadającym dwoma tygodniowymi okresami wypoczynku.
W czasie dniówki kierowca ma prawo do co najmniej 45-minutowej przerwy po 4,5 godziny jazdy, z możliwością rozbicia przerwy na dwa okresy, z których krótszy musi wynosić co najmniej 15 minut. Z kolei w tygodniu odpoczynek wynosi co najmniej 45 godzin, z możliwością skrócenia do 24 godzin, o ile kierowca ma zapewnione miejsce do odpoczynku i snu w samochodzie.
Co wchodzi w zakres czasu pracy kierowcy?
Do czasu pracy kierowcy wlicza się, co oczywiste, godziny spędzone za kółkiem. Ale prowadzenie pojazdu nie zamyka wszystkich czynności, do których zobowiązany jest kierowca. Poza prowadzeniem auta, w czas pracy wchodzą także: obsługa pojazdu, przyczep i naczep (np. mycie, konserwacja), czynności spedycyjne (np. nadzór nad dokumentacją, oczekiwanie w Urzędzie Celnym), załadunek i wyładunek (lub nadzór nad nim, jeśli wykonują go inne osoby), a także czas pozostawania w gotowości (np. oczekiwanie na opóźniający się załadunek).
Za czas pracy nie uważa się natomiast postojów nieuzasadnionych, odpoczynku dobowego, a także dyżurowania, jeśli w tym czasie nie nastąpiło wezwanie do pracy.
Dokumentowanie czasu pracy i przerw
Do rejestracji czasu pracy kierowcy służy tachograf, czyli homologowane urządzenie rejestrujące takie parametry jazdy jak czas, dystans czy prędkość. Aby mieć kontrolę nad czasem pracy i odpoczynku, warto prowadzić własny dziennik, w formie papierowej lub cyfrowej.
Nieprzestrzeganie limitów czasu pracy może być bardzo niebezpieczne tak dla kierowcy, jak i dla innych użytkowników dróg, dlatego kary za takie zachowanie są dotkliwe, a nakłada się je zarówno na kierowcę, jak i na jego pracodawcę.
Gdzie szukać ofert pracy dla kierowców?
Stanowisko kierowcy w Łodzi jest dobrze płatne i dlatego praca kierowcy w Łodzi cieszy się dużym powodzeniem. Na ponadprzeciętne wynagrodzenie może liczyć także kierowca w Bydgoszczy. Poszukiwanie pracy warto rozpocząć od portali internetowych, na których można skorzystać z wygodnych filtrów, jak i zweryfikować opinie o pracodawcy.
Sprawdzaj regularnie oferty z Bydgoszczy i z Łodzi na stanowisko kierowca, aby nie przegapić szansy na ciekawą pracę i wysokie zarobki.