Ogrzewanie postojowe kiedyś było kojarzone niemal wyłącznie z samochodami ciężarowymi, których kabinę i silnik kierowca mógł w długiej trasie ogrzewać podczas postoju według ustalonego planu. Dziś jednak takie rozwiązanie jest już bardzo często spotykane także w pojazdach osobowych i nie stanowi wyłącznie luksusu dla najbogatszych. Czy warto je zamontować w swoim samochodzie?
Spis treści
Czym jest ogrzewanie postojowe?
Zanim zastanowimy się czy warto korzystać z ogrzewania postojowego w swoim pojeździe, wyjaśnijmy, czym ono tak naprawdę jest. Ogrzewanie postojowe to zamontowany w samochodzie wewnętrzny system grzewczy, napędzany przez zbiornik paliwa i akumulator. Szybko i efektywnie potrafi nagrzać wnętrze samochodu przy pomocy układu chłodzenia oraz układu wentylacji. Dodatkowo, cały system przy włączonym ogrzewaniu postojowym ogrzewa silnik, ułatwiając jego uruchamianie.
Ogrzewanie postojowe jest przez kierowcę uruchamiane po prostu poprzez ustawienie odpowiedniej godziny, o której ma się włączyć. Agregat grzewczy pracuje niezależnie od silnika, a gdy tylko się uruchomi, przez cały czas samochód jest ogrzewany. W zależności od zapotrzebowania na ciepło, agregat stale przełącza się między ogrzewaniem pełnym i częściowym. Warto pamiętać, że jest to nie tylko system grzewczy, ale także chłodzący, gdy na zewnątrz jest zbyt gorąco.
Dlaczego warto zamontować ogrzewanie postojowe?
Ogrzewanie postojowe ma oczywiście wiele zalet i warto pomyśleć o zamontowaniu go w swoim samochodzie. Przede wszystkim, nikt nie lubi w zimne dni wsiadać do zmarzniętego wewnątrz pojazdu. Chodzi nie tylko o komfort prowadzenia, ale także o czynniki zdrowotne, bo ciepłe wnętrze samochodu sprzyja unikaniu przeziębień. Podnosi także bezpieczeństwo jazdy, pozwalając uniknąć zmrożonych szyb, a zatem poprawiając widoczność.
Zalety ogrzewania postojowego dla silnika
Jako że ogrzewanie postojowe pomaga zwiększyć temperaturę nie tylko kabiny samochodu, ale także silnika, ma również inne atuty, związane zarówno z ekologią, jak i oszczędnością dla portfela kierowcy. Cieplejszy silnik przy rozruchu sprawia, że zmniejsza się zużycie paliwa oraz emisja do środowiska substancji szkodliwych. Z badań wynika, że emisja takich substancji z jednego startu zimnego silnika odpowiada mniej więcej tej z 35 kilometrów przejechanych przy stałej prędkości, gdy silnik jest ciepły. Zaś mniejsze zużycie paliwa pozwala nam zaoszczędzić na tankowaniu. Nikogo też nie trzeba przekonywać, jak cenny jest fakt, że nie musimy każdego zimnego poranka martwić się o to czy zmarznięty silnik w ogóle uda się uruchomić, a jeśli tak, to jak dużo czasu to zajmie.
Dodatkowo, uruchamianie już rozgrzanego silnika wydłuża jego żywotność. Ma to znaczenie również latem, bo de facto za tak zwany „zimny start” jest uważany każdy z silnikiem poniżej naturalnej temperatury jego pracy, ale największe znaczenie ma to właśnie w zimie, gdy jednostka napędowa jest poddawana największym wyzwaniom przy uruchamianiu.
Ogrzewanie postojowe dla komfortu, bezpieczeństwa i oszczędności
W każdym samochodzie warto więc zamontować ogrzewanie postojowe. Taki system ma wiele atutów i ułatwia prowadzenie samochodu. Dzięki korzystaniu z niego chronimy silnik, środowisko, swoje finanse, otoczenie, a także siebie samych.
Tekst powstał we współpracy z eberspaecher.pl/ |