Zbyt głośna praca układu wydechowego może świadczyć o poważnej usterce. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wyciszyć głośny wydech? Kiedy wskazana jest wizyta u mechanika? Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Układ wydechowy ? jakie są jego funkcje?
Układ wydechowy w samochodzie odpowiada za odprowadzanie spalin oraz wyciszanie pracy silnika samochodowego. Jeśli działa on nieprawidłowo, dochodzi do dymienia oraz emitowania hałasu. W sytuacji, gdy zaobserwowaliśmy zbyt głośną pracę układu wydechowego, należy udać się do profesjonalnego mechanika, który zdiagnozuje problem.
O czym może świadczyć zbyt głośna praca układu wydechowego?
Do uszkodzenia układu wydechowego może dojść w wielu różnych sytuacjach, na przykład podczas wjechania w krawężnik lub kamień. Awaria może się pojawić także wskutek nadmiernej eksploatacji, wskutek działania czynników zewnętrznych lub po prostu w wyniku starzenia się części samochodowych. Uszkodzeniu mogą ulec takie elementy jak kolektor, turbina, czy sonda lambda. Szczególnie niebezpieczne dla kierowcy oraz pasażerów mogą być usterki związane z przednią częścią układu.
O czym może świadczyć głośny wydech? Najczęściej dochodzi do uszkodzeń gumowych wieszaków wydechu. W efekcie cały układ wydechowy przemieszcza się i uderza o nadwozie auta. Aby pozbyć się problemu, najlepiej wymienić wszystkie wieszaki wydechu na nowe części. Inna przyczyna głośnego wydechu to przerdzewiałe elementy. Niektóre z nich korozja może podziurawić na wylot!
Tańsze zamienniki z reguły nie wytrzymują długo i szybko korodują. Podobnie ma się sprawa z zespawaniem dziur i uszkodzonych części. To tylko rozwiązanie tymczasowe. Problem może wrócić szybciej, niż się spodziewamy! Nie należy ignorować oznak uszkodzenia układu wydechowego i gdy tylko je zaobserwujemy, oddać auto w ręce specjalisty.
Dlaczego nie należy podejmować samodzielnych prób naprawienia układu wydechowego?
Jeśli w trakcie jazdy słyszysz niepokojące dźwięki, wskazujące na nieprawidłową pracę układu wydechowego, warto odwiedzić renomowany i wyspecjalizowany w tego typu usterkach warsztat samochodowy. Nie należy podejmować prac naprawczych samodzielnie, ponieważ można nieumyślnie doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.
Nawet jeśli wydaje Ci się, że udało się wyciszyć układ wydechowy, to taka naprawa może być tylko tymczasowa. Tylko profesjonalny mechanik jest w stanie dokonać kompletnej wymiany uszkodzonych podzespołów i uporać się całkowicie z problemem. Przed zakupem części warto porównać ceny, natomiast sam proces wymiany, czy to tłumika, czy innych części układu wydechowego najlepiej zlecić specjalistom.
Zbyt głośny wydech a normy hałasu w Polsce
W Polsce dla każdego typu pojazdu określono specjalne normy, zgodnie z którymi może on emitować hałas. Dla silników diesla jest do 96 decybeli, natomiast dla samochodów z silnikiem benzynowym dozwolonym maksymalnym przedziałem jest 93 dB. Naruszenie przepisów dotyczących głośności wydechu może skutkować mandatem w wysokości do 300 złotych.
Dodatkowym efektem ubocznym uszkodzonego układu wydechowego, jest nadmierna emisja szkodliwych gazów. Właściciel pojazdu może także stracić dowód rejestracyjny oraz dostać skierowanie na badania techniczne.
Gdzie można naprawić układ wydechowy?
Naprawy układu wydechowego możesz dokonać w warsztatach na terenie całego kraju. Aby wybrać ten najlepszy, warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz popytać znajomych. Można także skorzystać z zupełnie nowego rozwiązania, jakim jest serwis znajdzmechanika.pl. To profesjonalny serwis dla osób, które szukają profesjonalnego warsztatu.