Niedługo zbliża się termin ważności polisy, a Ty nie masz czasu się tym zająć? Czy współwłaściciel może ubezpieczyć auto zamiast Ciebie? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Często auto ma więcej niż jednego właściciela. Może to być małżonek, rodzic lub dziecko osoby, która widnieje w dowodzie jako właściciel. A czy to, że jest kilku właścicieli oznacza, że auto musi mieć wykupione kilka polis? Czy w razie stłuczki lub wypadku wszystkie te osoby stracą zniżki, czy tylko sprawca zdarzenia?
Spis treści
Współwłasność pojazdu. Co to oznacza?
Określenie współwłasność odnosi się do sytuacji, gdy dany pojazd ma więcej niż jednego właściciela. Nie chodzi jednak o to, że kilka osób użytkuje ten sam samochód. W takiej sytuacji w dowodzie rejestracyjnym znajdują się dane osobowe właściciela oraz ewentualnych współwłaścicieli. Osoby, do których należy pojazd, powinny być wyszczególnione w umowie kupna danego auta. Można także kupić część udziału w samochodzie lub otrzymać go w darowiźnie. W takim przypadku należy z właścicielem udać się do wydziału komunikacji i załatwić związane z tym formalności.
Jeżeli auto ma kilku właścicieli, to nie może zostać ono sprzedane bez zgody wszystkich osób, których nazwiska widnieją w dowodzie rejestracyjnym. Także podczas rejestrowania pojazdu, w wydziale komunikacji muszą być obecni wszyscy właściciele danego auta (lub powinni oni udzielić pełnomocnictwo głównemu właścicielowi), inaczej jego zarejestrowanie nie będzie możliwe.
Czy współwłaściciel może ubezpieczyć auto?
Ubezpieczenie samochodowe OC i AC może wykupić każdy z właścicieli, ponieważ polisa OC oraz AC przypisana jest do samochodu, a nie do osoby właściciela. Jednak gdy auto ubezpiecza współwłaściciel z mniejszą ilością zniżek, wysokość składki może zostać wyliczona na podstawie jego danych. Nie ma wtedy możliwości skorzystania z ulg innego kierowcy. Warto o tym pamiętać, gdyż różnica między składką dla doświadczonego kierowcy, a takiego, który dopiero odebrał prawo jazdy, może być bardzo duża.
Dlatego, gdy właściciel pojazdu nie ma czasu lub możliwości wykupienia ubezpieczenia OC, lub AC, może tego dokonać współwłaściciel. Kupione przez niego polisy są tak samo ważne, jak te, zakupione przez głównego właściciela. W razie wypadku lub innego zdarzenia drogowego pozwolą one na wypłacenie świadczeń lub naprawienie powstałych szkód.
Co, jeśli nie zgłosisz ubezpieczycielowi współwłaściciela?
Jeśli w trakcie ubezpieczania Twojego pojazdu zapomnisz lub celowo nie wspomnisz o tym, że auto ma współwłaściciela, mogą spotkać Cię konsekwencje. W przypadku gdy dojdzie do stłuczki, a okaże się, że kierował nim wtedy współwłaściciel z mniejszym doświadczeniem za kierownicą, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie osobom pokrzywdzonym, jednak może domagać się od Ciebie wyrównania kwoty zapłaconej składki do jej faktycznego poziomu.
Dlatego też nie warto ukrywać współwłaściciela auta podczas ubezpieczania samochodu. Korzyść z tego jest zazwyczaj niewielka, a koszty, jakie poniesiesz w razie wypadku, mogą być naprawdę duże.
Ubezpieczenie OC. Kilka słów na koniec
Ubezpieczenie samochodowe może zostać wykupione przez dowolnego z właścicieli auta. Pamiętaj jednak, by wypełniając kalkulator lub podając dane agentowi, wspomnieć o wszystkich osobach, jakie figurują w dowodzie rejestracyjnym. W innym przypadku możesz sprowadzić na siebie kłopoty. A jeżeli poszukujesz taniego OC dla Twojego auta, zapraszamy do zapoznania się z ofertą LINK4.
Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl
Artykuł powstał we współpracy z LINK4.