Ubezpieczenie OC, a więc forma ubezpieczenia pojazdu, która dotyczy odpowiedzialności cywilnej kierowcy, jest w Polsce obowiązkowe. Taka sytuacja sprawia, że większość kierowców nie wiem, czy może rozwiązać umowę z ubezpieczycielem. Jak się okazuje, taka możliwość istnieje ? jednak w określonych sytuacjach i przy dotrzymaniu ustalonego terminu. Jakie sytuacje to umożliwiają?
Spis treści
Zbliżający się koniec polisy
Jednym z najlepszych momentów na zmianę ubezpieczyciela jest kończąca się aktualna polisa OC. Gdy zbliża się termin przedłużenia umowy, kierowcy zaczynają kalkulować oraz przeglądać nowe oferty firm ubezpieczeniowych, porównując je ze sobą ? na przykład za pomocą internetowych porównywarek OC. Okazuje się wtedy, że za ten sam zakres OC można zapłacić o wiele mniej u innego ubezpieczyciela. Najlepiej jest szukać nowych ofert na krótko przed zakończeniem ważności aktualnej polisy. Wówczas mamy pewność, że kalkulacje składek są najbardziej aktualne i nie czeka nas przykre zaskoczenie w późniejszym czasie. Warto jednak pamiętać, że agencje ubezpieczeniowe automatycznie przedłużają ubezpieczenie OC, przez co możemy przegapić moment dający szansę na zmianę. W tym celu warto samodzielnie pilnować tego typu terminów. O wypowiedzeniu umowy powinniśmy poinformować aktualnego ubezpieczyciela przynajmniej jeden dzień przed wygaśnięciem obecnego OC. Należy sporządzić pismo, tzw. wypowiedzenie, a następnie dostarczyć je do agencji.
Zakup używanego samochodu z aktywnym OC
Wiele osób decyduje się na zakup samochodu używanego. W takiej sytuacji pojazd zazwyczaj posiada już wykupioną polisę OC. Kierowcy bardzo chętnie korzystają z takiej sytuacji ? zwłaszcza, gdy składki te opłacone są do końca roku, od którego dzielą długie miesiące, albo gdy nowe składki są korzystniejsze niż dotychczasowe. Czasami jednak przejęcie polisy poprzedniego właściciela nie jest opłacalne ? na przykład, gdy odkupujemy samochód od kierowcy młodego, niedoświadczonego lub mającego na swoim koncie stłuczki czy wypadki. Na niekorzyść nowego właściciela może zadziałać również tak zwana rekalkulacja składek, którą zarządzić może towarzystwo ubezpieczeniowe. Polega ona na ponownym ich przeliczenie przy użyciu informacji na temat nowego posiadacza pojazdu. Może się okazać, że inny ubezpieczyciel ma do zaoferowania tańsze rozwiązania, z których będziemy chcieli skorzystać. Wówczas mamy możliwość rozwiązania umowy OC. Prawo to posiadamy w każdym momencie obowiązywania dotychczasowej polisy.
Wysokie kary za brak ważnego OC
Kierowcom nierzadko zdarza się zrezygnować z jednej ubezpieczalni, a następnie zwlekać z podpisaniem nowej umowy. W Polsce OC jest obowiązkowe, a jego ważność kontrolowana. Nie można wyjechać na drogę bez ważnego OC. Nawet za jeden dzień bez aktywnej polisy kierowca może zostać ukarany grzywną. Kary finansowe za brak polisy OC w ostatnich latach sięgają nawet ponad 5000 zł. Warto więc mieć na uwadze tę kwestię podczas wypowiadania umowy dotychczasowemu ubezpieczycielowi i w porę zadbać o zastępstwo.
Partner artykułu: Porówneo