W zakładach przemysłowych nierzadko spotykamy się z bardzo trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Farby, smary, oleje, jak i inne wymagające produkty, mogą generować duży problem z doczyszczeniem powierzchni do stanu pierwotnego. Jeszcze całkiem niedawno, praktycznie każdy, podczas prac porządkowych wykorzystywał szmaty wykonane z bawełny. Jednakże zmienia się to i ich miejsce zastępują powoli czyściwa przemysłowe.
Spis treści
Czym są czyściwa przemysłowe?
Czyściwa przemysłowe, np: Sontara EC, są produkowanymi specjalnie do celów higienicznych produktami, których głównym zadaniem jest usunięcie zabrudzeń z różnego rodzaju powierzchni. Wykorzystuje się je chociażby w zakładach motoryzacyjnych i produkcyjnych, gdzie zwykle możemy napotkać na bardzo trudne do usuwania plamy. Cechują się dużo lepszymi właściwościami, aniżeli szmaty wykonane z bawełny, które celem ponownego użycia trzeba prać, co podwyższa znacznie koszty ich eksploatacji. Czyściwa przemysłowe są jednorazowe, niemniej ich używanie jest znacznie tańsze niż w przypadku tradycyjnych materiałów bawełnianych. Używa się ich już nie tylko w zakładach specjalistycznych, ale także w firmach sprzątających. Czyściwa te można podzielić według zastosowania na: czyściwa nasączane, specjalistyczne i czyściwa wielozadaniowe. Czyściwa przemysłowe są bardzo wytrzymałe, a przy tym nie rysują powierzchni.
Z czego produkuje się czyściwa przemysłowe?
Materiały do produkowania czyściw przemysłowych zwykle pozyskuje się na drodze recyklingu. Na rynku spotkać można wiele różnych rodzajów czyściw przemysłowych które wykonane są z wielu surowców i charakteryzują się dzięki temu odmiennymi właściwościami fizycznymi. Pośród czyściw znaleźć można takie, które mają pochodzenie:
- włókninowe,
- celulozowo-makulaturowe,
- celulozowe,
Różnice pomiędzy czyściwem włókninowym i papierowym
Najbardziej cenionym spośród rodzajów czyściw włókninowych są niewątpliwie te, które wykonuje się z białej bawełny. Surowce wykorzystywane do ich produkcji poddaje się dokładnej selekcji. Ponadto, z materiałów usuwane są na przykład zamki czy guziki. Dzięki takiemu postępowaniu czyściwo tak przygotowane jest bardzo ,,czyste” i można je wykorzystać także do czyszczenia powierzchni niezwykle delikatnych. Charakteryzują się one nie tylko doskonałymi właściwościami czyszczącymi, ale przy tym znakomicie wchłaniają wilgoć.
Czyściwa przemysłowe mogą być wytwarzane nie tylko z bawełny, ale także z innych rodzajów materiałów. Te czyściwa, które są nieselekcjonowane (mogą zawierać również zamki i guziki) wykorzystywane są do czyszczenia powierzchni wykazujących dużą odporność na zarysowania. Czyściwa takie są dużo bardziej szorstkie, a przy tym również i mniej chłonne.
Możemy spotkać się także z czyściwami zrobionymi z papieru. Jest to po prostu przemysłowa wersja ręczników papierowych. Niemniej jednak są one wykonywane z bardzo grubych warstw papieru, co czyni je bardziej chłonnymi od ich wersji domowej.
Podsumowując powyższe warto zauważyć, że czyściwa włókninowe to produkty, dzięki którym możliwe jest usuwanie zabrudzeń z różnych powierzchni. Dzięki selekcji i usuwaniu zamków, czy guzików, można użyć ich do czyszczenia nawet bardzo delikatnej powierzchni.