Masz wśród swoich bliskich kogoś, kto porusza się na wózku? A może odpowiadasz za tworzenie ułatwień dla osób niepełnosprawnych w różnego rodzaju budynkach? Jeśli tak, to poniższy mini-poradnik powinien Cię zainteresować. Dowiesz się z niego, czym są podjazdy dla osób niepełnosprawnych, czym różnią się od najazdów oraz czy można otrzymać na ich zakup dofinansowanie. Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Czym są podjazdy dla osób niepełnosprawnych?
Podjazdy dla osób niepełnosprawnych to pochylnie, które łączą dwa poziomy o różnej wysokości. Najczęściej spotkamy je w budynkach mieszkalnych lub użyteczności publicznej (przychodnie, urzędy) tuż obok schodów lub częściowo na schodach. Ich rolą jest umożliwienie samodzielnego pokonywania schodów osobom na wózkach inwalidzkich. Jeśli podjazd jest zbyt stromy, wystarczy pomoc osoby trzeciej, ale nie trzeba wnosić wózka razem z chorym. Tym samym problem schodów zostaje niejako wyeliminowany.
Podjazdy dla niepełnosprawnych na schody muszą spełniać określone normy techniczne i bezpieczeństwa, takie jak szerokość, długość, nachylenie, nawierzchnia czy balustrady. Montaż stałego podjazdu w budynku mieszkalnym, w którym mieszka osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim wymaga pozwolenia na budowę. Można też spotkać przenośne podjazdy do wózka inwalidzkiego, które są używane, gdy zajdzie taka potrzeba.
Więcej o podjazdach można przeczytać na https://www.prolifter.pl/podjazdy-dla-osob-niepelnosprawanych-pm-92.html
Podjazdy a najazdy dla wózków inwalidzkich ? główna różnica
Podjazdy i najazdy to dwa pojęcia, które często są mylone lub używane zamiennie. Jednak istnieje między nimi pewna różnica. Najazdy dla niepełnosprawnych to pochylnie stworzone z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich, które ułatwiają im wjechanie do samochodu. Pamiętajmy bowiem, że część osób korzysta z transportu medycznego. Aby uniknąć podnoszenia wózka wraz z pacjentem, wysuwa się specjalną rampę, która pozwala wjechać wózkiem do środka auta.
Kilka słów na temat dofinansowania do powyższych rozwiązań
Opisane powyżej podjazdy i najazdy to bardzo duże udogodnienia dla każdej osoby poruszającej się na wózku.
Niestety wymagają one sporych nakładów finansowych, jeśli chcielibyśmy zainstalować taki podjazd w budynku, w którym mieszka bliska nam osoba. Dobra wiadomość dla wszystkich jest taka, że można ubiegać się o dofinansowanie. Tutaj: więcej o dofinansowaniu. Może wynieść nawet 95% wartości inwestycji.
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że w kwestii likwidacji barier dla osób na wózkach dzieje się coraz więcej. Niemniej jednak wciąż można zrobić wiele. Czasem tak proste pozornie rozwiązanie, jak podjazd na schody ułatwia życie osobom poruszającym się na wózkach, czyniąc je bardziej niezależnymi. Dlatego, jeśli tylko znamy kogoś, kto mógłby potrzebować takiego wsparcie nie ma co czekać.Trzeba działać.